Co słychać w Pyskowicach? Dowiecie się z najnowszego „PP”

2021-03-25

Rewitalizacja dawnego dworca kolejowego pod kątem stworzenia nowej instytucji kultury, modernizacja ul. Powstańców Śląskich, plan rozbudowy skateparku. O czym jeszcze piszemy w najnowszym, marcowym numerze „Przeglądu Pyskowickiego”? 

Przypominamy, że w tym trudnym czasie szczególnej wagi nabierają gesty solidarności jak zakończona  rekordowym wynikiem (21 dawców, 9,5 litra oddanej krwi) akcji krwiodawstwa czy zbiórka darów dla dzieci z Czerwonogradu, partnerskiego miasta Pyskowic na Ukrainie, która spotkała się z życzliwością mieszkańców.

Na ludzkiej życzliwości opiera się idea 1 proc. podatku. Z myślą o naszych, pyskowickich organizacjach pomagających innym, uruchomiliśmy specjalną aplikację do rozliczenie podatku PIT. Powstała we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych i umożliwia złożenie deklaracji w prosty i szybki sposób. Znajdziecie ją państwo na naszej stronie www.pyskowice.pl.

Przypominamy również o zbliżającym się, bardzo ważnym wydarzeniu. 1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań i potrwa do 30 czerwca. W tym czasie każdy dorosły mieszkaniec Polski ma obowiązek dokonać samospisu przez internet.

W numerze znajdziecie Państwo również m.in. wywiad miesiąca (s. 6-7), tym razem z dyrektorem Zespołu Szkół Specjalnych w Pyskowicach Bogusławem Hadzikiem i jego zastępcą Jackiem Szczepańskim. Nie mogliśmy nie odnotować radującego sukcesu Mai Trefon, która z drużyną MKS „Dwójka Zawiercie” zdobyła mistrzostwo Śląską kadetek w siatkówce. Ze smutkiem natomiast informujemy o śmierci Andrzeja Mierzwy, muzyka, wokalisty legendarnego zespołu punkowego „Processs”.

Dystans, maseczka, mycie rąk to fundament zasad na czas epidemii. Pamiętajmy, że możemy się zaszczepić. Pyskowicki OPS uruchomił infolinię dla osób, które potrzebują pomocy w dotarciu do swojego punktu szczepień. Jednocześnie zaczynają działać mobilne punkty. Informujemy, w jaki sposób z nich skorzystać.

Oczywiście nie zapomnieliśmy o zbliżających się świętach. „ Szanowni Czytelnicy, Drodzy Mieszkańcy, już za tydzień Wielkanoc. Z tej okazji proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia pomyślności, spokoju i pogody ducha. A przede wszystkim – dużo zdrowia. Niestety, podobnie jak rok temu o tej porze, epidemia znów mocno dała o sobie znać. Bardzo więc Państwa proszę o ostrożność, rozwagę i stosowanie się do zasad obowiązujących w tym niezwykle trudnym dla nas wszystkich czasie” – apeluje w słowie wstępnym burmistrz Pyskowic Adam Wójcik.

Najnowszy numer „PP" można przeczytać również w internecie. Wydanie elektroniczne dostępne jest w naszym serwisie, zakładka  „Przegląd Pyskowicki/MARZEC 2021”.