Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
  • Kolej na Pyskowice
Koronawirus
Koronawirus - nowy rok szkolny - ważne informacje dla rodziców
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Wykaz numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
infoGZM - portal wiedzy o Metropolii
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

Archiwum: 2020 kwiecień

15 LAT PARTNERSTWA, 15 LAT PRZYJAŹNI Z FLÖRSHEIM
2020-04-30

W najbliższą niedzielę, w bardzo ważne dla wszystkich Polaków święto Konstytucji 3 Maja, Pyskowice obchodzić też będą jubileusz wydarzenia o dużym znaczeniu dla miasta. Przypada wtedy 15. rocznica porozumienia o partnerstwie z Flörsheim nad Menem. Okrągła rocznica to dobry powód, żeby przyjrzeć się historii i efektom tej współpracy.

DZIEŃ FLAGI RP ORAZ 229. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
2020-04-30

Już w weekend świętować będziemy Dzień Flagi RP oraz 229. rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Co roku z tej okazji odbywały się w naszym mieście liczne wydarzenia i akcje. Jednak, w obecnej sytuacji możliwości organizacji przedsięwzięć są znacznie ograniczone.
2 maja br. przedstawiciele Samorządu Miasta złożą pod Pomnikiem Patriotycznym bukiet kwiatów, natomiast wszystkich pyskowiczan zachęcamy do uczczenia tych wydarzeń, wywieszając flagę w oknie czy na balkonie.

PYSKOWICE – EKOLOGIA WPISANA W ROZWÓJ. II EDYCJA KONKURSU
2020-04-30

Przypominamy, że 4 maja br. upływa termin składania wniosków do II edycji konkursu "Pyskowice - ekologia wpisana w rozwój". Wygrana przyznawana będzie w formie udzielonej z budżetu Gminy Pyskowice dotacji celowej, na finansowanie realizacji zwycięskiego przedsięwzięcia, do kwoty 50.000,00 zł. Szczegóły konkursu opisane są w regulaminie dostępnym w zakładce Ekologia. Tam też znajdują się formularze wniosków.

2020-04-29

Szanowni Państwo,
o ewentualnym otwarciu żłobka i przedszkoli w Pyskowicach poinformujemy niezwłocznie, gdy tylko decyzja w tej sprawie zostanie podjęta. Burmistrz Miasta jest w stałym kontakcie z dyrektorami miejskich placówek. Czekamy na stosowne rozporządzenie oraz wytyczne GIS i Ministerstwa Zdrowia. Obecnie posiadamy jedynie informacje, które premier podał na konferencji prasowej.

II ETAP ODMRAŻANIA GOSPODARKI
2020-04-29

Na dzisiejszej (29.04.20202 r.) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli drugi etap odmrażania gospodarki i znoszenia restrykcji związanych z koronawirusem. Chodzi m.in. o wznowienie działalności galerii handlowych, hoteli i instytucji kultury.

APEL POLSKIEGO SAMORZĄDU W SPRAWIE WYBORÓW
2020-04-28

My, polscy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast zwracamy się z apelem do prezydenta i rządu Rzeczpospolitej Polskiej oraz do wszystkich partii i sił politycznych w kraju, o pilne wypracowanie zgodnego z Konstytucją i ustawami rozwiązania sporu dotyczącego wyborów prezydenta RP.

XIX SESJA RADY MIEJSKIEJ W PYSKOWICACH
2020-04-28

W czwartek 30 kwietnia br., w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego (parter) o godz. 15.30, odbędzie się XX sesja Rady Miejskiej w Pyskowicach. W związku z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa obowiązywać będą  szczególne środki ostrożności.

OGRANICZONE OTWARCIE TARGOWISKA
2020-04-28

Informujemy, że podobnie jak w zeszłym tygodniu, w najbliższą środę (29.04.2020 r.) umożliwione zostanie korzystanie z terenu targowiska lokalnym producentom żywności. Dopuszczona zostanie możliwość prowadzenia handlu przez lokalnych producentów TYLKO ŻYWNOŚCIĄ, przede wszystkim płodami rolnymi oraz ARTYKUŁAMI OGRODNICZNYMI – sadzonkami. Na teren targowiska będą wpuszczane jedynie osoby wyposażone w maseczki ochronne i rękawiczki jednorazowe.

 

WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA
2020-04-28

Obecna sytuacja związana z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce może być dodatkowym obciążeniem dla zdrowia psychicznego.  W wielu polskich rodzinach, ze względu na nakaz pozostania w domach oraz zamknięcie instytucji pomocowych czy terapeutycznych, dzieją się teraz prawdziwe ludzkie dramaty. Nasila się przemoc domowa, również seksualna, zarówno w stosunku do dzieci, jak i dorosłych. Wzrasta też problem uzależnień czy depresji.

 

PLAC ZABAW W CHMURZE
2020-04-27

Dzisiaj (27.04.2020 r.) rusza pierwsza z inicjatyw oddolnych pn.: "Plac Zabaw Chmurze". Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu "Aktywne Pyskowice", dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 Działania 9.1.a, a skorzystać z niej mogą wszyscy mieszkańcy Pyskowic. "Plac zabaw w chmurze" to na początek 60-cio odcinkowy program edukacyjno - artystyczny dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym mający na celu wychowanie przez sztukę i edukację w formie zabawy. Więcej informacji na temat inicjatywy na profilu FB Aktywne Pyskowice.

 

LOKALNA, A POMOŻE CENTRUM
2020-04-27

Pełną parą idą prace przy budowie drogowej „opaski” rozbudowującego się osiedla  domów jednorodzinnych w rejonie ulicy Wieczorka. Nowa ulica będzie spełniała funkcję północnej obwodnicy miasta oraz skomunikuje tereny gospodarcze przy ul.Poznańskiej. Połączenie, na które miasto pozyskało dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, ma być gotowe do końca sierpnia.

NOWE INFORMACJE RZĄDU NA TEMAT EDUKACJI
2020-04-24

Podczas dzisiejszej (24.04.2020 r.) konferencji prasowej Ministerstwo Edukacji przedstawiło nowe założenia związane z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół. Żłobki, przedszkola i szkoły będą zamknięte do 24 maja. Co z lekcjami i egzaminami? Kiedy odbędzie się matura i egzamin ósmoklasisty?

Maseczka dla mieszkańca.
2020-04-24

Dzisiaj na terenie naszego miasta ruszyła kolejna już akcja w ramach Inicjatywy Sąsiedzkiej, realizowanej przez nasz samorząd i MOKiS Pyskowice w ramach projektu "Aktywne Pyskowice", dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 Działania 9.1. Dzieki tej akcji na rynku, w ogródku jordanowskim, w parku na placu J. Piłsudskiego, w parku miejskim, przy placu zabaw Traugutta oraz placu J. Chrząszcza, pojawiły się do pobrania, za darmo, maseczki wielokrotnego użytku uszyte przez naszych wspaniałych wolontariuszy.

INICJATYWY ODDOLNE NA START. ROZSTRZYGNIĘTO KONKURS DLA AKTYWNYCH PYSKOWICZAN
2020-04-24

W konkursie na inicjatywy oddolne wygrały mamuty, maseczki, zieleniec i wirtualny plac zabaw. Wpłynęło 12 wniosków, ale wygrać mogły tylko cztery. Wyboru dokonała komisja, wynik zaakceptował burmistrz Pyskowic.  Przedsięwzięcie przeprowadzono w ramach współfinansowanego przez samorząd projektu “Aktywne Pyskowice”.

 

DNI PYSKOWIC 2020 ODWOŁANE
2020-04-23

Informujemy, że tegoroczne Dni Pyskowic zostają odwołane. Środki finansowe zabezpieczone na ten cel, zostaną przeznaczone na walkę z epidemią koronawirusa, przede wszystkim na bieżącą ochronę mieszkańców m.in. poprzez regularną dezynfekcję miasta oraz na minimalizowanie gospodarczych i społecznych skutków epidemii, w tym pomoc przedsiębiorcom. Dobro wspólne i bezpieczeństwo są najważniejszym celem!

 

AWARIA SIECI WODOCIĄGOWEJ
2020-04-23

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach informuje, że  w związku z awarią sieci wodociągowej przy ul. Piaskowej w Pyskowicach, od piątku 24 kwietnia br., od godz. 22.00, do soboty 25 kwietnia br., do godz. 7.00, nastąpi czasowe obniżenie ciśnienia wody a w wyższych kondygnacjach budynków również jej brak. Utrudnienia te wystąpią u mieszkańców zamieszkałych przy ul.: Akacjowej, Astrów, Brzozowej, Czechowickiej, Czeremchy, Czereśniowej, Czyżyków, Dojazdowej, Gliwickiej, Jaworowej, Jesionowej, Juliusza Słowackiego, Kasztanowej, Klonowej, Kolejowej, Kosów, Kościuszki, Krokusów, ks. J. Chrząszcza, Lipowej, Magazynowej, Nad Łąkami, Nasiennej, Ogrodowej, Orzechowej, Oświęcimskiej, Piaskowej nr: 1, 2, 3, 3a, 4, 6, Platanowej, Pod Stadionem, Powstańców Śląskich, Traugutta, Różanej, Rzecznej, Wł. Sikorskiego, Słonecznej, Sosnowej, Moniuszki, Szczęść Boże, Szkolnej, Wierzbowej, Wiśniowej, Wolności, Wrzosowej, Zaolszany, Zielonka oraz Żwirki i Wigury.

UWAGA! ZMIANY W FUNKCJONOWANIU URZĘDU MIEJSKIEGO
2020-04-23

W związku z wystąpieniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wywołanego zakażeniami SARS-CoV-2, Urząd Miejski w Pyskowicach - do odwołania - wykonywać będzie zadania w sposób ograniczający bezpośrednią obsługę interesantów do niezbędnego minimum.

WNIOSEK O DODATEK MIESZKANIOWY  BEZ POTWIERDZENIA ZARZĄDCY BUDYNKU
2020-04-21

W związku z ograniczonym kontaktem z Miejskim Zarządem Budynków Mieszkalnych – Towarzystwem Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Pyskowicach, spółdzielniami i zarządcami wspólnot, a co za tym idzie  brakiem możliwości uzyskania potwierdzenia przez zarządcę wniosku o dodatek mieszkaniowy, do odwołania można składać wnioski bez ww. potwierdzenia. Warunkiem jest podanie nazwy zarządcy wraz z danymi adresowymi.

REKULTYWACJA SKŁADOWISKA U METY.  MIASTO SZUKA WYKONAWCY OGRODZENIA
2020-04-21

Prace związane z rekultywacją składowiska w Zaolszanach są już na ostatniej prostej. Trwa przetarg na końcowe roboty związane z wykonaniem ogrodzenia i nasadzeniami w pasie izolacyjnym. Po ich zakończeniu obiekt będzie przygotowany na ostateczne zamknięcie.

DZIECI UCZĄ RODZICÓW W DOMU!
2020-04-20

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.

DOKĄD ZMIERZAJĄ PYSKOWICE? TERAZ SPRAWDZISZ, CO PLANUJE MIASTO NA INTERAKTYWNEJ MAPIE
2020-04-17

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia opracowała zbiorczą mapę przedstawiającą kierunki zagospodarowania przestrzennego wszystkich 41 gmin członkowskich. Pokazuje przestrzenny i funkcjonalny obraz Metropolii i zapewnia szybki dostęp do dokumentów źródłowych każdej gminy. Z satysfakcją informujemy, że mieszkańcy znajdą tam również Pyskowice.

Płynie pomoc od przedsiębiorców na walkę z epidemią
2020-04-17

Epidemia koronawirusa pokazuje, że w zagrożeniu potrafimy być solidarni. W ślad za przyłbicami od spółki PA Nova kolejne firmy przekazują samorządowi środki ochronne. Od Schoeller Allibert trafiły kontenerki na żywność, centrum Passiflora z Pyskowic i hurtownia Eskulap z Gliwic podzieliły się m.in. płynem do dezynfekcji.

TARCZA ANTYKRYZYSOWA 2.0. POMOC DLA WIĘKSZYCH FIRM DO 49 OSÓB I DŁUŻSZA POMOC DLA OSÓB NA UMOWACH CYWILNO-PRAWNYCH.
2020-04-17

Dzisiaj (17.04.2020 r.) Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą, tzw. Tarczą 2.0, dzięki której wsparcie trafi do większej liczby przedsiębiorców niż zakładała to „tarcza antykryzysowa”, która weszła w życie 1 kwietnia br. Zmiany dotyczą m.in. świadczenia postojowego oraz zwolnienia ze składek ZUS. Więcej informacji na temat rozszerzonej Tarczy Antykryzysowej w zakładce KORONAWIRUS-WAŻNE INFORMACJE

 

RZĄD ZNOSI PIERWSZE OGRANICZENIA. DOZWOLONE WEJŚCIE DO PARKÓW I LASÓW ORAZ NOWE ZASADY HANDLU
2020-04-16

Na dzisiejszej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili etapy stopniowego zdejmowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w naszym kraju. Niektóre z obecnie obowiązujących obostrzeń zostaną złagodzone od 20 kwietnia. Otwarte zostaną lasy i parki oraz złagodzone zostaną przepisy w handlu. Szczegółowe informacje na ten temat w zakładce: KORONAWIRUS-WAŻNE INFORMACJE.

KOMUNIKAT POWIATU GLIWICKIEGO W SPRAWIE NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ W ZWIĄZKU Z EPIDEMIĄ
2020-04-16

W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z COVID-19, o których mowa w art.1 i2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 poz. 374), Powiat Gliwicki informuje, że porady prawne oraz porady obywatelskie udzielane osobiście przez radców prawnych, adwokatów oraz doradców obywatelskich zostały zawieszone do odwołania.

OD DZISIAJ MASECZKI OBOWIĄZKOWE. SPRAWDZILIŚMY, GDZIE JE DOSTAĆ
2020-04-16

Dzisiaj, 16 kwietnia, w całym kraju zaczął obowiązywać nakaz przesłaniania twarzy w miejscach publicznych. Nos i usta możemy zakryć maseczką, częścią odzieży (szal, chusta) lub przyłbicą. A tymczasem apteki, również te na terenie Pyskowic, sygnalizują braki w zaopatrzeniu w maseczki i problemy z uzupełnieniem stanu. Sprawdziliśmy, gdzie jeszcze można je kupić. Darmowe, uszyte przez wolontariuszy, trafiają do mieszkańców z inicjatywy samorządu.

NŻYNIEROWIE Z PA NOVA WYDRUKOWALI PRZYŁBICE DLA SŁUŻB
2020-04-15

150 sztuk przyłbic trafiło do pyskowickich lekarzy, ratowników medycznych, policjantów i strażaków.  Ten cenny dar w czasach epidemii przekazały bezpłatnie firma PA Nova i powiązana z nią spółka Cadvision – Nowe Technologie. 

WYDAWANIE ZAŚWIADCZEŃ PRZEKSZTAŁCENIOWYCH NA OSTATNIEJ PROSTEJ
2020-04-15

Ku końcowi zmierzają działania związane z wydawaniem zaświadczeń potwierdzających przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność. Do tej pory Wydział Gospodarki Nieruchomościami wydał 228 takich dokumentów na ogólną liczbę 260 nieruchomości objętych zmianami. Urzędnicy przewidują, że akcja zakończy się przed końcem czerwca.

NAMALUJ OBRAZEK I PODZIĘKUJ NIE TYLKO LEKARZOWI. KONKURS PLASTYCZNY "PYSKOWICE DZIĘKUJĄ"
2020-04-15

Od kilku tygodni to ONI niosą na swoich barkach ciężar walki z koronawirusem. Jesteśmy im wszyscy niezmiernie wdzięczni,  a teraz możemy to wyrazić poprzez prace plastyczne. Podziękujmy lekarzom, ratownikom, służbie medycznej, policji, wolontariuszom i wielu innym osobom, bez których nie przeszlibyśmy tego trudnego okresu.

Tarcza antykryzysowa również dla organizacji pozarządowych
2020-04-15

Jesteś NGO-sem i potrzebujesz wsparcia? Nowa tarcza antykryzysowa jest również dla III sektora.  Eksperci z partnerskiego Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości przy GCOP przygotowali specjalny przewodnik na ten temat. Powinien zainteresować również nasze,  pyskowickie NGO-sy.  Zachęcamy do lektury.  

ŻŁOBKI ZAMKNIĘTE CO NAJMNIEJ DO 26 KWIETNIA
2020-04-14

Co najmniej do 26 kwietnia najmłodsze dzieci pozostaną w domach. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedłużył swoim rozporządzeniem okres zawieszenia działalności żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów. Podtrzymywanie ograniczeń w funkcjonowaniu form opieki nad dziećmi do lat 3 podyktowane jest zapobieganiem i przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

14 KWIETNIA. ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI
2020-04-13

22 lutego 2019 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Święta Chrztu Polski. To państwowe święto obchodzone będzie co roku 14 kwietnia, a jego celem jest upamiętnienie chrztu Polski, datowanego przez część historyków na 14 kwietnia 966 roku, zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do powieszenia lub wyeksponowania flagi w oknie lub na swoim balkonie na znak naszego patriotyzmu i przywiązania do Ojczyzny.

2020-04-10

Należące do samorządu województwa śląskiego Koleje Śląskie, które w związku z epidemią koronawirusa już w poprzednich tygodniach ograniczyły liczbę kursujących pociągów, od soboty wprowadzą skorygowany rozkład jazdy – mający lepiej odpowiadać potrzebom podróżnych. Finalnie rozkład jazdy od 11 kwietnia w dni robocze będzie miał o trzy pociągi więcej niż obecnie.

MOBILNY ŚKUP. APLIKACJA, NIE TYLKO, NA CZAS EPIDEMII
2020-04-10

Zakodowanie biletu okresowego kupionego przez Portal Klienta lub pieniędzy, którymi zasililiśmy w ten sposób nasze konto; zgłaszanie awarii, które zaobserwowaliśmy w komunikacji miejskiej; możliwość sprawdzenia rozkładów jazdy Zarządu Transportu Metropolitalnego – te i inne czynności można wykonać teraz w jednym miejscu przy pomocy smartfona. Taką możliwość daje Mobilna Aplikacja Pasażera – Mobilny ŚKUP, którą działa na telefonach z systemem Android. Jednym z celów jest minimalizowanie kontaktu pasażera z newralgicznymi elementami systemu ŚKUP i w ten sposób przeciwdziałanie potencjalnemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

ZUS: nie wysyłaj dokumentów e-mailem
2020-04-10

Wszyscy, którzy chcą złożyć wniosek do ZUS elektronicznie, mogą go przekazać wyłącznie za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Skany, zdjęcia czy wypełnione pliki word lub pdf przesłane e-mailem nie są traktowane jak wnioski i nie będą rozpatrywane –przypomina ZUS.

2020-04-10

Zarząd Transportu Metropolitalnego przypomina, że w okresie świątecznym obowiązują specjalne rozkłady jazdy, ważne w Wielką Sobotę, Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie ZTM, w komunikacie "Komunikacja ZTM w czasie Świąt Wielkanocnych".  

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA DOT. KORONAWIRUSA NA DŁUŻEJ
2020-04-09

Rząd przedłuża obowiązujące obostrzenia związane z epidemią koronawirusa oraz wprowadza od czwartku 16 kwietnia 2020 roku obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Więcej informacji o obecnie obowiązujących zasadach bezpieczeństwa w zakładce KORONAWIRUS/WAŻNE INFORMACJE.

TRIDUUM PASCHALNE - MSZE ŚW. ONLINE Z PYSKOWICKICH PARAFII
2020-04-09

Dzisiaj rozpoczyna się Triduum Paschalne, które dla chrześcijan co roku jest wyjątkowym przeżyciem duchowym. Z powodu pandemii koronawirusa osoby wierzące nie będą mogły wziąć udziału w nabożeństwach odprawianych w Wielkim Tygodniu. Episkopat Polski zachęca do udziału w mszach świętych online, które będą transmitowane w telewizji oraz internecie. Sprawdźcie, gdzie oglądać online msze św. transmitowane z pyskowickich parafii.

DOPŁATY DO LIKWIDACJI PRZESTARZAŁYCH PIECÓW. MOGĄ SKORZYSTAĆ WŁAŚCICIELE MIESZKAŃ
2020-04-09

Koronawirus nie pozwala nam o sobie zapomnieć, nasze życie toczy się pod jego dyktando. Przyjdzie jednak czas, gdy będziemy mogli wyjść z domowego aresztu i odetchnąć pełną piersią. Dzięki działaniom samorządu Pyskowic będzie to powietrze czystsze niż kiedyś. Radni właśnie podjęli kolejne kroki w walce ze smogiem. Z finansowej zachęty w związku ze zmianą ogrzewania na ekologiczne mogą skorzystać lokatorzy mieszkań. Nabór wniosków rusza 15 kwietnia. Z uwagi na obecną sytuację związaną z pandemią koronawirusa CONVID-19, wszelkie informacje udzielane są przez pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Pyskowicach pod nr tel. 32/ 332 60 14 i 32/ 332 60 12. Prosimy o ograniczenie bezpośrednich wizyt w Urzędzie Miejskim w Pyskowicach do niezbędnego minimum.

2020-04-09

Pszczoły są najważniejszym zapylaczem w uprawach roślin rolniczych i sadowniczych. Wpływają one na wzrost plonów jak również na ich jakość. Zapylanie przez pszczoły drzew i krzewów owocowych, plantacji truskawki, maliny przyczynia się do lepszego wykształcenia owoców o większej liczbie nasion oraz łagodniejszym zabarwieniu i lepszym smaku. Obecność pszczoły miodnej na plantacji rzepaku powoduje wzrost plonu nawet do 30%. W celu zapobiegania masowym zatruciom pszczół przez niewłaściwe opryskiwanie środkami ochrony roślin należy bezwzględnie przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad.

 

ULGI DLA PYSKOWICKICH PRZEDSIĘBIORCÓW
2020-04-09

Pyskowice nie zostawiają lokalnych przedsiębiorców – najemców  gminnych lokali użytkowych stanowiących własność gminy Pyskowice bez pomocy w tych trudnych czasach. Burmistrz Miasta Pyskowice zdecydował o wprowadzeniu programu wsparcia dla firm, które w związku z epidemią koronawirusa utraciły klientów, zlecenia, dochody lub zostały zmuszone do zawieszenia działalności. Z obniżki lub całkowitego umorzenia czynszu (bez kosztów eksploatacyjnych) będą mogli skorzystać najemcy komunalnych lokali użytkowych, których działalność została dotknięta konsekwencjami epidemii, w szczególności najemcy salonów fryzjerskich, kosmetycznych, handlu detalicznego i sklepów, które z uwagi na wprowadzone ograniczenia nie mogą prowadzić normalnej działalności.

Logotyp Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii
2020-04-08

Zgromadzenie samorządów członkowskich Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) przyjęło na dzisiejszej sesji, 8 kwietnia, apel do Marszałka Sejmu RP o przesunięcie terminów wyborów prezydenckich.

POMOC Z METROPOLII GZM DLA SZPITALA W PYSKOWICACH
2020-04-08

W dniu dzisiejszym (8.04.2020 r.) odbyła się sesja Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podczas której podjęta została uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego na zadania związane z zapobieganiem, zwalczaniem i przeciwdziałaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19). Zgodnie w uchwałą GZM jednostki samorządu terytorialnego otrzymały dodatkowe środki mające na celu dofinansowanie szpitali w walce z koronawirusem. Dzięki m.in. temu, że jako Gmina Pyskowice jesteśmy członkiem Metropolii z pomocy skorzystać mogą szpitale Powiatu Gliwickiego tj. Szpital w Pyskowicach sp. z o.o. oraz Szpital w Knurowie Sp. z o.o. Łączna kwota dotacji to 345 000,00 zł.

SPRZĄTAMY! RUSZA AKCJA CZYSZCZENIA MIASTA
2020-04-08

W obliczu epidemii wyjątkowej wagi nabierają wiosenne porządki na miejskich skwerach, ulicach i placach. Każdy papierek, każda foliowa rękawiczka mogła zostać skażona poprzez wcześniejszy kontakt z nosicielem wirusa. W sprawnym i, co równie ważne, bezpiecznym dla pracowników służb komunalnych sprzątaniu pomoże nowa maszyna zakupiona przez miejską firmę MZBM sp. z o.o.

Cmentarz Komunalny w Pyskowicach
2020-04-08

Święta Wielkiej Nocy już niebawem. To właśnie w tym okresie liczniej odwiedzamy groby najbliższych. Jednak najnowsze Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zakazuje do 11 kwietnia br. korzystania z pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością terenów zieleni. W ustawie o ochronie przyrody cmentarze zaliczane są właśnie do takich terenów zielonych. Dlatego też, mimo iż Cmentarz Komunalny przy ul. Poznańskiej pozostaje otwarty, zalecamy w tym okresie powstrzymanie się od odwiedzania pyskowickiej nekropolii.

INFORMACJA AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA
2020-04-07

Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o pomoc w formie preferencyjnych kredytów z dofinansowaniem ARiMR, mogą składać wnioski w bankach współpracujących z Agencją. Pomoc ARiMR polega na płaceniu za kredytobiorcę części oprocentowania kredytu udzielanego przez bank. W efekcie rolnik ma tańszy kredyt niż w przypadku, gdyby korzystał z kredytu komercyjnego.

DODATKOWY MILIARD ZŁOTYCH DLA ŚLĄSKICH PRZEDSIEBIORCÓW
2020-04-06

Miliard złotych wsparcia dla gospodarki w regionie to kompleksowa oferta działań i realna pomoc dla przedsiębiorców. Inicjatorem programu jest marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Skierowany jest do przedsiębiorców poszkodowanych epidemią koronawirusa i ma na celu utrzymanie miejsc pracy w regionieŚląski Pakiet dla Gospodarki w znacznej mierze powstał w oparciu o środki unijne zarządzane z poziomu województwa. Program będzie uzupełnieniem działań strony rządowej w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Obejmie pięć filarów: pożyczki obrotowe i płynnościowe, wsparcie pracodawców, wsparcie bezzwrotne, działania wspierające i wejścia kapitałowe. Łączna pula środków wynosi 1 mld zł. Szczegółowe informacje na dlagospodarki.slaskie.pl. Działa również infolinia pod nr tel. 32 77 40 877, czynna w godz. 8.00-18.00

 

Maseczki ochronne dla mieszkańców
2020-04-06

Od tego tygodnia, z inicjatywy samorządu, część maseczek ochronnych szytych na bieżąco przez wolontariuszy i ochotników, trafiać będzie też w ręce mieszkańców Pyskowic. Straż Miejska oraz wolontariusze, w różnych dniach i godzinach, a także w różnych miejscach miasta, rozdawać będą chętnym mieszkańcom wielorazowe bawełniane maseczki. W związku z zakazem zgromadzeń oraz wprowadzonymi ograniczeniami, będą one rozdawane w takich miejscach, w których można obecnie przebywać tj. w okolicach sklepów, aptek, poczty, przystanków autobusowych czy parkingów. Do każdej maseczki dołączona będzie karteczka informacyjna z instrukcją użytkowania. Maseczkę stosować należy przebywając na zewnątrz, w komunikacji zbiorowej, w miejscach publicznych. Przed każdym kolejnym użyciem maseczkę powinno się wyprać i wyprasować.

WAŻNE! PRZEDŁUŻONO TERMIN NA OPŁATĘ WIECZYSTĄ
2020-04-06

30 czerwca br. to nowy, wydłużony termin wnoszenia opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste oraz przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Udogodnienie wprowadziła tzw. ustawa antykryzysowa i dotyczy zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Uwaga!W myśl ustawy termin na rozliczenie opłaty za użytkowanie wieczyste może zostać  przedłużony kolejny raz rozporządzeniem Rady Ministrów.

 

MSZE ŚWIĘTE ONLINE W PYSKOWICKICH PARAFIACH
2020-04-04

W związku z wprowadzonymi licznymi obostrzeniami rządowymi, mającymi na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w naszym kraju, ograniczony został również dostęp do uroczystości i obrzędów religijnych. Wiemy, że właśnie w tym trudnym czasie, tuż przed Wielkanocą, wielu z Was potrzebuje wsparcia duchowego. Dlatego też wszystkie pyskowickie parafie wychodzą naprzeciw potrzebom wiernych i organizują nabożeństwa online.

 

apel
2020-04-03

W związku z wprowadzeniem zaostrzonego stanu epidemicznego na terenie naszego kraju i koniecznością stosowania dodatkowych środków ostrożności m.in. jednorazowych rękawic, zwracamy się do właścicieli lokali użytkowych, prowadzących bieżącą działalność gospodarczą, o wyposażenie swoich punktów w kosze na śmieci, do których klienci, po zakupach będą mogli wyrzucać zużyte środki ochrony. Niestety odbieramy niepokojące sygnały od mieszkańców, że wiele osób po wyjściu ze sklepu wyrzuca rękawiczki, niestety nie do kosza ale na ziemię. Chrońmy siebie ale nie zapominajmy również o dbaniu o nasze czyste i bezpieczne otoczenie.

NOWE CHODNIKI, JEZDNIA, ŚCIEŻKA ROWEROWA.  PRZED ULICĄ POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH DUŻE ZMIANY
2020-04-03

Kiedyś była komunikacyjną osią miasta. Teraz znów nabiera znaczenia. Samorząd Pyskowic we współpracy z powiatem gliwickim planuje modernizację najważniejszych odcinków ulicy Powstańców Śląskich. Na przewidziane w pierwszej kolejności prace potrzeba ok. 2 mln zł, z czego 0,65 mln zł to wkład miasta Pyskowice.

SYMBOLICZNY OBELISK POJAWI SIĘ NA PLACU PONIATOWSKIEGO
2020-04-03

Reprezentacyjny charakter rynku uzupełnia jego otoczenie. Najbliższe zmiany pod tym kątem czekają Plac Poniatowskiego. Obiekt symbolicznie połączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość miasta. Obok elementów nawiązujących do historycznego kształtu monumentu pojawi się tablica upamiętniająca najnowsze dzieje Pyskowic – datujące się od okrągłych 15 lat partnerstwa z niemieckim Flörsheim nad Menem.

APEL BURMISTRZA PYSKOWIC - ZDAJEMY EGZAMIN Z ODPOWIEDZIALNOŚCI, BĄDŹMY OSTROŻNI!
2020-04-02

Szanowni Mieszkańcy,
mija kolejny tydzień epidemii koronawirusa w Polsce. Choroba, czego nie dało się uniknąć, dotarła do naszego miasta, ale sytuacja jest pod kontrolą. Mamy jeden potwierdzony przypadek zakażenia COVID-19. Jako burmistrz zapewniam, że działają miejskie procedury bezpieczeństwa. Pragnę podziękować też Wam, za rozsądek i stosowanie się do zaleceń. Nie możemy jednak tracić czujności. Pyskowice nie są samotną wyspą, rośnie liczba zakażeń w sąsiednich miejscowościach. Tylko od nas samych, od naszej odpowiedzialności, zależy, czy ochronimy siebie oraz swoich bliskich. Pamiętajcie – jeśli każdą napotkaną osobę będziemy traktować jak potencjalnie zarażoną – przerwiemy transmisję wirusa, więc proszę – stosujcie się do zasad i ograniczeń.

DEZYNFEKCJA MIASTA
2020-04-02

Samorząd podejmuje kolejne działania dla powstrzymania epidemii. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców w ubiegłym tygodniu rozpoczął akcję regularnego odkażania ławek oraz wiat przystankowych. Dezynfekcja prowadzona będzie raz w tygodniu przez okres co najmniej najbliższego miesiąca. Od jutra pomocny będzie w tym agregat parowy zakupiony ze środków miasta.

tARCZA
2020-04-02

Od 1 kwietnia obowiązuje tzw. tarcza antykzysowa, czyli pakiet ustaw mających przeciwdziałać gospodarczym skutkom epidemii koronawirusa. Głównym celem jest zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, ochrona zatrudnienia, świadczenie postojowe. Szczegóły rządowych form wsparcia dostępne są w zakładce: KORONAWIRUS-WAŻNE INFORMACJE .

DORADCY PODATKOWI NIEPEŁNOSPRAWNYM
2020-04-01

Do 28 kwietnia we wtorki i czwartki w godzinach od 9.00 do 15.00 doradcy podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych będą prowadzili bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień  przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Eksperci będą dyżurować pod telefonem komórkowym 513 152 218, pod którym osoby niepełnosprawne mogą uzyskać informacje o przysługujących im ulgach i uprawnieniach podatkowych. Na życzenie osoby niepełnosprawnej doradca będzie oddzwaniał na własny koszt.

"ZDO(A)LNY UCZEŃ" – AKCJA POMOCY PYSKOWICKIM UCZNIOM - DZIĘKUJEMY!
2020-04-01

W czwartek 26 marca, na oficjalnej stronie miasta na Facebook’u, ogłosiliśmy zbiórkę sprzętu dla grupy pyskowickich uczniów, aby umożliwić im, w okresie zamknięcia szkół, naukę online. Odzew mieszkańców na apel był natychmiastowy. Dziękujemy, w imieniu dzieci, ich rodziców i nauczycieli, tym, którzy zaoferowali swoją pomoc poprzez przekazanie sprzętu w postaci tabletów, laptopów czy netbooków. Wsparcie pyskowickim uczniom okazali także lokalni przedsiębiorcy. Dlatego też szczególne podziękowania kierujemy w stronę firm: EXPRES ROLETY – Andrzej Caparczyk za przekazanie 5 sztuk nowych tabletów oraz Dom100.eu za przekazanie 10 sztuk tabletów. Dzięki wszystkim darczyńcom dzieci z naszego miasta będą mogły, bez problemów i większych opóźnień, realizować szkolne podstawy programowe.

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Unia Europejska - Pozyskane dotacje
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę