Konsultacje społeczne w sprawie studium. Podsumowujemy wyniki badania ankietowego

Gmina Pyskowice w ramach prac nad projektem Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego obejmującym obszar w granicach administracyjnych miasta przeprowadziła jako jedną z technik konsultacji społecznych badanie ankietowe online (badanie CAWI). W badaniu skoncentrowano się na idei „ZIELONE PYSKOWICE” (pod takim hasłem jest realizowany projekt Studium), która skupia się na idei zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do kształtowania przestrzeni miejskiej.

Na obecnym etapie prac, kluczowe dla hasła „Zielone Pyskowice” są 4 obszary tematyczne ujęte w niniejszym badaniu:
część I – Zbiorniki retencyjne;
część II – Ścieżki rowerowe;
część III – Powrót kolei – stacja Pyskowice Miasto;
część IV – Obwodnica miasta.

Ankieta stanowi część procesu konsultacji społecznych, realizowanych w ramach udziału w projekcie „Szkoła Świadomego Planowania Przestrzennego 2.0”. Badanie ankietowe zostało zrealizowane w terminie od 18.02.2021 r. do 12.03.2021 r. Informacje o możliwości wzięcia udziału w konsultacjach zostały opublikowane na stronie internetowej www.pyskowice.pl oraz w lokalnej gazecie „Przegląd Pyskowicki”.

W badaniu ankietowym wzięły udział 523 osoby, w tym minimalnie więcej mężczyzn (51%). Najliczniejszą grupę względem wieku stanowią osoby między 36 a 45 rokiem życia (40%), natomiast w najmniejszym stopniu reprezentowane są osoby poniżej 18 lat (1%) i seniorzy (4%). Zdecydowana większość ankietowanych (60%) posiada wykształcenie wyższe. Wśród badanych dominują osoby mieszkające w Pyskowicach (93%).

Pełne omówienie wyników w linku poniżej.