Dni pod znakiem śląskiej tradycji i kultury

2023-09-18

Za nami niezapomniany weekend z Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Z okazji Dnia Miast Partnerskich mieliśmy też okazję podejmować niezwykłych gości – delegację z zaprzyjaźnionego miasta Czerwonograd w Ukrainie. Z pyskowiczanami przyjechali się też spotkać parlamentarzyści – posłanki Marta Golbik i Krystyna Szumilas, senator RP Zygmunt Frankiewicz oraz europoseł Łukasz Kohut. Wszystkich uczestników, na czele z mieszkańcami naszego miasta, gorąco przywitał gospodarz wydarzenia – burmistrz Adam Wójcik.

Mężczyzna w garisturze trzyma napis #edd, na drugim planie płyta rynku i maszerujący muzycy orkiestry dętej w strojach marynarskich

W programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie Były zespoły wokalne Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu LaLaLa i TimbRe, był pokaz musztry paradnej i koncert Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna – Koźla, były śląskie specjały przygotowane przez Chopa w Kuchni, czyli Klaudiusza Kaufmanna.

Nie zabrakło lokalnych produktów spożywczych, warsztatów rękodzielniczych dla dzieci (wyplatanie lin na paluszkach i czerpanie papieru). Duże zainteresowanie towarzyszyło stanowiskom Czerwonogradu, Pyskowic i Flörsheim nad Menem (przedstawiciele ostatniego z miast nie byli obecni, ale przysłali materiały promocyjne). Dni pełne kulinarnych, muzycznych i kulturalnych wrażeń zwieńczył edukacyjny spacer po Pyskowicach pod przewodnictwem historyka – pasjonata Macieja Mazura.

Organizatorem wydarzenia było miasto Pyskowice przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu.