Co słychać w Pyskowicach? Dowiecie się z najnowszego numeru naszej gazety

2020-09-22

Szanowni Czytelnicy, najnowsze wydanie „Przeglądu Pyskowickiego” rozpoczynamy relacją z  interesującego wydarzenia jakim były Europejskie Dni Dziedzictwa i przygotowana w ramach projektu gra miejska „O czym szumią pyskowickie drzewa”. Była to okazją, żeby zwrócić zainteresowanie mieszkańców z jak wspaniałymi, a często umykającymi uwagi,  okazami przyrody mają styczność na co dzień. Natura, ochrona środowiska to zresztą sprawy, które zajmują wiele miejsca w bieżącym numerze „PP”.

Co słychać w Pyskowicach? Dowiecie się z najnowszego numeru naszej gazety

Ekologia i ochrona przyrody odgrywają dużą rolę w działaniach samorządu. Bardzo ważną kwestią jest rekultywacja składowiska odpadów w Zaolszanach, która zmierza już do mety. Po zakończeniu prac składowisko zamieni się w zielony, bezpieczny dla środowiska teren. Piszemy również o  lampach solarnych, które powstały przy ROD „Witaminka” w ramach konkursu „Pyskowice – ekologia wpisana w rozwój”. Miło jest nam też podzielić się informacją, że zrewaloryzowany Park Miejski zasłużył na wicemistrzowski tytuł w internetowym plebiscycie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Dziękujemy bardzo mieszkańcom i wszystkim, którzy dołożyli głos do tego wyniku.


O czym jeszcze przeczytacie w najnowszym numerze „PP”? Oprócz ekologii wiodącym wątkiem jest  kultura. Wrzesień obfitował w wydarzenia (Narodowe Czytanie „Balladyny”, wernisaże i spotkania w klubie „Obieżyświata” w Ratuszu, projekt „Skarby Teatru z walizki”), a równie atrakcyjnie zapowiadają się najbliższe tygodnie.


W „PP” nie mogło zabraknąć sprawy, którą latem żyli uczniowie, rodzice, nauczyciele i my jako samorząd. Dzieci wróciły do szkół, placówki były gotowe na ich przyjęcie. Nauka prowadzona jest jednak w rygorach antyepidemicznych, w każdej chwili – w zależności od rozwoju wypadków – nauczanie może   przejść na tryb niestandardowy: mieszany bądź zdalny. Niecodzienna sytuacja wpłynęła na rozpoczęcie roku szkolnego. Na przykład nie odbyły się tradycyjne akademie powitalne. Ale jak zawsze był to szczególny dzień dla „pierwszaków” - w tym roku było ich w Pyskowicach 164.


„Szanowni Rodzice i Nauczyciele. Jestem przekonany, że rozpoczynający się czas nauki mimo przeciwieństw przyniesie wiele okazji do dumy i radości z osiągnięć dzieci. A Wam Drodzy Uczniowie życzę, aby  były  to miesiące wypełnione owocną pracą i sukcesami. Wszystkiego dobrego w nowym roku szkolnym!”  - kończy życzeniami słowo wstępne Adam Wójcik, burmistrz Pyskowic.


Najnowszy numer „PP” można przeczytać również w internecie. Wydanie elektroniczne dostępne jest w naszym serwisie: WRZESIEŃ 2020.