Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
  • Kolej na Pyskowice
Koronawirus
Koronawirus - nowy rok szkolny - ważne informacje dla rodziców
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Wykaz numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
infoGZM - portal wiedzy o Metropolii
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

Archiwum: 2020 maj

Otwarcie placów zabaw
2020-05-29

Czwarty etap luzowania rygorów epidemiologicznych pozwala teoretycznie od jutra, tj. 30 maja, na otwarcie na powrót placów zabaw. Jednak ze względu na aktualny brak wytycznych sanitarnych pozostaną one w naszym mieście jeszcze przez kilka najbliższych dni zamknięte. W oczekiwaniu na wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego oraz stosowne rządowe rozporządzenie samorząd Pyskowic podjął już jednak przygotowania w kierunku uruchomienia miejsc zabaw dla najmłodszych i innych plenerowych obiektów rekreacji, aby były gotowe na otwarcie, gdy tylko będzie to możliwe. Stanie się tak, gdy poznamy szczegółowe wytyczne ich użytkowania ze względu na sytuację epidemiologiczną. Do tego czasu apelujemy o przestrzeganie dotychczasowych zasad i prosimy o jeszcze chwilę cierpliwości. O zmianie sytuacji będziemy Państwa informować w odrębnych komunikatach.

MIASTO ZAKUPIŁO Z DOTACJI SPRZĘT DO NAUKI ZDALNEJ
2020-05-28

69 tys. zł gmina Pyskowice przeznaczyła na zakup 32 sztuk laptopów dla uczniów pozbawionych dostępu do sprzętu do nauki zdalnej. Środki pochodzą z dotacji w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa z projektu „Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”. Komputery będą udostępniane na zasadzie wypożyczenia, a korzystać z nich będą mogli również nauczyciele.

OD SOBOTY ŚCIĄGAMY MASECZKI
2020-05-27

Zniesienie nakazu noszenia maseczek na ulicy i w parkach, brak limitów osób w sklepach, restauracjach i kościołach, dopuszczenie zgromadzeń do 150 – to najważniejsze kroki w znoszeniu obostrzeń, które będą obowiązywać od soboty 30 maja. Od 6 czerwca działać mogą kina, teatry, siłownie, kluby fitness, baseny z zachowaniem dystansu społecznego.

 

POJAWIŁY SIĘ PIERWSZE RZEŹBY KWIATOWE
2020-05-27

Palisada z kwiatów przy Urzędzie Miejskim i dwie barwne wieże na Placu Piłsudskiego to pierwsze rzeźby roślinne, które pojawiły się w tym roku. Elementy kwietnej dekoracji miasta, tak lubianej przez mieszkańców, powstaną również jak zawsze na Rynku (dwa kosze z klombami w kształcie serwet) oraz na Placu Żwirki i Wigury (stożki kwiatowe). Inaczej niż dotychczas zabraknie rzeźb przy kościele pw.Nawrócenia św. Pawła Apostoła oraz herbu Pyskowic zdobiącego dodatkowo Plac Piłsudskiego. Zaoszczędzone w ten sposób środki zostaną skierowane na walkę z epidemią koronawirusa. Piękne, kolorowe otoczenie jest ważne, ale ważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców.  

SZKOLENIA ONLINE DLA ROLNIKÓW
2020-05-26

Śląski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaprasza na spotkanie informacyjno-promocyjne dotyczące poddziałania 4.1.3 „Modernizacja gospodarstw rolnych obszar D w ramach PROW 2014-2020”. Spotkanie odbędzie się 28 maja o godzinie 11:00 w formie online. Przyjmowanie zgłoszeń upływa z końcem dzisiejszego dnia.

PRZY CMENTARZU KOMUNALNYM POJAWIŁY SIĘ LATARNIE
2020-05-25

Dobra wiadomość dla odwiedzających groby bliskich na cmentarzu komunalnym przy ul.Poznańskiej. Pozbawiony dotychczas oświetlenia parking przy nekropolii zyskał latarnie. Od piątku, 22 maja, miejsce wraz z wejściem na cmentarz oświetlają dwie lampy solarne. Urządzenia wcześniej działały na osiedlu domów jednorodzinnych w rejonie ul. Wieczorka, ale zostały wycofane, gdy teren zyskał docelową iluminację. Teraz znalazły nowe przeznaczenie. 

OD PONIEDZIAŁKU SZKOŁY CZEKAJĄ NA DZIECI Z KLAS I-III
2020-05-22

Informujemy, że od poniedziałku, 25 maja, szkoły w Pyskowicach wznawiają pracę w ograniczonym zakresie. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej prowadzone będą zajęcia rewalidacyjne, konsultacje dla ósmoklasistów oraz opieka wychowawczo – świetlicowa dla dzieci z klas I – III. Generalnie podstawa programowa edukacji wczesnoszkolnej realizowana będzie tak jak do pory, poprzez zdalne nauczanie.

ZUŻYTE RĘKAWICZKI I MASECZKI – TYLKO DO KOSZA!
2020-05-22

W dobie pandemii wyjątkowo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny i porządku. Dlatego ponawiamy apel  o  niewyrzucanie zużytych rękwiczek i maseczek ochronnych poza miejscami do tego przeznaczonymi.  Jeżeli nie wylądują w koszach na śmieci, z narzędzia ochrony mogą stać się zagrożeniem.

KOMUNIKAT - PRZEDSZKOLA I ŻŁOBEK OTWARTE OD PONIEDZIAŁKU
2020-05-21

Szanowni Państwo,

zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od poniedziałku, 25 maja, pracę wznowią miejskie przedszkola i żłobek. O szczegółach rodziców i opiekunów dzieci uczęszczających do tych placówek informować będą dyrektorzy.

POKOLORUJMY W ŚWIĘTO DZIECI ... PYSKOWICE!
2020-05-21

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka Miejski Ośrodek Kultury i Sportu przygotował dla najmłodszych pyskowiczan kolorowanki. I to kolorowanki wyjątkowe - inspirowane starymi zdjęciami naszego miasta.

XXI SESJA RADY MIEJSKIEJ W PYSKOWICACH
2020-05-21

W czwartek, 28 maja br., w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego (parter) o godz. 15.30, odbędzie się XXI sesja Rady Miejskiej w Pyskowicach. W związku z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa obowiązywać będą  szczególne środki ostrożności.

150 TYS. PREMII DLA MŁODEGO ROLNIKA. WNIOSKI OD 3 CZERWCA
2020-05-21

Od 3 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. młodzi rolnicy będą mogli składać w ARiMR wnioski o przyznanie premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020.

ZTM ODMRAŻA KONTROLE W AUTOBUSACH
2020-05-21

Sprawdzanie biletów w autobusach od początku tygodnia są przeprowadzane intensywniej niż w ostatnim miesiącu. Do rąk kontrolerów trafiły nowe urządzenia do sprawdzania biletów. Nowością jest to, że umożliwiają gapowiczom zbliżeniowe uiszczanie opłaty za brak biletu. 

MZBM SZUKA PRACOWNIKÓW
2020-05-20

Miejski Zarząd Budynków Miejskich - TBS sp. z o.o. poszukuje pracowników na stanowika kierowcy ciągnika, elektryka, pilarza, konserwatora instalacji gazowych i wodno - kanalizacyjnych. Kandydaci muszą posiadać odpowiednie do stanowiska kwalifikacje potwierdzone uprawnieniami (kierowca - kategorię T). 

REKULTYWACJA SKŁADOWISKA NA OSTATNIEJ PROSTEJ. JEST JUŻ WYKONAWCA KOŃCOWYCH PRAC
2020-05-19

Prace związane z rekultywacją składowiska w Zaolszanach są już na ostatniej prostej. Informujemy, że rozstrzygnięto przetarg na końcowe roboty związane z wykonaniem ogrodzenia i nasadzeniami w pasie izolacyjnym. Wykonawcą prac na kwotę 235 tys. zł została Firma Usługowo - Handlowa ITC Angelika Jabłońska z Baruchowa. Po zakończeniu robót obiekt będzie przygotowany na ostateczne zamknięcie.

CHODNIK PRZY CZECHOWICKIEJ JAK NOWY. ZMIANY RÓWNIEŻ NA INNYCH ULICACH
2020-05-19

Zakończyły się prace remontowe na chodniku ul. Czechowickiej. W ramach prac powstała nowa nawierzchnia z kostki brukowej o powierzchni 540,80 m2 raz 8 szt. nowych wpustów ulicznych. W ostatnich miesiącach trwały też remonty na drogach tymczasowych.

TARGOWISKO OTWARTE DLA WSZYSTKICH HANDLUJĄCYCH
2020-05-19

Informujemy, że w najbliższą środę (20.05.2020 r.) targowisko miejskie pozostanie otwarte dla wszystkich osób handlujących. Przypominamy, że na teren placu będą wpuszczane wyłącznie osoby wyposażone w maseczki ochronne i rękawiczki jednorazowe.  Otwarte zostaną 4 bramy wjazdowe.

DORADCY PODATKOWI POMAGAJĄ NIEPEŁNOSPRAWNYM
2020-05-18

Jeszcze tylko przez dwa tygodnie we wtorki i czwartki od 9.00 do 15.00 eksperci ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych będą prowadzili bezpłatne konsultacje na temat ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Informacje udzielane są pod numerem 513152218. Na życzenie doradca oddzwoni na własny koszt.

HALA SPORTOWA WZNAWIA DZIAŁALNOŚĆ. NA BOISKACH MOŻE BYĆ WIĘCEJ OSÓB
2020-05-18

Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Pyskowicach informuje, że zgodnie z III etapem znoszenia niektórych ograniczeń związanych z koronawirusem zwiększa się zakres udostępnienia miejskiej infrastruktury sportowej. 1 czerwca otworzy się na powrót hala widowiskowo - sportowa. Nadal obowiązywać będą jednak rygory sanitarne.

W CZERWCU I WAKACJE ZMIANA GODZIN PRACY URZĘDU
2020-05-18

Informujemy, że w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. zmienią się godziny pracy Urzędu Miejskiego w Pyskowicach.  Urząd będzie  czynny od poniedziałku do środy w godzinach 7.00 – 15.00, w czwartek pracować będzie w godzinach 7.00 – 17.00, a w piątek 7.00 – 13.00.

OD PONIEDZIAŁKU WIĘCEJ PASAŻERÓW W AUTOBUSACH
2020-05-17

Od poniedziałku 18 maja do pojazdów komunikacji miejskiej będzie mogło wsiadać więcej pasażerów - infomuje Zarząd Transportu Metropolitalnego. Zaktualizowany przez rząd limit osób mogących jednocześnie podróżować wynosi 30 proc. sumy wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Program Czyste Powietrze - logo
2020-05-15

Uwaga, 15 maja br. rusza nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”, w której dokonano znaczącego uproszczenia procedur uzyskiwania dotacji na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie domów. W ramach uproszczenia programu sporo uwagi poświęcono m.in. zmianie formularza wniosku o dofinansowanie, tak aby jego wypełnienie zajmowało możliwie najmniej czasu i wymagało złożenia jedynie niezbędnych załączników.

WAŻNE DLA RESTAURATORÓW I HANDLOWCÓW SPRZEDAJĄCYCH ALKOHOL
2020-05-15

Przypominamy o konieczności opłacenia przez przedsiębiorców posiadających zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy Pyskowice drugiej raty za zezwolenie na rok 2020, o której mowa w art. 111 ust. 5 ww. ustawy. Przedsiębiorcy mają na to czas do 31 maja 2020 r.

CHIRURGIA W SZPITALU W PYSKOWICACH WZNAWIA DZIAŁALNOŚĆ
2020-05-14

Jutro, 15 maja, wznawia działalność Oddział Chirurgiczny w Szpitalu w Pyskowicach sp. z o.o., który został zamknięty 8 maja w związku z wykryciem u jednej z pracownic zarażenia koronawirusem – informuje Starostwo Powiatowe w Gliwicach.

TRZECI, PRZEDOSTATNI ETAP ZNOSZENIA OGRANICZEŃ ZWIĄZANYCH Z KORONAWIRUSEM
2020-05-13

W poniedziałek, 18 maja br., rozpocznie się III etap odmrażania gospodarki i „luzowania” obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Szczegóły, wszystkie ogłoszone dzisiaj przez rząd zmiany oraz ich zasady, znajdują się w zakładce KORONAWIRUS/WAŻNE INFORMACJE.

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY OTWARCIA PRZEDSZKOLI I ŻŁOBKA
2020-05-13

Szanowni Państwo,
wczoraj tj. 12 maja br. wpłynęło do Urzędu Miejskiego pismo Państwowego Inspektora Sanitarnego w Gliwicach, w którym ze względu na liczne zachorowania wśród pracowników KWK „Sośnica” zamieszkujących teren powiatu gliwickiego, Gliwic i Zabrza, sugeruje wstrzymanie się z otwarciem żłobków i przedszkoli.

ZOSTAW SWÓJ PODATEK DOCHODOWY W PYSKOWICACH
2020-05-12

Trwa okres składania zeznań podatkowych PIT za rok 2019. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną w tym roku termin złożenia rocznego zeznania podatkowego został wydłużony do 1 czerwca br. Dotyczy to wszystkich zeznań rocznych: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

KOMUNIAKT DOTYCZĄCY OTWARCIA ŻŁOBKA I PRZEDSZKOLI
2020-05-11

Szanowni Państwo,
w ostatnich dniach w pyskowickich przedszkolach oraz żłobku trwały intensywne prace i przygotowania mające na celu dostosowanie ww. placówek do wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Przygotowane zostały m.in. sale, szatnie czy toalety, opracowane zostały odpowiednie procedury, zakupiono termometry, płyny dezynfekcyjne oraz środki ochrony indywidualnej, a cały personel został przeszkolony pod kątem procedur związanych z epidemią COVID-19.

TARGOWISKO OTWARTE DLA WSZYSTKICH HANDLUJĄCYCH
2020-05-11

Informujemy, że w najbliższą środę (13.05.2020 r.) targowisko miejskie zostanie otwarte dla wszystkich osób handlujących. Przypominamy, że na teren placu targowego będą wpuszczane wyłącznie osoby wyposażone w maseczki ochronne i rękawiczki jednorazowe.  W tym tygodniu zostanie umożliwiona sprzedaż zarówno na tzw. górnej płycie targowiska jak i dolnej. Zalecamy by osoby handlujące innymi towarami niż żywność i artykuły ogrodnicze zajmowały miejsca targowe na dolnej płycie przy ul. Armii Krajowej. Otwarte zostaną 3 bramy wjazdowe tj. od ul. Armii Krajowej, ul. Wielowiejskiej na górnej płycie oraz ul. Strzelców Bytomskich.

SZPITAL W PYSKOWICACH ZAWIESZA DZIAŁALNOŚĆ ODDZIAŁU CHIRURGICZNEGO
2020-05-08

Jak informuje Szpital sp. z o.o. w Pyskowicach  w związku z potwierdzonym przypadkiem COVID-19 u jednego z pracowników Oddziału Chirurgicznego do odwołania zawieszone zostaje przyjmowanie pacjentów na ten oddział. Zarażona pracownica oraz osoby z personelu, z którymi miała styczność, przebywają w izolacji domowej. Do czasu wykonania badań na obecność COVID-19 w szpitalu na kwarantannie pozostaną pacjenci oddziału.

PYSKOWICKIE PRZYCHODNIE ZNÓW SZCZEPIĄ DZIECI
2020-05-07

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z luzowaniem rygorów antywirusowych wszystkie pyskowickie przychodnie przywróciły wykonywanie obowiązkowych szczepień dzieci. Termin wizyty wyznaczą ośrodki zdrowia w drodze indywidualnych wezwań, między innymi drogą telefoniczną. Każdorazowo wykonanie zabiegu uzależnione jest od wyniku wywiadu i zbadania stanu zdrowia małego pacjenta. 

W Pyskowicach pojawił się skwer Flörsheim. Powstała też tablica poświęcona braterstwu naszych miast
2020-05-07

3 maja obchodziliśmy 15. rocznicę współpracy Pyskowic z Flörsheim nad Menem. Niestety z powodu koronawirusa nie odbyły się zaplanowane z tej okazji uroczystości z udziałem gości z Niemiec. Historyczne wydarzenie nie przeszło jednak bez echa. Decyzją Rady Miejskiej imię zaprzyjaźnionego miasta znad Menu nadano odnowionemu skwerowi przy ul.Poniatowskiego, dzisiaj pojawiła się tam jubileuszowa tablica.     

POMOC MIASTA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW. BĘDĄ ZWOLNIENIA W PODATKU OD NIERUCHOMOŚC
2020-05-07

Ograniczenia związane z koronawirusem spowodowały, że wiele firm znalazło się w trudnej sytuacji. Samorząd Pyskowic nie zostawia ich bez pomocy. Na wniosek burmistrza miasta radni 30 kwietnia br. przyjęli uchwałę, która daje możliwość ubiegania się o zwolnienie z podatku od nieruchomości przedsiębiorcom poszkodowanym w związku z epidemią. To kolejne już działanie miasta w ramach pakietu wsparcia dla tej grupy i ochrony miejsc pracy.

PRZYŁOŚĆ DLA OSÓB, KTÓRYM TRUDNIEJ. RUSZYŁ NABÓR DO SZKOŁY SPECJALNEJ
2020-05-06

Zespół Szkół Specjalnych w Pyskowicach rozpoczął rekrutację na rok szkolny 2020/2021. To szansa na edukację i rozwój dla dzieci i młodzieży z orzeczoną potrzebą kształcenia specjalnego. Czekają na nich klasy na poziomie podstawowym, branżowym I stopnia (o profilu kucharz lub murarz – tynkarz) oraz przysposabiające do pracy.

NOWE KARTY ŚKUP Z DOSTAWĄ DO DOMU. TAK ZADECYDOWALI PASAŻEROWIE
2020-05-06

Płacisz 10 zł i otrzymujesz kartę ŚKUP do drzwi. Takie wyniki przyniosła internetowa sonda, w której Górnośląsko Zagłębiowska - Metropolia zapytała, czy pasażerowie gotowi są skorzystać z możliwości zamówienia nowej karty do domu. Większość, 63 proc. uczestników, odpowiedziało „tak”. Uwzględniając również ten wynik, podjęto decyzję o wdrożeniu rozwiązania.  Wysyłka kart będzie możliwa za kilka tygodni. Można je zamówić przez internet.

FIRMA MILIMEX S.A. ODNOWI DAWNY DWORZEC
2020-05-05

Milimex S.A. z Siemianowic Śląskich zmodernizuje, a wcześniej wykona projekt budowlano – wykonawczy,  budynek dawnego dworca kolejowego w części południowej. Firma wygrała przetarg na realizację prac ceną 7 341  410 ,58 zł. Inwestycja ma być gotowa do końca 2022 r. Miasto podpisało umowę w tej sprawie 30 kwietnia br.

SZKOŁA NA MIARĘ XXI w.  „KONOPNICKA” ZAPRASZA NOWYCH UCZNIÓW
2020-05-05

Rygory, ograniczenia, zdalne nauczanie. Koronawirus postawił na głowie szkolny kalendarz, ale oświatowe życie nie stoi w miejscu. Szkoły, choć inaczej niż zwykle, bo jeszcze przed egzaminami ósmoklasistów, rozpoczynają rekrutację. Nabór ruszył również w Zespole Szkół im.Marii Konopnickiej.                                          

KSIĄŻKI I BOISKA ZNÓW CZEKAJĄ
2020-05-05

Dobra wiadomość dla wszystkich spragnionych dobrej książki i ruchu na świeżym powietrzu. Od wczoraj, 4 maja, znów można korzystać z oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pyskowicach oraz otwartych obiektów sportowych MOKiS. Czynne są również „orliki” i boiska szkolne. Korzystanie z tych miejsc nadal obwarowane jest jednak rygorami.

RADNI PYSKOWIC OBNIŻAJĄ DIETY
2020-05-05

W związku z  sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa i jej skutkami dla finansów miasta pyskowiccy radni postanowili obniżyć o połowę wysokość swoich diet. Podjęta na ostatniej sesji uchwała pozwoli w okresie czterech miesięcy obowiązywania zaoszczędzić około 40 tys. zł. Decyzja to wyraz odpowiedzialności radnych oraz ich solidarności z działaniami miasta w zakresie  przeciwdziałania gospodarczym i społecznym skutkom epidemii.

OGRANICZONE OTWARCIE TARGOWISKA
2020-05-04

Informujemy, że podobnie jak w zeszłym tygodniu, w najbliższą środę (6.05.2020 r.) umożliwione zostanie korzystanie z terenu targowiska lokalnym producentom żywności. Dopuszczona zostanie możliwość prowadzenia handlu przez lokalnych producentów TYLKO ŻYWNOŚCIĄ, przede wszystkim płodami rolnymi oraz ARTYKUŁAMI OGRODNICZNYMI – sadzonkami. Na teren targowiska będą wpuszczane jedynie osoby wyposażone w maseczki ochronne i rękawiczki jednorazowe. Wejście na targ będzie również możliwe od strony ul. Wielowiejskiej.

PRZEDSZKOLA I ŻŁOBEK NADAL ZAMKNIĘTE
2020-05-04

Szanowni Państwo,
wspólnie z dyrektorami przedszkoli i żłobka szczegółowo przeanalizowana została możliwość otwarcia ww. placówek w terminie 6 maja. Informuję, że ze względu na duże zagrożenie zakażeniem COVID-19 nie jest to możliwe.

 

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Unia Europejska - Pozyskane dotacje
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę