Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
  • Kolej na Pyskowice
Koronawirus
Koronawirus - nowy rok szkolny - ważne informacje dla rodziców
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Wykaz numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
infoGZM - portal wiedzy o Metropolii
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

Dla seniorów

Drodzy Seniorzy!

W trosce o Wasze bezpieczeństwo Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało kampanię pod hasłem "Bezpieczny Senior". Prosimy uważajcie na siebie i pamiętajcie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie pandemii.


 

WAŻNE! SENIORZE UWAŻAJ!

BĄDŻ CZUJNY I NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!


W trosce o Twoje bezpieczeństwo ostrzegamy Cię przed różnorodnymi działaniami złodziei i oszustów, którzy wyłudzają pieniędze metodą tzw. "na wnuczka" czy "na policjanta" lub pukają do drzwi pod wszelakim pretekstem. W obecnej, wyjątkowo trudnej sytuacji epidemiczno - gospodarczej zaobserwowano nasilenie nieuczciwych praktyk rynkowych oraz oszustw. 
Bądż czujny i uważny - nie daj się zaskoczyć.

Szczegółowe instrukcje na plakacie.


 

KORONAWIRUS – WAŻNE INFORMACJE DLA SENIORÓW

Samorząd Miasta Pyskowice we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej przy współudziale  stowarzyszeń oraz ludzi dobrej woli uruchamia akcję wsparcia dla seniorów. To właśnie ta grupa wiekowa jest szczególnie narażona na działanie koronawirusa. Od dzisiaj, 16 marca, w zrobieniu zakupów czy załatwieniu pilnej sprawy mogą liczyć na pomoc wolontariuszy.

Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat dla seniorów, którzy są w grupie wysokiego ryzyka i są szczególnie narażeni na działanie tego wirusa. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że największa śmiertelność występuje właśnie wśród osób starszych. Dlatego też GIS zaleca, zwłaszcza tej grupie wiekowej, ograniczanie przebywania w miejscach publicznych i zwrócenie się do bliskich lub sąsiadów o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki czy spacer z psem.

 

 

Jak uniknąć zachorowania na koronawirusa?

Często myj ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

 

Źródło: Główny Inspektor Sanitarny

 

 

 

 

Logotypy: Fundusze Europejskie - Program Regionalny, Rzeczpospolita Polska, Śląskie, Unia Europejska - Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne
Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Unia Europejska - Pozyskane dotacje
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę