Wydarzenia realizowane w Dziennym Domu Senior+ w Pyskowicach

logotyp

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 pn. „Aby Senior brzmiało dumnie! Pyskowice dla seniorów"

logotyp

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu Senior+ na lata 2015-2020

W dniu 04.09.2020r. pyskowiczanki w parku na Placu Piłsudskiego postanowiły ozdobić naszą najbliższą przestrzeń. Cudowne seniorki z Dziennego Domu „Senior+” w Pyskowicach pod czujnym okiem pracowników, od zeszłej jesieni robiły na drutach szaliki. Yarn bombing to dziedzina sztuki polegająca na pokrywaniu elementów przestrzeni zewnętrznej (najczęściej architektury miejskiej, ale także drzew, kamieni, itp.) ręcznie wykonanymi dzianinami.


Dnia 21.07.2020r. w Dziennym Domu „Senior+” w Pyskowicach seniorzy uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem stołu terapeutycznego. To interaktywne urządzenie zawierające gry oparte na animacjach świetlnych reagujące na ruchy rąk, pozwala na bezpośrednie wpływanie na wyświetlany obraz ruchami dłoni. Zajęcia przy stole motywują do podejmowania aktywności fizycznej, poprawiającej motorykę, koordynację, spostrzegawczość i szybkość reakcji, ale są także okazją do interakcji społecznych i po prostu dobrą zabawą.


GIMNASTYKA
Codziennie w Dziennym Domu „Senior+” w Pyskowicach odbywa się gimnastyka grupowa i indywidualna. Seniorzy w małych grupach wykonują ćwiczenia oddechowe, ćwiczą z taśmami theraband, ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową przy użyciu piłek terapeutycznych, wykonują proste ćwiczenia z użyciem piłki rehabilitacyjnej. W ramach ćwiczeń i podtrzymania aktywności fizycznej Seniorzy również tańczą. Oprowadzona jest także choreoterapia. Każdego dnia jest także czas na gimnastykę indywidualną, gdzie pod czujnym okiem fizjoterapeutki uczestnicy pokonują swoje słabości i pobijają swoje rekordy przy użyciu stacjonarnego roweru oraz bieżni.


DZIEŃ KOBIET
9 marca 2020r. obchodzono Dzień kobiet. W radosny nastrój wprowadził nie tylko fakt wspólnego świętowania Dnia Kobiet, ale także urodziny jednej z uczestniczek. W związku z tym faktem połączono się z Seniorką za pośrednictwem popularnego komunikatora z funkcja kamery i odśpiewano głośne ”Sto lat”. Seniorki długo rozmawiały o kobietach kiedyś i dzisiaj, o ich prawach, obowiązkach, trudach życia, przyjemnościach… Były chwile zabawne i mocno refleksyjne i wzruszające.


ROBÓTKI RĘCZNE
Seniorki z Dziennego Domu "Senior+" bardzo chętnie dziergają na drutach. Wykonują długie kolorowe "szaliki" z myślą o Yarn Bombing - oplataniu drzew kolorowymi włóczkami, aby Pyskowice stały się jeszcze bardziej kolorowe.


TŁUSTY CZWARTEK
20 lutego 2020r. w Dziennym Domu "Senior+" w Pyskowicach obchodzono Tłusty Czwartek. Seniorzy wspólnie zasiedli przy stole. Wszyscy w radosnych nastrojach kosztowali słodkich smakołyków. Tematem przewodnim były oczywiście pączki, rozmowom nie było końca.


WALENTYNKI
14 lutego 2020r. w Dziennym Domu "Senior+" obchodzono Walentynki. Ogromną niespodzianką dla Seniorów była wizyta św. Walentego, co wprawiło wszystkich w radosny nastrój. Seniorzy obdarowani zostali papierowymi serduszkami własnoręcznie wykonanymi przez uczniów OHP. Przy kawie i poczęstunku odczytywane były walentynkowe życzenia. Wizyta spowodowała, że Seniorzy byli zaciekawianie dniem św. Walentego.


POGADANKA NT. SEGREGACJI ŚMIECI
13 lutego 2020r. odbyła się pogadanka na temat prawidłowego segregowania odpadów. Od dłuższego czasu był to temat, który nurtował Seniorów. Została przeprowadzona rozmowa uświadamiająca dlaczego należy zwracać uwagę na to gdzie i jakie śmieci wyrzucamy. Seniorzy zostali zachęceni do przestrzegania zasad segregacji śmieci w swoich domach. Każdy uczestnik otrzymał ulotkę, gdzie czytelnie zostały przedstawione zasady segregacji na terenie Gminy Pyskowice.


KARNAWAŁ
Podczas styczniowych warsztatów plastycznych (13.01.2020r., 20.01.2020r., 27.01.2020r.) Seniorzy własnoręcznie wykonali maski karnawałowe przy użyciu różnych drobnych elementów takich Jak cekiny, ozdobne naklejki, kolorowe brokaty, tasiemki, itp. Seniorzy prześcigali się w pomysłach na wykonanie masek. Przy okazji świetnej zabawy ćwiczyli sprawność swoich dłoni (wycinanie, klejenie drobnych elementów, wiązanie).


OHP DLA SENIORÓW
29 stycznia 2020r. uczniowie z OHP odwiedzili Seniorów w Dziennym Domu "Senior+". Występy artystyczne młodzieży były wspaniałe i na bardzo wysokim poziomie. Seniorzy nie mogli się nadziwić, że w naszym małym mieście jest tyle zdolnej młodzieży.


JASEŁKA
08 stycznia 2020r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Pyskowicach odwiedzili Seniorów z przepięknym programem artystycznym. Seniorzy byli bardzo wzruszeni występem młodych artystów.


WIGILIA
24.12.2019r. odbyła się pierwsza wspólna Wigilia. To była niezwykle uroczysta chwila, przybył Burmistrza Miasta Pyskowice p. Adam Wójcik oraz Ks. Jerzy Krawczyk. Ksiądz odczytał fragment Pisma Świętego, wszyscy podzieli się opłatkiem, a p. Adam Wójcik wręczył Seniorom świąteczne upominki. Później Seniorzy zasiedli do świątecznego stołu do wspólnego posiłku.


URODZINY MIESIĄCA ORAZ WYSTĘP NIESPODZIANKA
19 grudnia 2019r. Seniorzy w Dziennym Domu "Senior+" świętowali urodziny miesiąca. Wielką niespodzianką okazał się świąteczny występ dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Pyskowicach. Występ artystyczny dzieci był perfekcyjnie przygotowany, a Seniorzy nie potrafili ukryć swojego wzruszenia. Seniorzy otrzymali tez od dzieci upominki, a w zamian podarowali dzieciom własnoręcznie przygotowane ozdoby choinkowe.


SCHENKER NA ŚWIĘTA O SENIORACH PAMIĘTA!
10 grudnia 2019r. Seniorów, którzy na co dzień przebywają w Dziennym Domu "Senior+" odwiedzili wolontariusze z firmy Schenker. To był bardzo miły dzień, który na pewno pozostanie w pamięci seniorów na długo. Był Śpiew, wspólne wykonywanie świątecznych ozdób, poczęstunek. To była spontaniczna, nieplanowana wcześniej dlatego zaskoczeni Seniorzy nie kryli swojego wzruszenia.


MIKOŁAJKI
06 grudnia 2019r. w Dziennym Domu "Senior+" obchodzono Mikołajki. W tym dniu każdy z uczestników ubrany był w czerwoną mikołajkową czapeczkę. Seniorów odwiedził również św. Mikołaj co sprawiło, że był to niezwykle miły i wesoły dzień.


TERAPIA TAŃCEM
W ramach codziennych, regularnych ćwiczeń fizycznych, które mają na celu podtrzymanie aktywności fizycznej Seniorzy uczą się prostych układów choreograficznych. Uczestnicy bardzo lubią tańczyć. Są to zajęcia podczas których jest mnóstwo zabawy i śmiechu, co zawsze wprowadza wszystkich w znakomity humor.


KARTKI ŚWIĄTECZNE
Seniorzy z ogromną ochotą wykonali kartki świąteczne dla swoich najbliższych (02-06.12.2019r.). Dla wielu z nich było to pierwsze doświadczenie z własnoręcznie wykonaną świąteczną kartką. Część kartek została przygotowana przez nich specjalnie dla przedstawicieli różnych pyskowickich instytucji i podmiotów z którymi współpracuje Dzienny Dom "Senior+" w Pyskowicach.


URODZINY MIESIĄCA/ANDRZEJKI
28 listopada 2019r. obchodzono urodziny miesiąca, a także Andrzejki. Wspaniała zabawa, tańce, śpiew i mnóstwo śmiechu!. Seniorzy od lat nie uczestniczyli w tego typu atrakcjach. Z chęcią i wielka radością wzięli udział w balu przebierańców. Cała impreza spowodowała, że Seniorzy zaczęli wracać pamięcią do lat młodości i opowiadali już do końca dnia jak bawili się przed laty.


30 ROCZNICA ŚMIERCI JERZEGO KUKUCZKI
21 listopada 2019r. do Dziennego Domu "Senior+" zawitał gość specjalny p. Błażej Kupski - historyk. Seniorzy wysłuchali wykładu o życiu Jerzego Kukuczki. Mogli pooglądać zdjęcia z prywatnych zbiorów znanego polskiego taternika, alpinisty, himalaisty. Spotkanie z historią było niezwykle ciekawa ponieważ p. B. Kupski przyniósł ze sobą eksponaty muzealne związane z Kukuczką, które każdy z Seniorów mógł z bliska pooglądać.


WITRAŻE
20 listopada 2019r. Seniorzy z ogromna ochota przystąpili do tworzenia witraży z papieru. Motywem przewodnim były oczywiście nadchodzące święta. Powstały piękne prace plastyczne, które na dłużej będą ozdobą w Dziennym Domu „Senior+” w Pyskowicach. Niektórzy Seniorzy odkryli swoje nieznane im dotąd talenty. Witraże wspólnie zostały wywieszone w oknach placówki.


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ SENIORA
14 listopada 2019r. obchodzony był Ogólnopolski Dzień Seniora. Z tej okazji Dzienny Dom "Senior+" Seniorów odwiedziło wielu gości. Seniorzy byli pod wrażeniem nie tylko wspaniałego programu artystycznego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz Szkoły Podstawowej Nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Pyskowicach, ale czuli też ogromną wdzięczność, że tyle osób znalazło czas aby świętować razem z nimi.


"PRZEMIANY"
13 listopada 2019r. Seniorzy udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach na spotkanie z piosenką nieprzepartego szlaku na Śląsku "Przemiany". Seniorzy stali się świadkami niezwykle poruszających i pięknych występów artystycznych z udziałem osób z niepełnosprawnościami. Seniorzy długo jeszcze dyskutowali o większych i mniejszych wykonawcach. To był bardzo emocjonujący dzień pełen wzruszeń. Po występach znalazł się czas na drobny poczęstunek i filiżankę kawy.


OZDOBY ŚWIĄTECZNE
Seniorzy powoli rozpoczęli przygotowania do świąt. Przez trzy dni (06-08.11.2019r.) z wielką ochotą tworzyli ozdoby świąteczne - bombki choinkowe z gliny samoutwardzalnej. Najpierw ugniatali glinę, nadawali jej odpowiednie kształty. Później materiał musiał się wysuszyć, aby można było malować i zdobić bombki, które zwisną na choince. Seniorzy bardzo skupiali się podczas tworzenia ozdób, rozmawiając przy tym o zwyczajach świątecznych w ich domach rodzinnych.


SPOTKANIE Z KSIĘDZEM JANEM
Spotkanie z Seniorami odbyło się 5 listopada 2019r. w siedzibie Dziennego Domu "Senior+" w Pyskowicach. Było niezwykle zabawnie, wesoło, pouczająco, ale też refleksyjnie i wzruszająco. Seniorzy dziękują za poświęcony czas, rozmowę, możliwość podzielenia się wspomnieniami oraz za przypomnienie słów św. Pawła: „Nie poddajemy się zwątpieniu, chociaż bowiem niszczeje nasz człowiek zewnętrzny, to jednak ten, który jest wewnątrz, odnawia się z dnia na dzień" (2 Kor, 4,16).


POWRÓT D PRZESZŁOŚCI...
30 października 2019r. Seniorzy wybrali się na wycieczkę do Centrum Wystawienniczego, które mieści się w pyskowickim ratuszu. Seniorzy mieli okazję powspominać, cofnąć się pamięcią do czasów młodości oraz posłuchać jak zmieniało się nasze miasto na przestrzeni minionych lat. Były to te niezwykle sentymentalne i wzruszające chwile, aż chciało się wspominać jeszcze i jeszcze...


EUROBUSINESS
28 października 2019r. Seniorzy z Dziennego Domu "Senior+" w Pyskowicach zagrali w Eurobusiness. Ta popularna gra planszowa wzbudziła niemałe emocje. Każdy chciał wygrać. To był bardzo miło spędzony czas, zwłaszcza, że emocje, które towarzyszyły w trakcie zabawy pozwoliły chociaż na chwilę zapomnieć Seniorom o codziennych problemach.


EUROPEJSKI DZIEŃ SENIORA
20 października 2019r. obchodzony był Europejski Dzień Seniora. Z tej okazji Burmistrz Miasta p. Adam Wójcik oraz Sekretarz Miasta p. Agnieszka Kazubek odwiedzili Seniorów z pyskowickiego Dziennego Domu „Senior+". Złożono życzenia oraz wręczono upominki, które sprawiły wiele radości. Jednakże Seniorzy najbardziej byli wdzięczni za spotkanie, rozmowę oraz poczucie, że głos Seniorów w naszej lokalnej społeczności jest ważny.


WYCIECZKA DO TOSZKA
15 października 2019r. grupa Seniorów z Dziennego Domu „Senior+" w Pyskowicach udała się na wycieczkę do Toszka, aby zwiedzić tamtejszy zamek. Pogoda była wręcz idealna. Przewodnik opowiedział o historii zamku, a także przypomniał legendy związane z tym miejscem. Te jakże interesujące opowieści słuchane były z dużym zaciekawieniem. Zwiedzono również wieżę i podziemia zamkowe. Niestety nie udało się odnaleźć legendarnej złotej kaczki... Znalazł się i czas na relaks w kawiarence. Z bagażem nowych wrażeń, cudownych wspomnień i piosenką na ustach Seniorzy wrócili do Pyskowic.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB STARSZYCH
Senior+” w Pyskowicach goszczono uczniów z klasy 3a ze Szkoły Podstawowej Nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Pyskowicach. Dzieci przygotowały wspaniały program artystyczny dla Seniorów. Był śpiew i taniec, życzenia, drobne upominki, słodki poczęstunek, ale przede wszystkim czas na rozmowę i integrację. Po występach dzieci zasiadły wraz z Seniorami przy stole. Dyskusjom nie było końca. Dzieci opowiedziały Seniorom jak wygląda dzisiejsza szkoła, a Seniorzy powspominali czasy, kiedy to oni chodzili do szkoły… Spotkanie było niezwykle wzruszające.