Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jedna z żołnierek żyje wśród nas

2021-03-01

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto ustanowiono dziesięć lat temu, w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Warto w związku z tym dniem podkreślić, że w Pyskowicach mieszka pani Maria Walkowiak, była członek Narodowej Organizacji Wojskowej.

Moment wręczenia nagrody podczas gali XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Przy mikrofonie, w otoczeniu dwóch kobiet, przemawia laureatka Sygnetu Niepodległości Maria Walkowiak

Pani Maria jako łączniczka działała głównie na terenie ówczesnego województwa krakowskiego. Za działalność w NOW została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa w 1952 r. Oskarżona o udział w nielegalnej organizacji została skazana na 12 lat więzienia. W UB-eckich katowniach łącznie spędziła 4 lata.

90-letnia Maria Walkowiak uhonorowana została niedawno Sygnetem Niepodległości, który wręczony został jej podczas finałowej gali XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Nagroda przyznawana jest co roku „świadkom historii bohatersko walczącym o wolność oraz niepodległość kraju".

Pani Marii serdecznie gratulujemy wyróżnienia i życzymy wielu lat w zdrowiu.

 

Foto: Agnieszka Kończyk-Warżała (wnuczka pani Marii)