Czytak przeczyta niewidzącym. Nowość naszej biblioteki

2021-10-12

Czytak Plus to urządzenie do odtwarzania książek audio. Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała nieodpłatnie cztery takie aparaty. Czekają na niedowidzących lub niewidomych czytelników.

Na tle brązowych szuflad bibliotecznego katalogu granantowe urządzenie, przypominające dawny aparat telefonii komórkowej, z napisem Czytak Plus. Obok krótka instrukcja z obrazkami i tekstem w braille'u.

Odtwarzacz wraz z książkami audio mogą wypożyczyć osoby z wadą wzroku, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Te, które posiadają własne urządzenie Czytak Plus, mogą przynieść kartę pamięci do nagrania wybranych pozycji.

- W ten sposób każda osoba z wadą wzroku będzie teraz miała możliwość zapoznać się z arcydziełami polskiej i światowej literatury w zaciszu własnego domu - podkreśla dyrektor MBP Ilona Surman.

Placówka pozyskała urządzenia dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Larix” im. Henryka Ruszczyca w Warszawie w ramach projektu ,,Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących”

Czytaki czekają w siedzibie głównej biblioteki, plac Józefa Piłsudskiego 1. Można je też wypożyczyć, po wcześniejszej rezerwacji terminu pod numerem tel. 32 233-24-75, w filii przy ul.Traugutta.