Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
  • Kolej na Pyskowice
Koronawirus
Koronawirus - nowy rok szkolny - ważne informacje dla rodziców
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Wykaz numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
infoGZM - portal wiedzy o Metropolii
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

Archiwum: 2020 wrzesień

MAŁA KSIĄŻKA, WIELKA SPRAWA
2020-09-30

Miejska Biblioteka Publiczna w Pyskowicach uczestniczy w trzeciej edycji akcji promującej czytelnictwo najmłodszych „Mała książka – wielki człowiek”. Zapraszamy do Oddziału dla Dzieci przy Pl. J. Piłsudskiego 3 oraz Filii nr 1 przy ul. Traugutta. Na każde dziecko w wieku przedszkolnym czeka wyprawka czytelnicza.

„CZYSTE POWIETRZE” - MIESZKAŃCY PYSKOWIC DAJĄ PRZYKŁAD
2020-09-30

Czyste Powietrze to ogólnopolski, rządowy program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła i walkę ze smogiem. Chętnie korzystają z niego również mieszkańcy Pyskowic. Jak wynika z raportu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach tylko w pierwszym półroczu program przyczynił się do likwidacji przestarzałych pieców w 7 nieruchomościach w naszym mieście, a kwota dofinansowania przekroczyła 130 tys. zł.

MIASTO PYSKOWICE: WYBUDUJMY WSPÓLNIE AUTOSTRADĘ ROWEROWĄ DLA PODREGIONU GLIWICKIEGO
2020-09-29

Ta wiadomość powinna zelektryzować miłośników rowerowych wycieczek. Któryż z nich odmówiłby sobie bowiem przejażdżki bezpieczną, wydzieloną, a przy tym „zieloną” drogą od Pławniowic, aż do kopalni Guido? To co na razie wygląda jak tylko marzenie - nabiera cech realności. Pyskowice w porozumieniu z Gliwicami wystąpiły z pomysłem stworzenia drogi rowerowej szlakiem czterech jezior - od Pławniowic, przez Czechowice, z Dzierżnem Małym i Dużym na trasie. 22 września odbyło się pierwsze spotkanie robocze wszystkich samorządów zainteresowanych realizacją projektu.

ROZPOCZĘCIE SEZONU GRZEWCZEGO
2020-09-29

Jak informuje spółka Idea’98, zarządca miejskiej sieci ciepłowniczej, dzisiaj, 29 września, rusza  sezon grzewczy w Pyskowicach. Realizacja dostaw nie rozpoczyna się o jednej porze dla całego miasta, ale jest wprowadzana sukcesywnie dla każdego z rejonów. Najpóźniej w godzinach popołudniowych powinny być już ciepłe kaloryfery w mieszkaniach wszystkich odbiorców centralnego ogrzewania w Pyskowicach. 

BUDOWA ULICY LOKALNEJ – JESZCZE TROCHĘ CIERPLIWOŚCI
2020-09-25

Zakończyła się zasadnicza część prac przy budowie ul.Lokalnej. Brakuje jeszcze właściwego oznakowania poziomego i pionowego, więc nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Trwają jeszcze uzgodnienia z zarządcami powiązanych tras komunikacyjnych. Ulica stanowi nowe połączenie między drogą wojewódzką nr 901 (ul.Poznańska) i drogą powiatową nr 2905S (ul.Wyzwolenia). Finalny etap inwestycji ma się zakończyć do połowy października. 

PYSKOWICE Z PROGRAMEM DOPŁAT DO IN VITRO?
2020-09-25

Samorząd Pyskowic rozpoczął prace nad przygotowaniem programu dofinansowania przez miasto kosztów leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Podjęta na ostatniej sesji Rady Miejskich decyzja w tej sprawie to spełnienie petycji mieszkańca.

ODBIÓR ODPADÓW BUDOWLANYCH – NOWE LIMITY W RAMACH OPŁATY
2020-09-25

Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pyskowicach, informuje o zmianie zasad przyjmowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Najważniejszą nowością jest obniżenie limitu tonażowego w ramach opłaty za odbiór odpadów komunalnych.

UWAGA PODATNICY PODATKÓW: OD NIERUCHOMOŚCI, ROLNEGO I LEŚNEGO (ŁĄCZNEGO ZOBOWIĄZANIA PIENIĘŻNEGO)
2020-09-23

Burmistrz Miasta Pyskowice informuje, że Starostwo Powiatowe w Gliwicach dokonało modernizacji zapisów w ewidencji gruntów i budynków na obszarze Gminy Pyskowice.

CO SŁYCHAĆ W PYSKOWICACH PO WAKACJACH? DOWIECIE SIĘ Z WRZEŚNIOWEGO NUMERU "PRZEGLĄDU"
2020-09-22

Szanowni Czytelnicy, najnowsze wydanie „Przeglądu Pyskowickiego” rozpoczynamy relacją z  interesującego wydarzenia jakim były Europejskie Dni Dziedzictwa i przygotowana w ramach projektu gra miejska „O czym szumią pyskowickie drzewa”. Była to okazją, żeby zwrócić zainteresowanie mieszkańców z jak wspaniałymi, a często umykającymi uwagi,  okazami przyrody mają styczność na co dzień. Natura, ochrona środowiska to zresztą sprawy, które zajmują wiele miejsca w bieżącym numerze „PP”.

ROWERZYŚCI NA START! 1 PAŹDZIERNIKA SZKOLNE ZAWODY MTB
2020-09-22

Zapraszamy dzieci i młodzież z pyskowickich szkół podstawowych (kl. III-VIII) do udziału w Międzyszkolnych Zawodach Rowerowych MTB na czas. Zawodnicy spotkają się na starcie w czwartek, 1 października br. o godz. 10.30 w Parku Miejskim.

TO BĘDZIE WYDARZENIE! ZAPRASZAMY NA NIESAMOWITY TEATR CIENI
2020-09-22

Już 3 października czeka niezwykłe spotkanie ze sztukę sceniczną. Tego dnia o godz.18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu z teatrem cieni wystąpi. Zapowiada się prawdziwa artystyczna uczta.  Wstęp bezpłatny.

UWAGA! BĘDĄ STRZELAĆ I POLOWAĆ
2020-09-22

8 listopada sezon polowań 2020/2021 rozpocznie Koło Łowieckiej PONOWA w Gliwicach. Zgodnie z przepisami plan polowań zbiorowych wymaga podania do publicznej wiadomości.

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA – SZLAKIEM POMNIKÓW  PRZYRODY
2020-09-21

16 drużyn, ponad 60 uczestników, nie licząc psa. Mnóstwo zieleni, sporo zabawy, dawka rywalizacji i szczypta wiedzy. W minioną sobotą, 19 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, przygotowaliśmy dla mieszkańców grę plenerową „O czym szumią pyskowickie drzewa”. Trasa prowadziła szlakiem pomników przyrody, a mamy takich na terenie miasta aż 27!

W ICH KORONACH SZUMIĄ DZIEJE. WYDAWNICZA NOWOŚĆ O PYSKOWICKICH POMNIKACH PRZYRODY
2020-09-18

Milczący świadkowie dziejów. Przepiękne okazy zieleni. Tak wrosły w krajobraz Pyskowic, że często ich już nie zauważamy.  A przecież są ze wszech miar godne uwagi. Pyskowickie pomniki przyrody. Na naszym terenie jest ich aż 27.  Wszystkie zostały przedstawione w broszurze, która wyszła właśnie nakładem miasta Pyskowice. Specjalne wydawnictwo będzie rozdawane już w najbliższą sobotę,  19 września, na naszym stoisku na płycie rynku oraz na stanowisku w Dzierżnie (ul. Żużlowa/Polna).  

XXIV SESJA RADY MIEJSKIEJ W PYSKOWICACH
2020-09-18

W czwartek, 24 września br., w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego (parter) o godz. 15.30, odbędzie się XXIV sesja Rady Miejskiej w Pyskowicach. W związku z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa obowiązywać będą  szczególne środki ostrożności.

„PROJEKT Z ZUS" DLA SZKÓŁ
2020-09-16

Dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne, czym jest ryzyko ubezpieczeniowe, z jakich świadczeń z ZUS korzystamy w trakcie naszej kariery zawodowej? To tylko niektóre zagadnienia poruszane podczas lekcji z ZUS w szkołach podstawowych w ramach „Projektu z ZUS”. Zakład zaprasza placówki do współpracy.

SADZA PŁONIE. CZAD ZABIJA. ŻYJ! KOMINIARZE OSTRZEGAJĄ PRZED SEZONEM GRZEWCZYM
2020-09-16

Wprawdzie za oknem prawdziwie letnia pogoda, ale kalendarz nie kłamie. Nadchodzi jesień, a wraz  z nią zimniejsze dni.  Odkręcimy kaloryfery, uruchomimy piece i kotły. Ważne, żeby użytkować ogrzewanie w sposób bezpieczny. Czad to podstępny zabójca. Żeby się przed nim chronić, już dzisiaj należy zadbać o właściwe przygotowanie kominów. O czym przypomina akcja Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy „Sadza płonie. Czas zabija. Żyj”.

OD ŚRODY ZMIANY W ROZKŁADACH – WIĘKSZE AUTOBUSY, WIĘCEJ POŁĄCZEŃ
2020-09-14

W związku ze zwiększeniem wielkości potoków pasażerskich ze względu na rok szkolny oraz ograniczeniami napełnień pojazdów z uwagi na COVID – 19 od 16 września wprowadza się zmiany w rozkładzie jazdy niektórych linii – informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego. Na liście są oba połączenia Gliwice – Pyskowice: numer 71 i 677.

RUSZAJĄ BEZPŁATNE SZKOLENIA DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
2020-09-14

Liga NGOs to bezpłatny program edukacyjny dla liderów społeczeństwa obywatelskiego. Tematem zajęć będzie m.in. zbieranie funduszy, zarządzanie organizacją, PR i komunikacja, prawne aspekty NGO, wystąpienia publiczne. Zapisy tylko do 1 października.

CHROŃ SIEBIE I INNYCH. ZTM PRZYPOMINA UCZNIOM O ZACHOWANIU W AUTOBUSACH
2020-09-11

W trosce o pasażerów komunikacji miejskiej i mieszkańców regionu Zarząd Transportu Metropolitalnego przygotował animację przypominającą m.in. zasady zachowania w autobusach w związku z sytuacją epidemiczną. Post z filmem dostępny jest tutaj.

PODWIECZORKI Z MUZYKĄ W CENTRUM RODZINY
2020-09-10

Zapraszamy na spotkania z muzyką w każdy wtorek o godz.17.00 do Centrum Wsparcia Rodziny przy ul.gen.Sikorskiego 83. 

GRA MIEJSKA NA EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA
2020-09-09

O czym szumią pyskowickie drzewa? Może o europejskim dziedzictwie miasta… Może o zawikłanych historiach mieszkających tu ludzi... A co widziały i co mają do opowiedzenia, będzie się można dowiedzieć już  19 września. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa samorząd Pyskowic zaprasza na grę plenerową pod takim właśnie tytułem: „O czym szumią pyskowickie drzewa?”

WYMAZOBUS TYLKO WYJĄTKOWO. NOWE ZASADY KWARANTANNY
2020-09-09

Z początkiem września zmieniły się zasady stosowania i zwalniania z kwarantanny oraz izolacji. Zmiany wpłynęły na funkcjonowanie wymazobusa.

UNIWERSYTET DLA SENIORÓW WZNAWIA DZIAŁALNOŚĆ. ZAJĘCIA W MASECZKACH I NA DYSTANS
2020-09-09

Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczyna w październiku rok akademicki 2020/2021 – informuje Miejska Biblioteka Publiczna w Pyskowicach. W dobie koronawirusa, szczególnie niebezpiecznego dla seniorów, działalność prowadzona będzie ze szczególnymi środkami ostrożności. W związku z tym wyjątkowo w tym roku zabraknie uroczystej inauguracji.

WAŻNE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW. DARMOWE SZKOLENIE O PPK
2020-09-09

W IV kwartale tego roku wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych stanie się obligatoryjne dla firm zatrudniających powyżej 20 osób. W związku z tym tematem przedsiębiorcy z Pyskowic mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń.

POMÓŻMY LAURZE! JUŻ W SOBOTĘ SPECJALNIE DLA NIEJ PIKNIK CHARYTATYWNY
2020-09-08

Zapraszamy 12 września br. nad jezioro Dzierżno Małe. O godz.13.30 na terenie ośrodka Maytur rozpocznie się wielki piknik charytatywny. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Pyskowic.

PYSKOLANDIA MÓWI SMOGOWI „STOP”!
2020-09-08

Nowe miejskie przedszkole przy SP nr 5, Pyskolandia, zakwalifikowało się do wojewódzkiej kampanii  edukacyjno-informacyjnej „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”. Najmłodsi, ich rodzice i opiekunowie będą mieli okazję dowiedzieć się jak bardzo zanieczyszczenia z powietrza niszczą nasze zdrowia oraz jak walczyć ze smogiem. Poruszona zostanie m.in. tematyka ograniczenia niskiej emisji czy unikania ekspozycji na pyły. Organizator akcji, marszałek Śląska, zadbał  o to, by przedszkola uczestniczące mogły dawać przykład. Pyskolandia otrzyma od samorządu województwa dwa odświeżacze powietrza.

GRA WYOBRAŹNI, GRA CIENI. RUSZAJĄ NIEZWYKŁE WARSZTATY TEATRALNE
2020-09-08

Mówią, że jesteś niezłym aktorem? Posiadasz uzdolnienia plastyczne, a może potrafisz oczarować otoczenie wyobraźnią? Masz okazję spróbować swoich sił w teatrze …. cieni. W Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu rozpoczynają się warsztaty z tej dziedziny sztuki scenicznej. W grupie dla seniorów są jeszcze wolne miejsca!  

WAŻNE DLA UCZNIÓW Z RENTĄ RODZINNĄ
2020-09-07

Uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną powinni złożyć w ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Dotyczy to osób, które ukończyły 16 lat. Na dopełnienie obowiązku  uczniowie mają czas do końca września, natomiast studenci - do 30 października.

CZEKAJĄ MIEJSCA W DZIENNYM DOMU SENIORA
2020-09-07

Przypominamy, że po przerwie spowodowanej koronawirusem działalność wznowił Dzienny Dom Senior +. To atrakcyjna propozycja dla osób w podeszłym wieku. Placówka oferuje opiekę, towarzystwo rówieśników, wyżywienie. Zapisy przyjmuje Wydział Spraw Społecznych i Sportu UM w Pyskowicach.

KREW RATUJE ŻYCIE. KONKURS PLASTYCZNY SZPITALA W KNUROWIE
2020-09-07

Szpital w Knurowie zaprasza 13 września na „Białą niedzielę”, czyli dzień otwarty placówki. Z tej okazji przygotował również konkurs plastyczny dla najmłodszych. Czekają atrakcyjne nagrody, a dodatkowym wyróżnieniem dla laureatów jest ekspozycja prac na terenie szpitala.

PARK NA MEDAL. MAMY DRUGIE MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE!
2020-09-04

Miło nam poinformować, że Park Miejski w Pyskowicach zajął drugie miejsce w plebiscycie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2020. Dziękujemy bardzo mieszkańcom i wszystkim, którzy oddali głos na naszą realizację.

ZMIANY W ROZKŁADZIE LINII 207
2020-09-04

Od 7 września zmianie ulega trasa dwóch kursów linii 207 w dni nauki szkolnej – informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego. Korekta dotyczy połączeń z Toszka do Pyskowic przez Pisarzowice z godziny 13.46 (według aktualnego rozkładu – 13.44) oraz 14.55 (obecnie 14.52). Autobusy będą kończyć bieg na przystanku Pyskowice Plac Wyszyńskiego. Organizator tłumaczy skrócenie trasy „brakiem wystarczających połączeń eksploatacyjnych” w porze tych kursów. 

UWAGA! ROBOTY DROGOWE W REJONIE PTASIEGO OSIEDLA
2020-09-03

Uwaga kierowcy! Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie robót związanych z likwidacją wiaduktu w ciągu ul.Mickiewicza. W związku z trwającą rozbiórką obiektu dochodzi do przewężenia pasów jezdni, a ruch odbywa się w sposób wahadłowy.

NOWE ZASADY KWARANTANNY I IZOLACJI
2020-09-03

2 września zmieniły się przepisy dotyczące izolacji i kwarantanny związanej z COVID-19. Czas kwarantanny może zostać skrócony z 14 do 10 dni, a okres przebywania w izolacji został powiązany  ze stanem klinicznym pacjenta.

WYSTARTOWAŁ POWSZECHNY SPIS ROLNY. SPISZMY SIĘ!
2020-09-01

Od 1 września do 20 listopada 2020 r. Główny Urząd Statystyczny prowadzi Powszechny Spis Rolny. Udział rolników w spisie jest obowiązkowy.

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Unia Europejska - Pozyskane dotacje
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę