Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
  • Kolej na Pyskowice
Koronawirus
Koronawirus - nowy rok szkolny - ważne informacje dla rodziców
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Wykaz numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
infoGZM - portal wiedzy o Metropolii
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

Archiwum: 2020 październik

Ulotka informacyjna o Powszechnym Spisie Rolnym, który zakończy się 30 listopada br.
2020-10-29

Powszechny Spis Rolny 2020 wystartował 1 września, a zakończy 30 listopada 2020 r.  Udział w nim dla rolników jest obowiązkowy – przypomina Główny Urząd Statystyczny. Na potrzeby akcji działa specjalna infolinia. Pod numerem 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora) można na przykład zweryfikować rachmistrza lub dokonać tzw. samospisu. 

Logo ZUS
2020-10-29

Już we wtorek, 3 listopada, Oddział ZUS w Chorzowie organizuje szkolenie online dla klientów. Tematyka dotyczyć będzie wsparcia udzielanego przedsiębiorcom w ramach Tarczy 5.0. Jeśli ktoś ma pytania, czy przysługuje mu zwolnienie ze składek, jak złożyć wniosek, dla kogo jest świadczenie postojowe, a kto może skorzystać z dodatkowego świadczenia postojowego – czekają na nie eksperci ZUS.

UWAGA! ZMIANY W FUNKCJONOWANIU URZĘDU MIEJSKIEGO W PYSKOWICACH
2020-10-28

Informujemy, że od 2 listopada 2020 r. do odwołania, w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19, w trosce o bezpieczeństwo i dobro mieszkańców, ulega zmianie organizacja pracy Urzędu.

Infografika. Branże objęte nową tarczą antykryzysową: gastronomia, rozrywka, zdrowie fizyczne, sprzedaż detaliczna
2020-10-28

Branże gastronomiczna, rozrywkowa, fitness i sprzedaży detalicznej otrzymają dalsze wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią. Przedsiębiorcy z tych sektorów będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł. Na ten cel rząd chce przeznaczyć ponad 1,8 mld zł. Są też zapowiedzi dalszych rozwiązań, które pomogą uratować miejsca pracy. Rząd szacuje, że z Tarczy Branżowej skorzysta ok. 200 tys. firm oraz 372 tys. pracowników.

Logo Urzędu Miejskiego w Pyskowicach z herbem miasta
2020-10-28

Wspólnie z Komendą Straży Miejskiej w Pyskowicach zwracamy się do kierowców z prośbą o omijanie, w miarę możliwości, ulicy Strzelców Bytomskich w godzinach od 10.00 do 12.00 i od 15.00 do 17.00. W związku z kolejkami pod punktem pobrań materiału do badań w kierunku zarażenia COVID - 19 zlokalizowanym przy Szpitalu Sp. z o.o. w Pyskowicach, w wyżej podanych porach na ulicy Strzelców Bytomskich tworzy się korek. Z góry dziękujemy za wyrozumiałość w związku z sytuacją.

Logo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
2020-10-27

Od 29 października do 30 listopada 2020 r. rolnicy mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o „Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w ramach PROW 2014-2020.

Plakat ilustrujący treść informacji
2020-10-26

Jeśli lubisz wymyślać ciekawe historie, pisać bajki, masz wyobraźnie, a pióro nie chce się zatrzymać - ten konkurs jest dla ciebie. Termin składania scenariuszy teatralnych przedłużono do 15 listopada. Dla najlepszych Miejski Ośrodek Kultury i Sportu ma nagrody finansowe.

Ulotka z zasadami bezpieczeństwa opisanymi w tekście głównym
2020-10-23

Od jutra, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy – ogłosił premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji . Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń. 

2020-10-23

W związku ze zbliżającymi się obchodami Wszystkich Świętych przypominamy, że w przypadku trudności z ustaleniem lokalizacji grobu bliskiej osoby można skorzystać z przeglądarki GROBONET PRO. Działające od początku tego roku narzędzie pozwala sprawdzić listę osób pochowanych na cmentarzu komunalnym oraz odnaleźć interesujący nas grób na mapie nekropolii. Wyniki poszukiwań można wydrukować lub zapisać na komputerze. System dostępny jest ze strony www.pyskowice.pl, baton Grobonet.

Logo ZUS
2020-10-23

Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą już dostarczać decyzji Sanepidu do ZUS lub pracodawcy. Zakład będzie pozyskiwał takie dane automatycznie.

Zdjęcie z odkażania wiat przy użyciu agregatu parowego - dwóch pracowników w specjalnych kombinezonach trzyma w ręku dysze, są pod wiatą przystankową, wszędzie pełno pary
2020-10-22

Przy autobusowych przystankach znów, w ubiegłym tygodniu, pojawił się agregat parowy do dezynfekcji ławek i wiat. Akcja to kolejne z działań samorządu w celu powstrzymania szerzenia się epidemii.

Strona tytułowa 'Przeglądu Pyskowickiego" październik 2020
2020-10-22

Szanowni Czytelnicy,  oprócz dobrych wiadomości, których jak zwykle nie brakuje w  „Przeglądzie Pyskowickim”, są też i gorsze. Koronawirus nie tylko nie odpuszcza, ale uderzył ze zdwojoną siłą. Również w naszym mieście przybywa osób zakażonych. Poświęcony w dużej mierze wydarzeniom z września najnowszy numer gazety, można potraktować jako raport jeszcze z czasów względnej normalności.

Logo ZTM
2020-10-22

Zarząd Transportu Metropolitalnego poinformował o rozkładach jazdy na weekend poprzedzający okres „Wszystkich Świętych”. 24 października obowiązywać będą  standardowe rozkłady jazdy ważne w soboty (niewakacyjne), a 25 października - ważne w niedziele (niehandlowe, niewakacyjne).

2020-10-21

Po przerwie spowodowanej poprawą sytuacji epidemicznej, wraz z jej pogorszeniem wznawiamy pomoc dla seniorów w wieku 60+ oraz dla osób z niepełnosprawnościami. Samorząd Miasta Pyskowice we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej przy współudziale stowarzyszeń oraz społeczników uruchamia specjalny telefon i akcję wsparcia.

UWAGA! UTRUDNIENIA W OBSŁUDZE CENTRUM PRZESIADKOWEGO DO 26 PAŹDZIENIKA
2020-10-21

Jak informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego przedłużą się utrudnienia w obsłudze pasażerów centrum przesiadkowego przy ul.kard.Wyszyńskiego. Stanowisko nr 1 będzie nieczynne do 26 października, a nie jak zakładano do 19 października. Oznacza to, że autobusy w obu kierunkach odjeżdżać będą ze stanowiska nr 2 (na co dzień obsługiwanego przez pojazdy kursujące w kierunku Gliwic, Bytomia, Toszka). Zmiany dotyczą dotyczą linii numer: 20, 71, 152, 153, 184, 207, 208, 677, 707, 739 i 791. Niedogodności związane są z zajęciem pasa drogowego na czas naprawy przejść dla pieszych w rejonie centrum przesiadkowego.

2020-10-20

Nie trzeba już wychodzić z domu, żeby porozmawiać z pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych twarzą w twarz. Jak informuje ZUS - instytucja uruchamia wideorozmowy. Dzięki rozwiązaniu można załatwić swoją sprawę z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Od 26 października będą mogli z niego korzystać mieszkańcy Śląska i Pyskowic.

Mapa nieba. Fotografia Centrum Nauki Kopernik
2020-10-20

Ilu uczniów może polecieć na Marsa? Sprawdzi to młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Pyskowicach. 22 października poleci online na Czerwoną Planetę i obejrzy niebo z edukatorami Centrum Nauki Kopernik. Szkoła weźmie udział w całodniowych zajęciach e-Planetobus.

Znak ostrzegawczy z napisem UWAGA!POLOWANIE
2020-10-20

Sezon polowań na terenie Pyskowic i w najbliższej okolicy rozpoczyna kolejne koło łowieckie. O swoich planach w okresie listopad’20 – styczeń’21 poinformowało KŁ „Jeleń” z Zabrza. Myśliwi będą polować w rejonie Taciszowa, Dzierżna, Ligoty Łabędzkiej i Rzeczyc. Terminy łowów na jelenie, sarny, dziki i zwierzęta drapieżne wyznaczono na 14 listopada, 5 i 31 grudnia oraz 9 stycznia.

Zasady postępowania dla seniorów w związku z zagrożeniem koronawirusa: zasłaniaj usta i nos, ogranicz przebywanie w miejscach publicznych, często myj ręce, unikaj dotykania ust, oczu, nosa, regularnie myj lub dezynfekuj dotykane powierzchnie.
2020-10-19

Sytuacja epidemiczna w kraju jest trudna, liczba diagnozowanych przypadków zakażeń koronawirusem rośnie, cała Polska znajduje się w żółtej strefie. W trosce o bezpieczeństwo obywateli, zwłaszcza osób starszych, które są  szczególnie zagrożone, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało kampanię „Bezpieczny senior”. W materiałach przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i apeluje o ich stosowanie.

RZĄD ZAOSTRZA RYGORY ANTYEPIDEMICZNE. OD JUTRA WIELE ZMIAN
2020-10-16

Od soboty, 17 października, decyzją rządu w całym kraju obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa epidemicznego. Zawieszona została działalność basenów i siłowni, szkoły średnie i wyższe przeszły na nauczane hybrydowe (w strefie czerwonej – na zdalne), krócej są otwarte lokale gastronomiczne. 19 października weszły dalsze ograniczenia dotyczące wesel i uroczystości rodzinnych. Poszerzyła się strefa czerwona.  Więcej w zakładce KORONAWIRUS – WAŻNE INFORMACJE.

Ulotka Powszechnego Spisu Rolnego
2020-10-14

Zgodnie z decyzją Zastępcy Generalnego Komisarza Spisowego od 10 października istnieje możliwość realizacji Powszechnego Spisu Rolnego przez rachmistrzów w formie wywiadów bezpośrednich z użytkownikami gospodarstw rolnych.

Ulotka - godziny dla seniora w sklepach od 10.00 do 12.00. Na pierwszym planie sklepowy wózek
2020-10-14

Przypominamy, że od jutra, 15 października, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego zaczną obowiązywać godziny dla seniora w sklepach, aptekach i drogeriach. W dni powszednie w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.  Ta grupa społeczna jest najbardziej narażona na ryzyko zakażenia. Dlatego apelujemy o szczególną ostrożność, stosowanie zasady „dezynfekcja – dystans – maseczka” i solidarność z seniorami!

Ulotka z podaniem numeru infolinii 32 432 42 24
2020-10-14

Informujemy, że w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego oraz Prezydentem Miasta Katowice, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach uruchomiła infolinię w ramach punktu doradztwa kryzysowego, dostępną pod numerem 32 432 42 24.

Łukasz Zimnoch przykręca tabliczkę ze swoim aforyzmem do ławki w miejskim parku. Obok kobieta, uczestniczka wydarzenia
2020-10-13

9 października odbyło się niecodzienne wydarzenie. Na ławkach w parku na Placu Józefa Piłsudskiego pojawiły się tabliczki z aforyzmami Łukasza Zimnocha. Wcześniej autor w Miejskiej Bibliotece Publicznej przedstawił „Krótką historię drzew”.

Logotyp projektu grupa wsparcia, kierowanego do osób z poczuciem lęku przed epidemią
2020-10-12

Boisz się, masz trudności z zasypianiem, nie możesz opanować lęku  wywołanego epidemią wirusa COVID-19? Teraz możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej w ramach grup wsparcia online. Wsparcie dofinansowuje samorząd województwa śląskiego.

Zdjęcie z biura obsługi interesanta ZUS. Na pierwszym planie tablice z formularzami
2020-10-12

Koronawirus nie odpuszcza. Coraz więcej wykrytych zachorowań, a także coraz więcej osób kierowanych jest na kwarantannę. ZUS przypomina, że za okres kwarantanny, na którą skierował inspektor sanitarny, przysługuje wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy bądź zasiłek opiekuńczy. Wypłaca je pracodawca lub ZUS. Warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu (nie należy tego mylić z ubezpieczeniem zdrowotnym).

SPISZMY SIĘ, JAK NA ROLNIKÓW PRZYSTAŁO! TRWA POWSZECHNY SPIS ROLNY
2020-10-12

Powszechny Spis Rolny 2020 wystartował 1 września i potrwa do 30 listopada 2020 r. na terenie całego kraju. Udział w nim dla rolników jest obowiązkowy – przypomina Główny Urząd Statystyczny. Na potrzeby akcji działa specjalna infolinia. Pod numerem 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora) można na przykład zweryfikować rachmistrza lub dokonać tzw. samospisu. 

MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY  MTB – ROZSTRZYGNIĘTE
2020-10-09

W czwartek, 8 października, w Parku Miejskim odbyły się Międzyszkolne Zawody Rowerowe MTB na czas zorganizowane przez Radę Miejską, Burmistrza Miasta Pyskowice, MOKiS i szkoły.

MULTIMEDIALNY STÓŁ , ZAKUPIONY DO DOMU SENIORA
2020-10-09

Dzienny Dom Senior + wśród wielu atrakcji może się też pochwalić nietypową - interaktywnym stołem. To multimedialne urządzenie terapeutyczne, zawierające gry oparte na animacjach świetlnych reagujących na ruchy rąk. Zapraszamy do skorzystania z zajęć.

ŻYCIE NA WSI, CZYLI KONKURS PLASTYCZNY GUS
2020-10-09

Główny Urząd Statystyczny zaprasza placówki wychowania przedszkolnego i ich wychowanków do udziału w konkursie plastycznym, którego tematem jest życie na wsi. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody. Prace można składać do 30 października. Wydarzenie towarzyszy Powszechnemu Spisowi Rolnemu, który prowadzony jest na terenie Polski od 1 września do 30 listopada. 

UWAGA! POLOWANIA
2020-10-09

Niedawno informowaliśmy o planach polowań Koła Łowieckiego PONOWA w Gliwicach. Podawanie takich zamierzeń do publicznej wiadomości to wymóg prawny. Swój plan przedstawia teraz Koło Łowieckie „Cietrzew” w Toszku.

PILNE! RZĄD ROZSZERZA ŻÓŁTĄ STREFĘ NA CAŁĄ POLSKĘ
2020-10-08

W ostatnim czasie każdy dzień przynosi kolejny rekord zakażeń koronawirusem. W odpowiedzi na rozlewającą się falę epidemii rząd zaostrza rygory antycovidowe. - Od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terenie całego kraju - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej, wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Oznacza to, że ponownie wprowadzony zostaje obowiązek noszenia maseczki także na wolnym powietrzu. Pojawiły się również nowe czerwone strefy.

ŚWIADCZENIE WYRÓWNAWCZE DLA OPOZYCJONISTÓW
2020-10-08

Od 15 października, osoby posiadające status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, będą mogły ubiegać się o świadczenie wyrównawcze, jeśli pobierają: emeryturę, rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy w wysokości niższej niż 2 400 zł.

SAMORZĄDY ŚLĄSKIE MAJĄ POWAŻNE UWAGI DO PROJEKTU USTAWY ANTYSUSZOWEJ
2020-10-08

Trwają prace nad rządowym projektem ustawy dotyczącej inwestycji w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Dokument znalazł się pod lupą samorządów lokalnych z województwa śląskiego. W stanowisku Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów pojawiły się istotne zastrzeżenia, które dotyczą zwłaszcza ograniczenia wpływu samorządów na lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Wśród człnków ŚZGiP są również Pyskowice.

LGD MA POMOC DLA PRZEDSIĘBIORCZYCH MIESZKAŃCÓW
2020-10-07

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska” ogłosiło nabór w sprawie  pomocy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 29 października. Jak wypełnić wniosek będzie można się dowiedzieć podczas szkoleń online.

POWSTAJE RADA SENIORÓW
2020-10-06

Seniorzy w naszym mieście mają dla siebie dzienny dom wsparcia, uniwersytet, a już niedługo mogą też mieć swoją radę. Inicjatywę powołania takiego organu zgłosiła przewodnicząca Rady Miejskiej Jolanta Drozd, a pomysł jest na dobrej drodze do realizacji.

NOWE ZAWODOWE HORYZONTY. TECHNOPARK GLIWICE ZAPRASZA NA SZKOLENIA I STAŻE
2020-10-06

Park Naukowo – Technologiczny „TECHNOPARK GLIWICE” sp. z o.o. zaprasza mieszkańców Pyskowic do udziału w projekcie „Nowe Horyzonty – aktywizacja osób 30+”. Celem działań jest wzrost aktywności zawodowej osób pozostających bez zatrudnienia lub poprawa sytuacji zawodowej, którzy ukończyli 30 rok życia. Właśnie rozpoczyna się nabór do kolejnej grupy. 

NOWY CHODNIK, SCHODY, BARIERKA. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH PO PRZEMIANIE
2020-10-06

Po dwóch miesiącach od rozpoczęcia zakończyły się prace związane z przebudową fragmentu ulicy Powstańców Śląskich. Świeżego wyglądu nabrał odcinek przylegający do płyty rynku. Pojawiły się nowe płyty chodnikowe, wyremontowano murek oporowy, zamontowano barierki. Inwestycja, realizowana wspólnie z powiatem gliwickim, kosztowała 222,500  tys. zł. Trwają jeszcze czynności odbiorcze.

NA PLACU JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO POJAWIĄ SIĘ … ŁAWKOWE MYŚLNIKI
2020-10-02

9 października o godz. 16.00 zapraszamy na niecodzienne wydarzenie. Na ławkach w parku na Placu Józefa Piłsudskiego  zamontujemy tabliczki z aforyzmami Łukasza Zimnocha. Wcześniej autor w Miejskiej Bibliotece Publicznej przedstawi „Krótką historię drzew”.

PAKIET TURYSTYCZNY SZANSĄ NA ROZWÓJ. BEZPŁATNE SZKOLENIE DLA MIESZKAŃCÓW
2020-10-02

Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” zaprasza do udziału w szkoleniu i warsztatach „Tworzenie pakietów turystycznych – szansą na lokalny rozwój aktywności społecznej i gospodarczej”. Zapisy tylko do 8 października, a liczba miejsc jest ograniczona.

KOLEJNY ETAP WALKI Z KORONAWIRUSEM. CO SIĘ ZMIENIŁO?
2020-10-01

W związku z sytuacją epidemiczną mamy kilka stref sanitarnych. Rosnąca w ostatnim czasie liczba nowych zakażeń spowodowała dalsze obostrzenia dla obszarów żółtych i czerwonych. Pyskowice na szczęście należą do strefy zielonej,  ale nie da się uniknąć kontaktów naszych mieszkańców z terenami o podwyższonym poziomie zagrożenia. Informujemy, o czym należy pamiętać wybierając się na przykład do Kłobucka, Głubczyc czy w Tatry. W dalszej części publikujemy mapę stref, która zacznie obowiązywać od soboty, 3 października br. Przybliżamy też nowe, prostsze zasady zlecania testów na koronawirusa. 

W MIEJSKIM PARKU POJAWIŁ SIĘ DOMEK DLA JEŻA OD TAURONA
2020-10-01

Są małe, a niezwykle pożyteczne. Żyją nie tylko w lesie, ale i w miastach. Nocą tuptają przez nasze ogrody, parki, ogródki. Dla jeży, zwierzęcych przyjaciół człowieka, zbliża się trudny czas. Żeby m.in. pomóc przetrwać zimę tym, które mają siedliska w Parku Miejskim w Pyskowicach, firma TAURON przekazała specjalny domek. Czekają na małych gości od dzisiaj, 1 października, przy pomoście widokowym.

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Unia Europejska - Pozyskane dotacje
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę