APEL WOJEWODY ŚLĄSKIEGO DO MIESZKAŃCÓW WOJEWÓDZTWA

2010-01-28

W związku z zapowiadaną falą silnych mrozów apeluję do wszytskich mieszkańców województwa śląskiego o rozwagę.

Pamiętajmy o właściwym ubiorze, nie przebywajmy poza domem dłużej niż jest to konieczne. Dogrzewając mieszkanie koniecznie należy pamiętać o użytkowaniu kuchenek gazowych, grzejników elektrycznych czy grzejników katalitycznych zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcja obsługi. Przed snem lub wyjściem z domu urządzenia te należy bezwzględnie wyłączyć. Pamiętajmy o zapewnieniu drożności przewodów kominowych i wentylacyjnych. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie są najczęstszą przyczyną zatruć  czadem, w tym przypadku śmiertelnych.

 

Proszę o zwracanie uwagi na bezdomnych i osoby nietrzeźwe przebywające na mrozie. Pozostawienie ich bez pomocy może zagrażać ich życiu. Proszę o powiadomienie w takiej sytuacji straży miejskiej, Policji lub informację pod bezpłatny numer infolinii 0 800 100 022. Pamiętajmy również o naszych sąsiadach, chorych, samotnych lub zbyt ubogich by kupić opał czy zapłacić za energię elektryczną. Jeżeli nie możemy sami pomóc powiadommy urząd gminy lub ośrodek pomocy społecznej.

 

Apeluję również do rodziców i opiekunów o szczególny nadzór w zakresie bezwzględnego zakazu wykorzystywania zamarzniętych rzek, jezior, stawów i innych zbiorników wody jako ślizgawek. Są to miejsca bardzo niebezpieczne, na których rozegrało się już wiele tragedii. 

 

Właścicielom i administratorom budynków przypominam również o obowiązku odśnieżania i usuwania nawisów lodowych i śnieżnych.