Drodzy Seniorzy!
W trosce o Wasze bezpieczeństwo Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało kampanię pod hasłem "Bezpieczny Senior". Prosimy uważajcie na siebie i pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie pandemii.
WAŻNE! SENIORZE UWAŻAJ!
BĄDŻ CZUJNY I NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!
W trosce o Twoje bezpieczeństwo ostrzegamy Cię przed różnorodnymi działaniami złodziei i oszustów, którzy wyłudzają pieniędze metodą tzw. "na wnuczka" czy "na policjanta" lub pukają do drzwi pod wszelakim pretekstem. W obecnej, wyjątkowo trudnej sytuacji epidemiczno - gospodarczej zaobserwowano nasilenie nieuczciwych praktyk rynkowych oraz oszustw.
Bądż czujny i uważny - nie daj się zaskoczyć.
Szczegółowe instrukcje na plakacie.
SENIORZE ZOSTAŃ W DOMU! WRACAMY Z POMOCĄ
Po przerwie spowodowanej poprawą sytuacji epidemicznej, wraz z jej pogorszeniem wznawiamy pomoc dla seniorów w wieku 60+ oraz dla osób z niepełnosprawnościami. Samorząd Miasta Pyskowice we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej przy współudziale stowarzyszeń oraz społeczników uruchamia specjalny telefon i akcję wsparcia.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w zrobieniu niezbędnych zakupów zadzwoń do OPS pod numer 507 942 337, od poniedziałku do piątku w godz.8.00 – 15.00. Następnego dnia przyjdzie do Ciebie wyposażony w identyfikator wolontariusz z zakupami oraz paragonem.
Uważaj na oszustów! Działamy tylko na wyraźną prośbę osoby zainteresowanej! Zachowaj czujność!
Seniorzy to grupa wiekowa szczególnie narażona na działanie koronawirusa. Zachęcamy do współpracy ludzi dobrej woli. Jeśli jesteś pełnoletni, nie należysz do grupy ryzyka i chcesz pomóc seniorom - zadzwoń pod nr tel. 32 233 23 55 lub 507 942 337 i dołącz do wolontariuszy.
KORONAWIRUS – WAŻNE INFORMACJE DLA SENIORÓW
Samorząd Miasta Pyskowice we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej przy współudziale stowarzyszeń oraz ludzi dobrej woli uruchamia akcję wsparcia dla seniorów. To właśnie ta grupa wiekowa jest szczególnie narażona na działanie koronawirusa. Od dzisiaj, 16 marca, w zrobieniu zakupów czy załatwieniu pilnej sprawy mogą liczyć na pomoc wolontariuszy.
Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat dla seniorów, którzy są w grupie wysokiego ryzyka i są szczególnie narażeni na działanie tego wirusa. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że największa śmiertelność występuje właśnie wśród osób starszych. Dlatego też GIS zaleca, zwłaszcza tej grupie wiekowej, ograniczanie przebywania w miejscach publicznych i zwrócenie się do bliskich lub sąsiadów o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki czy spacer z psem.
Jak uniknąć zachorowania na koronawirusa?
Często myj ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.
Źródło: Główny Inspektor Sanitarny
Szanowni Państwo,
informujemy, że w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19, w trosce o bezpieczeństwo i dobro mieszkańców ulega zmianie organizacja pracy Urzędu.
OBSŁUGA INTERESANTÓW będzie odbywała się w następujących godzinach:
poniedziałek wtorek środa |
7.30 - 15.30 | UWAGA przerwa w obsłudze w godzinach: od 12.00 do 13.00 (dezynfekcja pomieszczeń) |
czwartek | 7.30 - 17.30 | |
piątek | 7.30 - 15.30 |
Kasa jest czynna w godzinach obsługi interesantów.
W ostatnim roboczym dniu miesiąca kasa Urzędu jest czynna od 7.30 do 13.30, a w ostatnim roboczym dniu roku od 7.30 do 10.00. Jeżeli ostatni roboczy dzień miesiąca przypada w czwartek, wówczas kasa Urzędu czynna jest od 7.30 do 15.00. Jeżeli ostatni roboczy dzień miesiąca przypada w piątek, wówczas kasa Urzędu czynna jest od 7.30 do 11.00.