Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
  • Kolej na Pyskowice
Koronawirus
Koronawirus - nowy rok szkolny - ważne informacje dla rodziców
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Wykaz numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
infoGZM - portal wiedzy o Metropolii
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

Archiwum: 2020 marzec

NOWE OBOSTRZENIA W WALCE Z KORONAWIRUSEM
2020-03-31

Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji przekazał, że rząd wprowadza nowe ograniczenia w walce z koronawirusem. Nowe obostrzenia będą obowiązywały do odwołania. Dotyczą one m.in. zasad: przemieszczania się,  robienia zakupów w sklepach stacjonarnych, działalności salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych.

IV EDYCJA PYSKOWICKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO - ODWOŁANA!
2020-03-31

W związku z trwającym stanem epidemii w naszym kraju oraz związanymi z nim obostrzeniami, nie da się w sposób bezpieczny dla mieszkańców przeprowadzić procedury IV edycji Pyskowickiego Budżetu Obywatelskiego. Najważniejsze etapy procedury takie jak: składanie wniosków wraz ze zbieraniem podpisów poparcia, promocja wniosków czy głosowanie również w formie papierowej, mimo maksymalnego wydłużenia harmonogramu działań, wypadają terminowo w najbardziej kluczowym momencie epidemii koronawirusa w Polsce. Ponieważ zadania zwycięskie w ramach PBO 2020 powinny być zrealizowane do końca bieżącego roku, nie można już kolejny raz przesunąć w czasie harmonogramu procedury. Dlatego też tegoroczny Pyskowicki Budżet Obywatelski zostaje odwołany. Wszystkich mieszkańców zaangażowanych w tę inicjatywę prosimy o zrozumienie. Dla pyskowickiego samorządu najważniejsze jest w tym momencie dobro i zdrowie mieszkańców. Obiecujemy, że z PBO powrócimy, gdy tylko będzie to możliwe do zrealizowania w sposób bezpieczny dla wszystkich. Mamy nadzieję, że będziecie Państwo wtedy z nami.

TARGOWISKO MIEJSKIE ZAMKNIĘTE DO ODWOŁANIA!
2020-03-31

W związku ze stanem epidemii oraz w  trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Targowisko Miejskie przy ul. Strzelców Bytomskich pozostaje zamknięte aż do odwołania. 

KORONAWIRUS – WAŻNE INFORMACJE
2020-03-30

Szanowni Mieszkańcy, powtarzamy nasz apel o zachowanie spokoju i nieuleganie panice. Nie ufajmy pogłoskom, nie dajmy się zwieść plotkom - korzystajmy tylko z wiarygodnych informacji. Właśnie takie sprawdzone wiadomości, pochodzące z Urzędu Miejskiego w Pyskowicach, organów państwa lub innych zweryfikowanych źródeł znajdą Państwo w zakładce Koronawirus – ważne informacje. Będziemy tam raportować aktualny stan sytuacji epidemicznej w naszym mieście. Serwis zawiera też informacje dotyczące profilaktyki, postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19 i inne ważne wiadomości związane funkcjonowaniem miasta i samorządu w tym trudnym czasie.

APEL BURMISTRZA MIASTA
2020-03-30

Szanowni Mieszkańcy,
w związku z narastającym zagrożeniem związanym z koronawirusem oraz ogłoszeniem stanu epidemii w całym kraju, jako burmistrz miasta zapewniam, że podejmuję na bieżąco działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka zachorowań. Wdrożone są wszystkie przewidziane w nadzwyczajnej sytuacji standardy i środki zaradcze. Sytuacja cały czas jest monitorowana. Dostawy ciepła, wody, funkcjonowanie transportu publicznego oraz odbiór odpadów obecnie nie są zagrożone.

Logotyp Urzędu Miejskiego w Gliwicach
2020-03-27

Zaprzestałeś prowadzenia działalności gospodarczej i zamknąłeś swój lokal użytkowy, z powodu KORONAWIRUSA?  Możesz ubiegać się o zwolnienie z płacenia opłaty za odpady komunalne.

XIX SESJA RADY MIEJSKIEJ W PYSKOWICACH
2020-03-25

W czwartek 26 marca br., w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego (parter) o godz. 15.30, odbędzie się XIX sesja Rady Miejskiej w Pyskowicach. W związku z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa obowiązywać będą  szczególne środki ostrożności.

Zdjęcie maseczek ochronnych
2020-03-24

W obliczu epidemii zagrożenie pogłębia deficyt maseczek ochronnych. Niestety problem ten nie omija służby zdrowia. Dlatego tak ważna jest każda pomoc w tym względzie. Do Szpitala w Pyskowicach sp. z o.o. trafiła właśnie spora partia maseczek zrobionych przez wolontariuszy z Pyskowic i Orzesza.

SZKOŁY I PRZEDSZKOLA - RAPORT Z PRACY ZDALNEJ
2020-03-24

Od 25 marca decyzją MEN nauczyciele mają obowiązek realizowania podstawy programowej za pomocą nauczania na odległość. Dyrektorzy i nauczyciele pyskowickich placówek oświatowych nie czekali na rząd. Od początku przymusowej przerwy starają się pracować z wychowankami w sposób zdalny. Test z e-nauczania przechodzą i dzieci, i nauczyciele. Jak przebiegała realizacja zajęć na odległość w poszczególnych jednostkach w okresie od 12 do 24 marca br.? Można się tego dowiedzieć z naszego RAPORTU.

 

PILNE! RZĄD WPROWADZA ZAKAZ WYCHODZENIA Z DOMU
2020-03-24

Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji przekazał, że rząd wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się. Zakaz dotyczy wychodzenia z domu bez koniecznej potrzeby i gromadzenia się, ograniczenia związane są też z komunikacją publiczną.

Logotyp Pyskowice dla przedsiębiorców
2020-03-24

Przedsiębiorcy – najemcy lokali użytkowych, będących własnością gminy Pyskowice, którzy na skutek ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, wstrzymali lub  ograniczyli prowadzoną w wynajmowanym lokalu użytkowym działalność gospodarczą o charakterze usługowym, gastronomicznym, handlowym lub produkcyjnym mogą wystąpić z wnioskiem o udzielenie ulgi w zapłacie czynszu za wynajmowany lokal użytkowy, poczynając od czynszu za miesięc kwiecień 2020 r.

Logotyp Urzędu Miejskiego w Pyskowicach
2020-03-24

Dzięki staraniom samorządu Pyskowice otrzymają  blisko 1,2 mln zł na walkę ze smogiem. Środki, pochodzące z „Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisi”  Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii,  w całości trafią na I etap modernizacji sieci ciepłowniczej na terenie Pyskowic i przełożą się na  czystsze powietrze.

Zdjęcie ze spotkania burmistrza z mieszkańcami w sprawie dróg
2020-03-23

Pyskowice uwięzione w drogowym korku? To odległa i nieprzesądzona perspektywa, ale burmistrz Pyskowic Adam Wójcik już wyprzedzająco szuka rozwiązań. 12 marca spotkał się z mieszkańcami Urzędzie Miejskim, by z pomocą ekspertów z firmy INKOM przedstawić aktualne informacje w tej sprawie. Wśród tematów znalazły się prognozy ruchu samochodowego w naszym mieście, scenariusze modernizacji dróg w  odpowiedzi na ten problem, podniesienie funkcjonalności skrzyżowania ul.Powstańców Śląskich z obwodnicą.

2020-03-23

Nie tylko osoby niepełnosprawne potrzebują pomocy. Zdarza się, że wsparcia wymagają obciążeni ponad miarę opiekunowie. Ratunkiem jest wtedy tzw. opieka wytchnieniowa. OPS w Pyskowicach czeka na zgłoszenia osób zainteresowanych usługą do 30 marca.

Logotyp Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii
2020-03-23

W związku z przeciwdziałaniem epidemii wprowadza się kolejne ograniczenia i zaleca się pozostanie w domach. Skutkiem jest zmniejszenie frekwencji pasażerów, a w ślad za tym cięcie połączeń. W poniedziałek, 23 marca, weszła w życie druga fala zmian w rozkładach wszystkich środków komunikacji pulicznej w regionie. Mieszkańców Pyskowc szczególnie może dotknąć odwołanie wielu pociągów na trasie z Gliwic do Katowic.

2020-03-20

Rząd wprowadza stan epidemii na terenie Polski. Zdecydowano o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy. Zawieszenie zajęć dotyczy też żłobków i klubów dziecięcych. Więcej informacji na temat konferencji prasowej jaka odbyła się dzisiaj wieczorem z udziałem premera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w zakładce KORONAWIRUS-WAŻNE INFORMACJE.

PIERWSZY POTWIERDZONY PRZYPADEK KORONAWIRUSA W PYSKOWICACH
2020-03-20

Niestety odnotowaliśmy pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa u mieszkańca Pyskowic. Jest to informacja sprzed chwili. Osoba zarażona wróciła z zagranicy. Życzmy tej osobie zdrowia! Stan na godzinę 19:00 to: potwierdzonych 1, hospitalizowanych 1 (szpital zakaźny), poddanych kwarantannie domowej-prewencyjnej 11.

DERATYZACJA NA TERENIE MIASTA PYSKOWICE
2020-03-19

Informujemy, że w dniach 5-15 kwietnia br. na terenie Pyskowic przeprowadzona zostanie akcja odszczurzania. Obowiązek zabezpieczenia odpowiedniej ilości trutki jak i jej wyłożenia ciąży na właścicielach lub administratorach budynków.

2020-03-17

Na progu realizacji znalazła się jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. W trwającym przetargu na  przebudowę byłego dworca kolejowego w Pyskowicach startuje pięć firm. Po zakończeniu zaplanowanych na ponad dwa lata prac w miejscu zrujnowanego obiektu powstanie centrum aktywności twórczej. W dalszych planach mowa również o budowie nowoczesnego węzła przesiadkowego. W uratowaniu zabytku pomogą pieniądze z Unii.

PYSKOWICKI BUDŻET OBYWATELSKI – WYDŁUŻONY TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
2020-03-17

W związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego i powodowanym nią względem na zdrowie oraz bezpieczeństwo mieszkańców zmianie uległ harmonogram działań w ramach Pyskowickiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Do 17 kwietnia br. wydłużony został termin składania wniosków, a głosowanie przesunięto na okres 4-15 czerwca. Aktualne informacje na temat PBO, opis procedury, harmonogram oraz dokumenty do pobrania dostępne są w zakładce Budżet Obywatelski.

Logotyp Urzędu Miejskiego w Pyskowicach
2020-03-17

W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia edpidemicznego zmianie ulega praca jednostek miejskich i obiektów komunalnych. Od 16 marca do odwołania nieczynne pozostają m.in. targowisko oraz Punkt Konsultacyjny AA.

Logotyp ZTM
2020-03-16

Pasażerowie komunikacji ZTM, do których należą mieszkańcy naszego miasta,  nie mogą otrzymać zamówionych kart ŚKUP. Jak podała w poniedziałek Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to wynik zamknięcia sieci punktów obsługi klienta przez bank obsługujący system. To nie jedyne utrudnienie dla podróżnych spowodowane zagrożeniem koronawirusem. Od 16 marca do co najmniej 25 marca obowiązywać będzie „wakacyjny” rozkład jazdy autobusów.

Ulotka w sprawie pomocy dla seniorów
2020-03-16

Samorząd Miasta Pyskowice we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej przy współudziale  stowarzyszeń oraz ludzi dobrej woli uruchamia akcję wsparcia dla seniorów. To właśnie ta grupa wiekowa jest szczególnie narażona na działanie koronawirusa. Od dzisiaj, 16 marca, w zrobieniu zakupów czy załatwieniu pilnej sprawy mogą liczyć na pomoc wolontariuszy.

APEL DO MIESZKAŃCÓW
2020-03-16

W związku z rosnącą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem w naszym kraju apelujemy do wszystkich mieszkańców o spokój, rozwagę, zachowanie wszelkich środków ostrożności, a także o dbanie o higienę. Aby zapobiec epidemii musimy wszyscy odpowiedzialnie i solidarnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa i profilaktyki, a także stosować się do wytycznych. Unikajmy dużych skupisk ludzkich, ograniczmy wizyty w sklepach, aptekach czy urzędach i instytucjach do minimum. Apel ten kierujemy szczególnie do osób starszych, które są najbardziej narażone na skutki działania tego wirusa oraz do młodzieży i studentów. Podkreślamy za ministrem zdrowia: „To nie jest czas na zabawę, ferie i czas wolny”. Prosimy o pełną mobilizację, ale również o niewzbudzanie niepotrzebnej paniki. To wielki test dla nas jako społeczeństwa obywatelskiego, tylko od nas zależy jak go zdamy.

Symbol służby zdrowia
2020-03-15

Pacjenci, którzy wybierają się od poniedziałku, 16 marca, do lekarza powinni wcześniej uzgodnić wizytę telefonicznie. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego podstawową formą  udzielania świadczeń przez lekarzy rodzinnych i Podstawowej Opieki Zdrowotnej stała się teleporada, czyli konsultacja przez telefon lub wideokonferencję.

2020-03-14

Szpital w Pyskowicach sp. z o.o. w związku z  wytycznymi dotyczącymi stanu zagrożenia epidemicznego od soboty zaostrzył rygory bezpieczeństwa. Zmieniły się też zasady dostępności bezpośrednich świadczeń ambulatoryjnych w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej. Przyjmowane są tylko chorzy wymagający natychmiastowej interwencji specjalisty. Z kolei od 16 marca do odwołania wstrzymane będą planowe przyjęcia. Ograniczenia dotyczą również diagnostyki dla pacjentów z zewnątrz. Procedury mają na względzie dobro hospitalizowanych pacjentów i służą ochronie szpitala w związku z ryzykiem wystąpienia koronawirusa.

BISKUP GLIWICKI ODWOŁUJE WSZYSTKIE MSZE ŚWIĘTE I NABOŻEŃSTWA Z UDZIAŁEM WIERNYCH
2020-03-14

Kuria gliwicka rozesłała do wszystkich parafii szczegółowe wytyczne związane z odwołaniem do 29 marca br. wszystkich mszy świętych i nabożeństw z udziałem wiernych. Liturgia w najbliższym czasie została odwołana, kościoły będą jednak otwarte i będzie można się spowiadać. Natomiast ceremonie pogrzebowe będą odbywały się tylko na cmentarzu. Szczegółowe informacje zawarte są w zakładce KORONAWIRUS.

Grafika koronawirusa
2020-03-12

Od jutra, 13 marca, bezterminowo zawieszona zostaje praca miejskiego żłobka i klubu malucha w Pyskowicach. Na okres dwóch tygodni, do 25 marca, zamknięte zostają również placówki opieki nad seniorami oraz osobami z niepełnosprawnością. Działalność w tym terminie zawieszają kluby seniora przy parafiach pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła oraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej Tęcza. Decyzje podyktowane są poleceniem wojewody w związku z zapobieganiem rozprzestrzenienia się koronawirusa.

Logotyp Urzędu Miejskiego w Pyskowicach
2020-03-11

Burmistrz Pyskowic zaprasza do II edycji konkursu „Pyskowice – ekologia wpisana w rozwój". Wnioski przyjmowane są do 4 maja 2020 r. Inicjatywa to szansa na uzyskanie nawet 50 tys. zł dotacji.

Plakat w sprawie kwarantanny w zwiąku z koronawirusem
2020-03-10

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych metodach ścisłej kontroli osób w kwarantannie w związku z ryzykiem epidemii. Do tej pory kwestie związane z kwarantanną nadzorował telefonicznie sanepid, teraz działania wspomoże policja. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Numer infolinii NFZ w sprawie koronawirusa 800 190 590
2020-03-10

W związku z pierwszymi, potwierdzonymi przypadkami koronawirusa w Polsce służby medyczne i sanitarne apelują o zachowanie spokoju oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny i profilaktyki. Swoje infolinie uruchomiły NFZ i PZU.

Plakat informujący o spotkaniu 10 i 12 marca na temat wspierania inicjatyw obywatelskich
2020-03-06

10 i 12 marca 2020r. o godz. 17.00 zapraszamy na spotkania informacyjne w sprawie wsparcia aktywności obywatelskiej. Tematem będzie konkurs na inicjatywy oddolne mieszkańców, Pyskowicki Budżet Obywatelski i inne formy działań obywatelskich.

Baner serwisu Na co idą moje pieniądze
2020-03-05

Od dzisiaj każdy pyskowiczanin może szybko i wygodnie sprawdzić jak wygląda budżet na rok bieżący, jakich gmina spodziewa się dochodów, na co zamierza je wydać i ile pieniędzy na komunikację miejską, drogi czy szkoły pochodzi konkretnie z jego podatku. Internetowy serwis to nowość, z której mieszkańcy naszego miasta mogą korzystać jako jedni z pierwszych.

Logotyp Urzędu Miejskiego w Pyskowicach
2020-03-04

Gmina Pyskowice przeprowadza inwentaryzację zbiorników bezodpływowych (tzw. szamb) i przydomowych oczyszczalni ścieków. Jednocześnie pracownicy Urzędu Miejskiego przystępują do kontroli umów oraz rachunków potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych.

Program Czyste Powietrze - logo
2020-03-04

Informujemy, że w czwartek 5 marca br. Punkt Konsultacyjny dotyczący programu Czyste Powietrze będzie jednorazowo nieczynny. Dodatkowo przypominamy, że ww. punkt czynny jest we wtorki w godzinach 8.00-10.00 oraz w czwartki w godzinach 15.00-17.00. Więcej na temat programu Czyste Powietrze oraz pyskowickiego Punktu Konsultacyjnego można przeczytać w zakładce: Ekologia.

INFORMACJA DLA OSÓB ZAINTERESOWANYCH DOFINANSOWANIEM DO DZIAŁAŃ PROEKOLOGICZNYCH
2020-03-03

Osoby zainteresowane otrzymaniem dofinansowania z budżetu Gminy Pyskowice na zakup nowego ekologicznego źródła ogrzewania informujemy, że „Regulamin określający zasady przyznawania dotacji celowej na pokrycie kosztów zmiany systemów grzewczych w roku 2020”  zostanie przedłożony do przyjęcia na sesji Rady Miejskiej w dniu 26 marca 2020 r. Do czasu wejścia w życie przedmiotowego regulaminu Urząd Miejski w Pyskowicach nie przyjmuje wniosków oraz nie udziela dotacji na zakup nowego źródła ogrzewania. O dniu rozpoczęcia naboru wniosków oraz o jego zasadach, poinformujemy odrębnym komunikatem.

Pyskowicki Budżet Obywatelski - logo
2020-03-02

Od 2 do 20 marca br. można składać wnioski w ramach IV edycji Pyskowickiego Budżetu Obywatelskiego. Wnioskodawcą może być mieszkaniec Pyskowic, który ukończył 13 rok życia. Każdy wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek, który powinien dotyczyć zadania, które ma być zrealizowane w części miasta, w której wnioskodawca zamieszkuje. Dla projektu należy przedstawić listę poparcia z podpisami co najmniej 15 mieszkańców Pyskowic, zamieszkałych odpowiednio w północnej albo południowej części miasta. W tym roku kwota przeznaczona na realizację zadań w PBO wynosi 128.684,00 zł brutto i jest podzielona po 64.342,00 zł brutto dla części południowej i północnej miasta. Koszt wnioskowanego projektu nie może być niższy niż 5.000,00 zł brutto i wyższy niż 64.342,00 zł brutto.

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Unia Europejska - Pozyskane dotacje
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę