Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
  • Kolej na Pyskowice
Koronawirus
Koronawirus - nowy rok szkolny - ważne informacje dla rodziców
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Wykaz numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
infoGZM - portal wiedzy o Metropolii
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

Archiwum: 2020 lipiec

Powiatowy Urząd Pracy - logo
2020-07-31

Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach rozpoczął nabór wniosków na niskooprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy dla organizacji pozarządowych na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej/statutowej organizacji pozarządowej w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie  lub podmiotu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 tej ustawy, przyznawanej na podstawie art. 15zzda ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Szczegóły dostępne są na stronie: https://gliwice.praca.gov.pl/. 

Dotacja na zakładanie firm - ankieta
2020-07-30

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Leśna Kraina Górnego Śląska” zaprasza do wypełnienia ankiety, której celem jest  pozyskanie informacji na temat chęci oraz oczekiwań do zakładania działalności gospodarczej przez osoby: w wieku 18-29 lat, które są bierne zawodowo albo bezrobotne niezarejestrowane w urzędzie pracy albo pracujące, które obawiają się utraty pracy w związku z COVID-19, z obszaru subregionu centralnego województwa śląskiego. Ankieta jest anonimowa i będzie dostępna do 14 sierpnia 2020 r.

Akcja Bezpieczny Sk8park
2020-07-30

W poniedziałek 3 sierpnia na skateparku na placu dożynkowym odbędzie się wydarzenie w ramach akcji „Bezpieczny Sk8park”. Kampania objęła swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Do przedsięwzięcia organizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach włączyło się ponad 30 miejscowości z całego Śląska, na terenie których znajdują się skateparki, w tym nasze miasto. We wszystkich z nich, punktualnie o godz. 16.00 rozpoczną się wydarzenia, których celem jest promowanie zasad bezpiecznego korzystania ze skateparków.

Akcja oddawania krwi
2020-07-28

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaprasza w czwartek 30 lipca w godz. 11-15 na pyskowicki rynek, gdzie w specjalnym ambulansie można będzie oddać krew. Koronawirus zmienia nasze nawyki, jednak nie oznacza to, że powinien wpływać na zdrowie osób, które potrzebują krwi. Apelujemy o oddawanie krwi nawet w tak trudnym czasie. Krew potrzebna jest każdego dnia i nie zmieni tego żadna epidemia. W minionym okresie większość planowanych zabiegów została odwołana, jednak wielu pacjentów po wypadkach, przeszczepach oraz w trakcie leczenia chorób nowotworowych potrzebuje krwi. Obecnie częściowo wykonuje się już planowane zabiegi operacyjne i wzrasta zapotrzebowanie ze strony szpitali na krew i jej składniki.

POLSKI BON TURYSTYCZNY
2020-07-27

Od 1 sierpnia można będzie aktywować bon turystyczny realizowany przez Ministerstwo Rozwoju. To dokument elektroniczny wspierający polskie rodziny i jednocześnie branżę turystyczną w okresie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Na każde dziecko do 18. roku życia przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje 1000 zł.  Bony, ważne do końca marca 2022 roku, przysługują niezależnie od poziomu dochodów i można je będzie wygenerować w systemie teleinformatycznym, po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

2020-07-20

Można składać już wnioski na instalacje do zagospodarowania wód opadowych w ramach programu "Moja woda" realizowanego przez Ministerstwo Klimatu. Program ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej, w tym dzięki rozwojowi zielono-niebieskiej infrastruktury. Odbiorcy indywidualni mogą ubiegać się o dofinansowanie  w  formie dotacji do 5 tysięcy złotych, nie wyższej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia. Wnioski o dotację, regulamin i szczegóły programu znajdują się na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Trening sprawności syren alarmowych
2020-07-20

W sobotę 1 sierpnia  br. o godzinie 17.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych (dźwięk ciągły trwający trzy minuty), wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uwaga, brak przejścia
2020-07-20

W związku z trwającymi pracami przy remoncie kładki dla pieszych nad rzeką Dramą przy ul. Rzecznej w Pyskowicach, informujemy, że przejście będzie nieczynne od 20 do 25 lipca br. Za utrudnienia przepraszamy.

ZACHĘCAMY – DOŁĄCZ DO REJESTRU DANYCH KONTAKTOWYCH
2020-07-17

Złożyłeś wniosek do urzędu? Chcesz szybko dowiedzieć się, czy Twoja sprawa została zrealizowana?  Skorzystaj z Rejestru Danych Kontaktowych – zachęcamy za Ministerstwem Cyfryzacji, które odpowiada za usługę. RDK to bowiem duże ułatwienie w kontaktach z urzędem. Tą drogą dowiemy się na przykład z wyprzedzeniem o zbliżającej się utracie ważności paszportu czy dowodu.

JESTEŚ NA KWARANTANNIE? WYBIERASZ SIĘ DO SANATORIUM? BADANIA ZROBISZ W SZPITALU W PYSKOWICACH
2020-07-16

Sezon letnich wyjazdów w pełni. Wiele osób, zwłaszcza w senioralnym wieku, wybiera się w tym czasie do sanatorium. W dobie koronawirusa może to być dla nich niebezpieczne. Dlatego dla bezpieczeństwa innych, ale i własnego, mają obowiązek wykonać badania na obecność koronawirusa. Mieszkańcy Pyskowic mogą to zrobić na miejscu – w szpitalu. Zakład leczniczy prowadzi punkt pobrań, z którego mogą też skorzystać - i ominąć kolejkę do wymazobusu – osoby na kwarantannie.

NOWY FORMULARZ WNIOSKU I INNE ZMIANY W ZWIĄZKU Z POMOCĄ  DLA  PRZEDSIĘBIORCÓW
2020-07-15

Na mocy uchwały Rady Miejskiej z 25 czerwca br. modyfikacji uległy zasady korzystania z umorzeń w czynszu przez przedsiębiorców  – najemców gminnych lokali użytkowych  stanowiących własność gminy Pyskowice, którzy w związku z epidemią koronawirusa utracili klientów, zlecenia, dochody lub zostali zmuszeni do zawieszenia działalności. Istotną zmianą jest nowy formularz wniosku oraz okres stosowania ulg. Poniżej przedstawiamy obowiązujące, zaktualizowane zasady pomocy w tym zakresie.

PRZEBUDOWA ULICY POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH CORAZ BLIŻEJ
2020-07-15

W najbliższym czasie rozpocznie się remont ulicy Powstańców Śląskich w części  przylegającej do płyty rynku. Prace obejmą chodnik i pozostałą część pasa dla pieszych. Przebudowa początkowego odcinka rozpocznie  wieloletni proces modernizacji ulicy. W dalszej kolejności samorząd Pyskowic wspólnie z właścicielem drogi - powiatem gliwickim - planuje rewaloryzację zabytkowego mostu oraz wybudowanie chodników i ścieżki rowerowej przebiegu od obwodnicy do ulicy Gliwickiej. 

BLISKO ROZPOCZĘCIA MODERNIZACJI SIECI CIEPŁOWNICZEJ. MOŻLIWE UTRUDNIENIA ULICZNE
2020-07-14

Informujemy, że na 18 lipca zaplanowano rozpoczęcie prac związanych z przebudową sieci centralnego ogrzewania. Roboty obejmą rejon ulic Dworcowa, Wieczorka, Wojska Polskiego, Matejki Boczna i Lompy. Na tym obszarze mieszkańcy mogą się spodziewać utrudnień w ruchu pieszym i drogowym. O szczegółach harmonogramu inwestycji będziemy informować na bieżąco. Odrębnie, przez firmę wykonawczą, o wejściu prac na teren nieruchomości uprzedzani będą ich właściciele.

WYBORY PREZYDENTA RP.  JAK GŁOSOWALIŚMY W PYSKOWICACH?
2020-07-13

W ostatnią niedzielę do wyborczych urn poszło 7 865 mieszkańców Pyskowic, czyli aż rekordowe 59,94 proc. uprawnionych. 55,23 proc. głosów otrzymał Rafał Trzaskowski, 44,77 proc. oddano na Andrzeja Dudę. Dziękujemy za udział i wyższą niż w pierwszej turze frekwencję. Te wybory pokazały jak ważne jest zaangażowanie obywateli w demokrację. Wyjątkowe znaczenie miał każdy głos.

KARA DLA SPRAWCY ZNISZCZEŃ W PARKOWEJ TOALECIE
2020-07-13

Ogołocone z konarów drzewa, stłuczona szyba w wiacie, uszkodzone zasilanie kurtyny wodnej. To nie skutki powtarzających się w ostatnim czasie nawałnic, ale efekty działań wandali. Sprawcy nie powinni czuć się bezkarnie. Prędzej czy później spotka ich sprawiedliwość.  Tak jak stało się to z winnym dewastacji toalety publicznej w Parku Miejskim. Doprowadzony przed sąd został ukarany upomnieniem i musi zapłacić za szkody.


PYSKOWICE Z INNYMI SZUKAJĄ OSZCZĘDNOŚCI NA RACHUNKACH ZA ENERGIĘ
2020-07-10

Górnośląsko - Zagłębiowska Metropolia szuka oszczędności w kosztach dystrybucji energii elektrycznej oraz gazu dla gmin. Realizację projektu rozpoczyna przy współpracy z 29 samorządami. Porozumienie w tej sprawie podpisało również nasze miasto. 

Integracyjne Wariacje w Letnie Wakacje!
2020-07-10

Centrum Wsparcia Rodziny zaprasza na wakacje organizowane dla najmłodszych z południowej części Pyskowic. Zapraszamy dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Każdy uczestnik warsztatów powinien: być zdrowy, mieć własny prowiant oraz nie przynosić własnych zabawek. Półkolonie są bezpłatne. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń. 

Metropolia GZM - logo
2020-07-10

Razem z Metropolią GZM zachęcamy pyskowiczan do odwiedzania i korzystania z portalu InfoGZM. To narzędzie gromadzenia, udostępniania i wizualizacji danych publicznych dla GZM i jej gmin członkowskich, które daje możliwość prowadzenia wszechstronnych analiz, trendów i procesów. Służy również do badań porównawczych całej Metropolii i poszczególnych gmin. W jednym miejscu pod adresem http://infogzm.metropoliagzm.pl zgromadzone są informacje w zakresie danych demograficznych, gospodarczych, budżetowych, środowiskowych czy przestrzennych. Zbierane i opracowywane dane prezentowane są m.in. za pomocą: map, kartogramów, wykresów, raportów i infografik.

DOM ZAPRASZA SENIORÓW
2020-07-10

Dzienny Dom Senior + przywraca działalność przerwaną epidemią. Osobom w podeszłym wieku proponuje  atrakcyjny sposób spędzenia wolnego czasu, opiekę, towarzystwo rówieśników, wyżywienie. Zapisy przyjmuje Wydział Kultury, Sportu i Spraw Społecznych UM w Pyskowicach.

WAKACYJNE ZAJĘCIA SOCJOTERAPEUTYCZNE DLA DZIECI
2020-07-09

Po przerwie spowodowanej koronawirusem wracają zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży. Pierwsze po dłuższej nieobecności odbędą się 13 lipca w lokalu przy ul.Dąbrowskiego 2. Jak dotychczas  czekamy na młodych ludzi w wieku  7- 16 lat. Udział jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Nabór na wolne od 1 września stanowisko podinspektora w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska
2020-07-08

Burmistrz Miasta Pyskowice ogłasza nabór na wolne od 1 września br. stanowisko urzędnicze podinspektora w Referacie Komunalnym i Ochrony Środowiska, Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pyskowicach w wymiarze pełnego etatu.

DAWNE DZIEJE W INTERNECIE, CZYLI ZAPRASZAMY NA  „PYSKOWICKIE LEGENDY I HISTORIE KU POKRZEPIENIU SERC"
2020-07-07

Dawno, dawno temu, gdzieś na Górnym Śląsku powstały … Pyskowice. Jak wyglądało nasze miasto u swoich początków, co mówią  na ten temat legendy, a co znajdziemy w kronikach? Jesteście ciekawi? Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka z cyklu „Pyskowickie legendy i historie ku pokrzepieniu serc”. Filmik dostępny jest online, na stronie www.mokis.pyskowice.pl i na FB Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach.

Bezpłatna mammografia cyfrowa
2020-07-06

Narodowy Instytut Onkologii, oddział w Gliwicach, zaprasza ubezpieczone panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanego refundowanego badania, na bezpłatne badania mammograficzne, które odbędą się w dniach 17 i 20-23 lipca br. w mammobusie zlokalizowanym na dziedzińcu Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach. Każda z Pań, która będzie chciała skorzystać z mammografii, będzie musiała wcześniej telefonicznie zapisać się na badanie na konkretny dzień i godzinę, pod nr tel. 784 067 503 czynnym od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00.

Kolej na Pyskowice - wyniki sondy
2020-07-02

We wtorek 30 czerwca br. zakończyła się sonda internetowa przeprowadzona wśród pyskowiczan, dotycząca reaktywacji połączenia kolejowego na trasie Pyskowice Miasto-Gliwice. Wszystkim, którzy wyrazili swoje zdanie biorąc udział w sondzie, a także wszystkim tym, którzy podzielili się z nami swoimi opiniami oraz przemyśleniami w komentarzach na Facebook’u dziękujemy. Zdanie pyskowiczan w kwestiach istotnych dla miasta i jego mieszkańców jest dla nas zawsze bardzo ważne. W rozwinięciu wyniki sondy.

Fontanna w Parku Miejskim
2020-07-02

W Parku Miejskim możemy się już w pełni napawać urokami fontanny, która powstała w ramach projektu rewitalizacji. Fontanna w kształcie kuli, w kolorze granitowym, działająca w obiegu zamkniętym, stanowi kolejny element ozdobny naszego parku. Cieszyć będzie ona w sezonie letnim spacerowiczów zarówno za dnia, jak i po zmroku, kiedy to emituje delikatne białe światło.

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Unia Europejska - Pozyskane dotacje
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę