Co słychać w Pyskowicach? Dowiecie się z lutowego „PP”

2022-02-24

Szanowni Czytelnicy, nowy rok jeszcze nie zdążył rozpocząć się na dobre, a już ruszyła lawina wydarzeń i spraw. Lutowy „Przegląd Pyskowicki” pęka wręcz od informacji.

Winieta Przeglądu Pyskowickiego z herbem Pyskowic. Hasło reklamowe - informacje zawsze z pierwszej ręki.

Zacznijmy od czegoś wyjątkowo miłego. Z radością informujemy, że tegoroczna WOŚP pobiła rekord kończąc zbiórkę – to wiadomość sprzed paru dni - wynikiem ponad 78 tys. zł! Na słowa uznania zasługują wszyscy zaangażowani w to dzieło, czemu burmistrz Pyskowic Adam Wójcik daje wyraz na s. 1, ale szczególne podziękowania należą się mieszkańcom – jesteście wielcy!

Zachęcamy jednocześnie, żeby dołożyć swoją cegiełkę również do przyszłości Pyskowic. Wystarczy do tego rozliczyć swój podatek dochodowy w naszym mieście. Ze szczegółami jego spożytkowania można się zapoznać na stronie www.pyskowice.pl w batonie „Na co idą moje pieniądze”. Więcej o tym na s. 1 i 5.
Z kolejnych stron „PP” można dowiedzieć się o dotacjach na rozwój kultury fizycznej i pomoc dla chorych i bezdomnych, o rozbudowie nowoczesnej sieci ciepłowniczej i nabierających kształtu planach budowy kolumbarium na cmentarzu miejskim (wszystko na s. 4), nowym, trzecim już tomie „Rocznika Miasta Pyskowice” w związku z rozpoczęciem przygotowań do jego wydania (s. 5), wreszcie
o ważnym programie finansowanym ze środków samorządu – pomocy finansowej dla bezdzietnych par gotowych skorzystać z metody in vitro (s. 8).

W styczniu pojawił się nowy kanał informacji o sprawach Pyskowic. Poświęcone im felietony emitowane będą w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 18.00 na antenie TVP3, o czym na s. 2.

Ważną dziedziną, w której wyraźnie widać jak podatki mogą wpłynąć na poprawę warunków życia tych, którzy je przekazują, jest ekologia i walka ze smogiem. W ostatnich latach samorząd zintensyfikował działania zmierzające do poprawy powietrza. A jak wypadamy na tle innych pokazała akcja „Zobacz, czym oddychasz”, której wyniki szerzej przedstawiamy na s. 7.

Na s. 6 wracamy z „Wywiadem miesiąca”. Tym razem bohaterem rozmowy jest Wiesław Piechocki, niezwykły nauczyciel, poliglota, dziennikarz, tłumacz, uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski. Zawsze bardzo ważnym był głos seniorów w naszym mieście, naturalną konsekwencją jest więc powołanie Rady Seniorów Miasta Pyskowice. Zachęcam do kandydowania i udziału w spotkaniu wyborczym (s. 5).

- Rząd zadecydował o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej. Luzuje też inne obostrzenia, m.in. w zakresie izolacji i kwarantanny. Wydaje się, że znów zaczynamy wracać do normalności. Ale, pamiętajmy, epidemia jeszcze nie wygasła. Dlatego, Drodzy Mieszkańcy, uważajcie na siebie. Bądźcie zdrowi! - kończy słowo wstępne burmistrz Adam Wójcik.

Najnowszy numer „PP" można przeczytać również w internecie. Wydanie elektroniczne dostępne jest w naszym serwisie www.pyskowice.pl, zakładka „Przegląd Pyskowicki”/ LUTY 2022.