Co słychać w Pyskowicach? Dowiecie się z kwietniowego „Przeglądu Pyskowickiego”

2021-04-29

Nasze miasto powoli nabiera wiosennych rumieńców, na drzewach pojawiają się pierwsze kolory. Zieleni przybywać będzie z każdym dniem. A gdy przyroda już pięknie się umai, tym bardziej powinniśmy zobaczyć jakim jest cennym skarbem, wartym, by go chronić ze wszystkich sił. Tak jak to robi samorząd Pyskowic, o czym można przeczytać w najnowszym numerze „Przeglądu Pyskowickiego”.

Mnogość działań samorządu poświęconych ochronie środowiska świadczy, że hasło „Pyskowice – ekologia wpisana w rozwój” nie jest dla nas pustym sloganem. Przyświeca ono m.in. konkursowi na inicjatywy ekologiczne mieszkańców, o którego szczegółach informujemy w numerze. Piszemy również o dotacjach na likwidację przestarzałych pieców węglowych oraz gospodarce odpadami. W związku z ostatnim tematem namawiamy do rzetelnego płacenia za odbiór śmieci – jeżeli za tą usługę będziemy płacić solidarnie wszyscy, każdy z nas indywidualnie zapłaci mniej.

Nie mogło zabraknąć miejsca dla miejskich inwestycji. Miło mi poinformować, że nasze zamierzenia związane z rewitalizacją dawnego dworca kolejowego zyskały dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w kwocie 1.872.256,87, a tym samym inwestycja posiada już łączną pomoc zewnętrzną w kwocie blisko 3,8 mln zł.

Polecamy Państwa uwadze również kolejne wywiad z cyklu „Znani znad Dramy”. Tym razem rozmawiamy z Ewa Bobkowska, prezesem i współwłaścicielem spółki PA Nova S.A., znanej w całym kraju firmy deweloperskie.

Na dobrej drodze, by w przyszłości dołączyć do grona ludzi sukcesu, jest nasze uzdolniona młodzież. Julia Pikul, uczennica liceum w ZS im.Marii Konopnickiej, została laureatkę ogólnopolskiego konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Z kolei Marcel Olechno, uczeń Szkoły Podstawowej nr 5, to finalista olimpiady z biologii. Rodzeństwo Alicja i Michał Wyszomierscy z tej samej szkoły zdobyło nagrodę w kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”.

Sposobem, by zachować kontakt z literaturą i kulturą w czasach pandemii, są dwie przygotowane ze wsparciem samorządu propozycje. „Wirtualnie też fajnie” to zaproszenie na cykl spotkań online z wybitnymi twórcami książek dla dzieci, a „Stacja Legenda” to gratka dla miłośników śląskich legend i dla tych, którzy dopiero są ich ciekawi.

- Serdecznie Państwu dziękuję za liczne uczestnictwo w ankiecie konsultacyjnej dotyczącej nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Z wynikami badania można zapoznać się na s.4 – zachęca w słowie wstępnym burmistrz Pyskowic Adam Wójcik.

Najnowszy numer „PP" można przeczytać również w internecie. Wydanie elektroniczne dostępne jest w naszym serwisie, zakładka  „Przegląd Pyskowicki/KWIECIEŃ 2021”.