Europejskie Dni Dziedzictwa – szlakiem pomników przyrody

2020-09-21

16 drużyn, ponad 60 uczestników, nie licząc psa. Mnóstwo zieleni, sporo zabawy, dawka rywalizacji i szczypta wiedzy. W minioną sobotą, 19 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, przygotowaliśmy dla mieszkańców grę plenerową „O czym szumią pyskowickie drzewa”. Trasa prowadziła szlakiem pomników przyrody, a mamy takich na terenie miasta aż 27!

Europejskie Dni Dziedzictwa – szlakiem pomników  przyrody

Mają swoje imiona: „Franciszek”, „Rafał”, „Lonek”, „Lutozat” i inne. Są milczącymi świadkami dziejów. Przepiękne okazy zieleni. Tak wrosły w krajobraz Pyskowic, że często ich już nie zauważamy. A przecież są ze wszech miar godne uwagi. Pyskowickie pomniki przyrody. Wszystkie zostały przedstawione w broszurze, która wyszła przy okazji Europejskich Dni Dziedzictwa nakładem miasta Pyskowice. Specjalne wydawnictwo rozdawaliśmy właśnie w sobotę, 19 września, na trasie gry miejskiej.

 

Wydarzenie było zaproszeniem do zabawy, ale i czegoś więcej. W czterech punktach miasta – Parku Miejskim, ogródku jordanowskim, na terenie ZS im.M.Konopnickiej oraz przy dębach w Dzierżnie (ul. Żużlowa/Polna) – na uczestników czekały duchy drzew. A wiele widziały i znają niejedną historię. W sobotnie popołudnie stały się przewodnikami w głąb dziedzictwa Pyskowic. Szumiały o początkach miasta i braciach Pisko, o młynarzu i o tajemniczej białej damie … Trafiały swoimi opowieściami do dużych i małych mieszkańców, a szczególnie chętnie ucho nadstawiali ci najmłodsi uczestnicy.

 

Gra zakończyła się sobotnim wieczorem, a na wszystkich pasjonatów historii i przyrody Pyskowic czekały nagrody i upominki.

 

Organizatorem wydarzenia było Miasto Pyskowice we współpracy z kolektywem teatralnym "Lufcik na korbkę".