„Drama, kajaki i śpiew”. Pyskowicko - zbrosławicki projekt w II etapie Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

2021-06-10

Rzeka Drama to jeden z największych niedocenionych skarbów natury Pyskowic i Zbrosławic. Od wieków jest niemym świadkiem historii. Ta niepozorna rzeka zadziwia, fascynuje i warta jest odkrycia. Temu właśnie służy projekt mieszkańców „Drama, kajaki i śpiew – spotkajmy się nad rzeką”. Inicjatywa została zgłoszona do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego (MBO). Właśnie zbliżyła się o krok do uzyskania w nim dofinansowania.

W tym roku mieszkańcy województwa śląskiego zgłosili 203 propozycje zadań na łączną kwotę ponad 56 mln zł. Najwięcej zadań wpłynęło w ramach specjalnej puli EKO (48 zgłoszeń). W puli REGIO najwięcej zadań zgłoszono w naszym podregionie, obejmującym powiaty: gliwicki, lubliniecki, tarnogórski oraz miasta na prawach powiatu: Bytom, Gliwice (31 zgłoszeń).

Pozytywnie weryfikację formalną przeszło 198 zadań, trzy oceniono negatywnie, a dwa zostały wycofane przez wnioskodawców.

Do dalszego postępowania przeszedł również projekt „Drama, kajaki i śpiew”, zgłoszony przez mieszkańców naszego miasta. W założeniach wydarzenie rozpocznie się w sąsiedztwie Zabytkowej Stacji Wodociągowej Zawada, wpisanej na listę Szlaku Zabytków Techniki. Na miejscu będą czekały atrakcje, w tym ekoanimacje dla dzieci i spektakl teatralny. Najważniejszą częścią będzie jednak rodzinny spływ kajakowy Dramą, od Zawady do Pyskowic. Po trudach wodnego rajdu uczestnicy będą mogli się zrelaksować, tym razem na terenie Parku Miejskiego w Pyskowicach. Zaplanowano koncerty, pokaz grafiki laserowej i video na ekranie wodnym, pokazy tańczących fontann!

Dodatkowym elementem wydarzenia, który ma na celu ożywienie sąsiedztwa mieszkańców powiatu gliwickiego i tarnogórskiego, będzie mecz siatkówki plażowej zorganizowany w Zawadzie. Wydarzenie zostało pomyślane tak, żeby mogły w nim brać udział rodziny.

Głównym celem zadania jest odkrycie walorów Dramy. To dobra okazja w dobie odkrywania skarbów lokalnych, by bliżej poznać rzekę, która od wieków łączy sąsiadujące ze sobą miejscowości.

Kolejnym krokiem w ramach MBO będzie weryfikacja prawno-techniczna wniosków. Na tym etapie wystarczy jeszcze tylko trzymanie kciuków za powodzenie przedsięwzięcia z Pyskowic, ale już na następnym trzeba też będzie dać rękom inne zajęcie – do realizacji wejdą te zadania, które zdobędą największą liczbę głosów internautów.

Lista zadań dopuszczonych do głosowania opublikowana zostanie do 16 lipca 2021 r.