Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
  • Kolej na Pyskowice
Koronawirus
Koronawirus - nowy rok szkolny - ważne informacje dla rodziców
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Wykaz numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
infoGZM - portal wiedzy o Metropolii
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

Archiwum: 2020 sierpień

KULTURA KRZEPI SERCA
2020-08-31

Zakończył się projekt „Pyskowickie legendy i historie ku pokrzepieniu serc”. W jego ramach Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Pyskowicach zrealizował dziewięć nagrań dotyczących historii i dziedzictwa miasta oraz dwa spektakle teatralne również zarejestrowane przez kamery. Najnowszą, ostatnią, odsłoną jest legenda „O Pyskowickim Młynarzu”. Zapraszamy do oglądania na www.mokis.pyskowice.pl, a także na mokisowym kanale youtube.

 81 LAT TEMU WYBUCHŁA II WOJNA ŚWIATOWA
2020-08-31

1 września 1939 r. hitlerowskie Niemcy zaatakowały bez wypowiedzenia wojny Polskę. Napad dał początek II wojnie światowej. Jutro obchodzić będziemy 81 rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Z tej okazji jutro o godz.16.45 w Pyskowicach odbędą się uroczystości przy Pomniku Patriotycznym z udziałem przedstawicieli samorządu.

WITAJ SZKOŁO! NOWY ROK INNY NIŻ ZWYKLE
2020-08-31

Dzisiaj, 1 września, rozpoczyna się nowy rok szkolny. W związku z epidemią koronawirusa – inny niż zwykle. Na przykład nie dla wszystkich klas rozlegnie się pierwszy dzwonek - szkoły częściowo przeszły na bezdzwonkowy tryb przerw. Nie odbędą się też tradycyjne akademie powitalne. Ale jak zawsze będzie to szczególny dzień dla najmłodszych. W tym roku po raz pierwszy progi szkoły przekroczy 164 dzieci z Pyskowic. 

UWAGA! URZĄD WRACA DO ZWYKŁYCH GODZIN PRACY
2020-08-31

Urząd Miejski w Pyskowicach informuje, że od 1 września przywrócone zostają godziny pracy obowiązujące poza sezonem letnim. Od poniedziałku do środy magistrat czynny będzie w godz. 7.30 – 15.30, w czwartek do  godz. 17.30, a w piątek – do 13.30.

STYPENDIUM  I ZASIŁEK DLA  UCZNIA. KTO MOŻE JE OTRZYMAĆ?
2020-08-31

Informujemy, że istnieje możliwość otrzymania pomocy materialnej przez uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Stypendium lub zasiłek przyznaje się na wniosek rodzica, pełnoletniego ucznia lub dyrektora szkoły. Wnioski o stypendium przyjmowane są w Urzędzie Miejskim od 1 do 15 września br. w pok. 107 (Biuro Podawcze).

DZIECI WRACAJĄ DO SZKÓŁ, AUTOBUSY NA LINIE. JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ W PODRÓŻY?
2020-08-31

Wakacje dobiegły końca, dzieci wracają do nauki stacjonarnej. Wielu młodych ludzi z Pyskowic dojeżdża do gliwickich szkół. Informujemy, że od jutra, 1 września, autobusy linii 71 i 677  będą znów kursować według rozkładu na dni nauki szkolnej. Jednocześnie przypominamy, że w pojazdach obowiązują rygory antyepidemiczne.

DZIECI WRACAJĄ DO SZKÓŁ. JAKIE RYGORY BĘDĄ OBOWIĄZYWAĆ?
2020-08-28

Nowy rok edukacji uczniowie rozpoczną w szkolnych ławkach. Również pyskowickie placówki oświatowe przygotowane są na przyjęcie dzieci w rygorach reżimu antyepidemicznego. Szczegółowe wytyczne dla miejskich przedszkoli, poszczególnych szkół i żłobka znajdą Państwo w specjalnej zakładce NOWY ROK SZKOLNY INFORMACJE DLA RODZICÓW. Poniżej przypominamy ogólne wytyczne i rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.  

JUŻ 5 WRZEŚNIA NARODOWE CZYTANIE „BALLADYNY”
2020-08-28

Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury i Sportu oraz samorząd Pyskowic zapraszają na narodowe czytanie dramatu Juliusza Słowackiego „BALLADYNA”. Ogólnopolskie wydarzenie pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej rozpocznie się w Pyskowicach  5 września 2020r. godz. 18:00 na Placu Józefa Piłsudskiego.

DZIECI WRACAJĄ DO SZKÓŁ. JAKIE RYGORY BĘDĄ OBOWIĄZYWAĆ?
2020-08-27

Nowy rok edukacji uczniowie rozpoczną w szkolnych ławkach. Również pyskowickie placówki oświatowe przygotowane są na przyjęcie dzieci w rygorach reżimu antyepidemicznego. Szczegółowe wytyczne dla miejskich przedszkoli, poszczególnych szkół i żłobka podamy w najbliższym czasie, gdy tylko zostaną przyjęte na odbywających się w tych dniach konferencjach. Będzie to jeszcze przed 1 września. Dzisiaj przypominamy ogólne wytyczne i rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.     

NOWY TERMIN OTWARCIA LOKALNEJ. MOŻLIWE DALSZE UTRUDNIENIA
2020-08-27

Informujemy, że zmianie uległ planowany termin oddania do ruchu drogowej „opaski” osiedla jednorodzinnego w rejonie ulicy Wieczorka. Nowa data to koniec września, a nie jak pierwotnie zakładano 31 sierpnia. Przesunięcie spowodowane jest zmianą technologii budowy drogi w związku z nadspodziewanie słabym podłożem oraz ujawnione już w trakcie robót kolizje z infrastrukturą wodociągową.

JAK MINĘŁY WAKACJE W PYSKOWICACH? TEGO TEŻ DOWIECIE SIĘ Z NAJNOWSZEGO NUMERU „PP”
2020-08-27

Szanowni Czytelnicy, miło jest nam się z Wami spotkać po wakacyjnej przerwie. Za nami dwa miesiące wypełnione   wypoczynkiem i słońcem. Do wyjścia z domu zachęcały nie tylko piękna pogoda. Za sprawą przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury i Sportu oraz samorząd animacji, pikników, pokazów filmowych i koncertów,  życiem tętniły place, podwórka i skwery. Co się działo? Przeczytacie w najnowszym wydaniu „Przeglądu Pyskowickiego”.

UWAGA! OD PONIEDZIAŁKU PRZERWA W DOSTAWIE CIEPŁEJ WODY
2020-08-26

Informujemy, że w związku z pracami przy modernizacji systemu ciepłowniczego 31 sierpnia, w poniedziałek,  nastąpi wstrzymanie dostaw ciepłej wody użytkowej dla budynków w rejonie inwestycji. Przewidywany okres przerwy to 3 – 4 dni.

MOBILNE BIURO CZYSTEGO POWIETRZA ODWIEDZI PYSKOWICE
2020-08-26

Jesteś zainteresowany wymianą starego pieca? Chętnie skorzystałbyś z dofinansowania na ten cel, ale nie wiesz jak to zrobić? Już 1 września będziesz mógł skorzystać w tym względzie z pomocy ekspertów z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W ten dzień na rynku stanie Mobilne Biuro Programu Czyste Powietrze.

WYMIANA LICZNIKÓW ELEKTRYCZNYCH CZY OSZUSTWO? ODPOWIADAMY ZANIEPOKOJONYM MIESZKAŃCOM
2020-08-25

W związku z pytaniami mieszkańców, które obudziły podejrzanie wyglądające ogłoszenia o wymianie liczników energii, informujemy, że firma Tauron Dystrybucja faktycznie prowadzi na terenie naszego miasta akcję wymiany domowych urządzeń pomiarowych. Jednocześnie w dobie częstych przypadków oszustw zalecamy ostrożność, zwłaszcza seniorom. Tożsamość osób, podających się za pracowników energetyki, można zweryfikować dzwoniąc na infolinię Tauron: 32 606 06 06.

Budowa ulicy Lokalnej
2020-08-24

Wykonawca robót na ul. Lokalnej zamknie w poniedziałek 24 sierpnia skrzyżowanie ulic: Poziomkowa i Dobrawy. Otwarcie skrzyżowania planuje się na piątek 28 sierpnia. W tym czasie będą wykonywane włączenia powyższych ulic do ul. Lokalnej, a ponadto planuje się wykonanie podbudowy i warstwy wiążącej na ul. Lokalnej.

SŁONECZNA „WITAMINKA” – PRZY OGRÓDKACH ZAŚWIECIŁY SOLARY
2020-08-22

W ubiegłym tygodniu na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Witaminka” po raz pierwszy zaświeciły solary. Inwestycja powstała ze środków miejskich w ramach II edycji konkursu „Pyskowice – ekologia wpisana w rozwój”.

XXIII SESJA RADY MIEJSKIEJ W PYSKOWICACH
2020-08-20

W czwartek, 27 sierpnia br., w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego (parter) o godz. 15.30, odbędzie się XXIII sesja Rady Miejskiej w Pyskowicach. W związku z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa obowiązywać będą  szczególne środki ostrożności.

PIERWSZY W PYSKOWICACH STREET WORKOUT. OTWARCIE JUŻ ZA KILKA DNI
2020-08-20

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wypełniamy kolejną przestrzeń zielonego placu przy ul. Szpitalnej. Miło nam poinformować, że gotowa jest już strefa street workout. Jednak ze względów budowlanych i w trosce o bezpieczeństwo użytkowników prosimy nie korzystać z urządzenia do niedzieli, 23 sierpnia.

EPIDEMIA TRWA. SANEPID OSTRZEGA I PRZYPOMINA O ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA
2020-08-20

W województwie śląskim ruszyła akcja informacyjno-edukacyjna „Koronawirus. Przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny”, zainicjowana przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Akcja ma na celu przypomnienie, jak ważne jest zachowanie rygorów ze względu na ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS- CoV-2.

REKULTYWACJA SKŁADOWISKA DOBIEGA KOŃCA
2020-08-19

Rekultywacja składowiska odpadów w Zaolszanach dobiega szczęśliwie do końca. Dawne góry śmieci przybrały kształt zgrabnych pagórków, na których pojawiła się trawa. Rozpoczęły się również nasadzenia wokół. Po zakończeniu procesu likwidacji składowisko zamieni się w zielony, bezpieczny dla środowiska i wtapiający się w przyrodę, teren.

„BEZPIECZNY SK8PARK”, CZYLI AKCJA POZYTYWNIE ZAKRĘCONA
2020-08-19

Prewencyjna akcja „Bezpieczny sk8park” okazała się przykładem udanego połączenia nauki i zabawy. 18 sierpnia na placu dla skaterów nie zabrakło  dobrego humoru, entuzjazmu i dawki wiedzy.  Policji należą się brawa za pomysł i prowadzenie. Współorganizatorem wydarzenia był samorząd Pyskowic i MOKiS.

100-LECIE II POWSTANIA ŚLĄSKIEGO
2020-08-14

Koncerty pieśni patriotycznych, piknik militarny w Parku Śląskim, Korfantówka, czyli specjalna gazeta okolicznościowa wraz z dodatkiem ilustrowanym, to tylko niektóre z wydarzeń w ramach obchodów 100 – lecia II Powstania Śląskiego. Uroczystości upamiętniające zryw narodowowyzwoleńczy Ślązaków potrwają od 15 do 19 sierpnia i tym razem będą połączone z obchodami setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Zapraszamy w imieniu samorządu województwa śląskiego.

STULECIE BITWY WARSZAWSKIEJ. ZOBACZ ONLINE JAK WYGLĄDAŁA WIKTORIA
2020-08-13

W najbliższą sobotę, 15 sierpnia, będziemy obchodzić 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Z okazji jubileuszu Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało dziesiątki wydarzeń organizowanych w całym kraju.  Wiele z nich dostępnych jest w internecie.  Zapraszamy do korzystania nie tylko pasjonatów historii.  

NAUKA W CIENIU EPIDEMII. MEN PODAJE ZALECENIA DLA DZIECI I RODZICÓW
2020-08-13

Minister edukacji narodowej podpisał wczoraj pięć rozporządzeń, które pozwolą szkołom  wprowadzić odpowiednie, dostosowane do sytuacji rozwiązania. Co do zasady, od 1 września uczniowie rozpoczną naukę stacjonarnie, z zachowaniem ogólnych wytycznych GIS, MZ i MEN. Do pracy w tradycyjnym trybie przygotowują się również placówki w Pyskowicach. Duża odpowiedzialność spoczywa na samych uczniach i rodzicach. Zalecenia dla nich podało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Akcja Bezpieczny Sk8park
2020-08-11

We wtorek, 18 sierpnia, od godz. 16.00 na skateparku na placu dożynkowym odbędzie się wydarzenie w ramach akcji „Bezpieczny Sk8park”. Kampania objęła swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Do przedsięwzięcia organizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach włączyło się ponad 30 miejscowości z całego Śląska, w tym nasze miasto. Celem wydarzenia jest promocja zasad bezpiecznego korzystania ze skateparków.

LATO, EMOCJE, MUZYKA. ZAPRASZAMY NA KONCERTY PRZY FONTANNIE
2020-08-06

Razem z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu w Pyskowicach zapraszamy 9 sierpnia o godz.18.00  na trzeci w te wakacje "Letni koncert przy fontannie". W niedzielne popołudnie na rynku czekają bluesowe klimaty w najlepszym wydaniu, czyli występ Kajetan Drozd BAND.

15 DAWCÓW, 7 LITRÓW. PYSKOWICZANIE POKAZALI SERCE
2020-08-06

Tydzień temu mieszkańcy naszego miasta mogli  oddawać krew w mobilnym punkcie na rynku. Zgłosiło się 15 dawców, od których pobrano w sumie aż blisko 7 litrów tego życiodajnego płynu.  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic, organizator akcji, podkreśla, że  w dobie koronawirusa i w okresie wakacyjnym to naprawdę dobry wynik.

10 SIERPNIA RUSZA PRZEBUDOWA SIECI CIEPŁOWNICZEJ. MOŻLIWE UTRUDNIENIA
2020-08-06

Informujemy, że 10 sierpnia br. (poniedziałek) rozpoczynają się prace budowlane związane z modernizacją sieci ciepłowniczej w rejonie ulic Dworcowa, Józefa Wieczorka, Wojska Polskiego, Matejki Boczna i Lompy. W pierwszej kolejności roboty obejmą teren przy ul. Konopnickiej 2, ul. M. Boczna 2 oraz ul.Wojska Polskiego 10 (okolice przychodni zdrowia).

KUPUJ BO POLSKIE, KUPUJ BO ZDROWE. ROLNICZY E-BAZAREK
2020-08-06

Resort rolnictwa zachęca do jak najszerszego korzystania z platformy ogłoszeniowej polskiebazarek.pl, która pomaga w nawiązaniu bezpośrednich kontaktów przez rolników i producentów żywności z konsumentami.

MEN: 1 WRZEŚNIA DZIECI WRACAJĄ DO SZKÓŁ
2020-08-05

– 1 września uczniowie wracają do szkół – poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski na dzisiejszej konferencji. Resort chce, żeby podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolnym był tradycyjny model, w którym dzieci spotykają się z nauczycielami. W szkole nie będzie obowiązku noszenia  maseczek.

PYSKOWICE POSZYBOWAŁY. REKORDOWY AWANS MIASTA W RANKINGU ZAMOŻNOŚCI SAMORZĄDÓW
2020-08-04

Miło nam poinformować, że nasze miasto osiągnęło historyczny wynik w dorocznym rankingu „Bogactwo samorządów” pisma „Wspólnota”.  W porównaniu z edycją poprzednią Pyskowice przesunęły się aż o 71 pozycji! Rekordowy awans i 143 miejsce wśród 607. mniejszych miast zapewniły dochody w wysokości 3595,43 zł (w przeliczeniu na mieszkańca).

ODMIENIONY PARK NAJLEPSZĄ REALIZACJĄ W WOJEWÓDZTWIE? TRWA GŁOSOWANIE
2020-08-03

Ruszył plebiscyt publiczności w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2020. Swoich faworytów wybierają internauci z naszego regionu. O zaszczytny tytuł rywalizuje również zrewaloryzowany park miejski w Pyskowicach.  W walce o zwycięstwo czeka  na głosy mieszkańców. Plebiscyt potrwa do końca sierpnia br.

PILNE! "BEZPIECZNY SK8PARK" ODWOŁANY
2020-08-03

Informujemy, że z powodu złych warunków atmosferycznych zaplanowana na dzisiejsze popołudnie akcja „Bezpieczny Sk8park” została odwołana. O ewentualnym nowym terminie wydarzenia promującego bezpieczne korzystanie ze skateparków powiadomimy, gdy zostanie on ustalony.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawym
2020-08-03

Rodziców niepełnosprawnych uczniów zachęcamy do zapoznania się z zasadami rządowego programu pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych  i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020-2022. Termin składania wniosków  w roku szkolnym 2020/2021 określony przez Burmistrza Miasta Pyskowice:  7- 25 września 2020 r. Szczegóły dotyczące udzielanego wsparcia dostępne są w zakładce: Jednostki Organizacyjne/ Zespół Obsługi Placówek Oświatowych.

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Unia Europejska - Pozyskane dotacje
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę