„Czyste Powietrze” - mieszkańcy Pyskowic dają przykład!

2020-09-30

Program Czyste Powietrze to ogólnopolski, rządowy program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła i walkę ze smogiem. Chętnie korzystają z niego również mieszkańcy Pyskowic. Jak wynika z raportu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach tylko w pierwszym półroczu program przyczynił się do likwidacji przestarzałych pieców w 7 nieruchomościach w naszym mieście, a kwota dofinansowania przekroczyła 130 tys. zł.

„Czyste Powietrze” - mieszkańcy Pyskowic dają przykład!

„Czyste Powietrze” oferuje właścicielom nieruchomości mieszkalnych, w tym właścicielom wydzielonych lokali w budynkach wielomieszkaniowych, dotację na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. 

 

Dofinansowanie obejmuje wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła (jak kotły węglowe i gazowe, ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła) oraz przeprowadzenia prac podnoszących wydajność energetyczną budynku.  Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.


W pierwszym półroczu 2020 r. z dofinansowania skorzystało siedmiu mieszkańców Pyskowic. Wartość inwestycji w poprawę jakości powietrza i ograniczenie smogu sięgnęła aż 380 tys. zł, a dofinansowanie wyniosło blisko 131 tys. zł.


Być może ich przykład będzie zachętą dla innych użytkowników starych pieców węglowych,  by skorzystać z szansy i zadbać o czyste powietrze nie przepłacając z własnej kieszeni.   


Wnioski o dofinansowanie można składać drogą elektroniczną. Więcej na temat programu tutaj.