Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
  • Kolej na Pyskowice
Koronawirus
Koronawirus - nowy rok szkolny - ważne informacje dla rodziców
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Wykaz numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
infoGZM - portal wiedzy o Metropolii
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

Dla seniorów

Drodzy Seniorzy!

W trosce o Wasze bezpieczeństwo Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało kampanię pod hasłem "Bezpieczny Senior". Prosimy uważajcie na siebie i pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie pandemii.


 

WAŻNE! SENIORZE UWAŻAJ!

BĄDŻ CZUJNY I NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!


W trosce o Twoje bezpieczeństwo ostrzegamy Cię przed różnorodnymi działaniami złodziei i oszustów, którzy wyłudzają pieniędze metodą tzw. "na wnuczka" czy "na policjanta" lub pukają do drzwi pod wszelakim pretekstem. W obecnej, wyjątkowo trudnej sytuacji epidemiczno - gospodarczej zaobserwowano nasilenie nieuczciwych praktyk rynkowych oraz oszustw. 
Bądż czujny i uważny - nie daj się zaskoczyć.

Szczegółowe instrukcje na plakacie.


SENIORZE ZOSTAŃ W DOMU! WRACAMY Z POMOCĄ

Po przerwie spowodowanej poprawą sytuacji epidemicznej, wraz z jej pogorszeniem wznawiamy pomoc dla seniorów w wieku 60+ oraz dla osób z niepełnosprawnościami. Samorząd Miasta Pyskowice we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej przy współudziale stowarzyszeń oraz społeczników uruchamia specjalny telefon i akcję wsparcia.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w zrobieniu niezbędnych zakupów zadzwoń do OPS pod numer 507 942 337, od poniedziałku do piątku w godz.8.00 – 15.00. Następnego dnia przyjdzie do Ciebie wyposażony w identyfikator wolontariusz z zakupami oraz paragonem.


Uważaj na oszustów! Działamy tylko na wyraźną prośbę osoby zainteresowanej! Zachowaj czujność!


Seniorzy to grupa wiekowa szczególnie narażona na działanie koronawirusa. Zachęcamy do współpracy ludzi dobrej woli. Jeśli jesteś pełnoletni, nie należysz do grupy ryzyka i chcesz pomóc seniorom - zadzwoń pod nr tel. 32 233 23 55 lub 507 942 337  i dołącz do wolontariuszy.

 

Seniorze zostać w domu. Specjalna infolinia do robienia sprawunków przez wolontariuszy - 507 942 337

KORONAWIRUS – WAŻNE INFORMACJE DLA SENIORÓW

Samorząd Miasta Pyskowice we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej przy współudziale  stowarzyszeń oraz ludzi dobrej woli uruchamia akcję wsparcia dla seniorów. To właśnie ta grupa wiekowa jest szczególnie narażona na działanie koronawirusa. Od dzisiaj, 16 marca, w zrobieniu zakupów czy załatwieniu pilnej sprawy mogą liczyć na pomoc wolontariuszy.

Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat dla seniorów, którzy są w grupie wysokiego ryzyka i są szczególnie narażeni na działanie tego wirusa. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że największa śmiertelność występuje właśnie wśród osób starszych. Dlatego też GIS zaleca, zwłaszcza tej grupie wiekowej, ograniczanie przebywania w miejscach publicznych i zwrócenie się do bliskich lub sąsiadów o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki czy spacer z psem.

 

 

Jak uniknąć zachorowania na koronawirusa?

Często myj ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

 

Źródło: Główny Inspektor Sanitarny

 

 

 

 

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Unia Europejska - Pozyskane dotacje
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę