Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Nowe narzędzie w walce ze smogiem

Nie wszyscy mogą wiedzieć, że już 1 lipca rusza wielkie zbieranie danych o tym, czym ogrzewamy domy. To oznacza, że dla Polaków nie skończył się jeszcze obowiązek związany z Narodowym Spisem Powszechnym, a już pojawi się nowy. Za jego niedopełnienie grozi kara finansowa.

Celem stworzenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), bo tak nazywać się będzie baza gromadząca informacje o stosowanych przez nas źródłach ciepła - jest poprawa jakości powietrza. CEEB będzie ważnym narzędziem wspierającym wymianę starych kotłów grzewczych, głównej przyczyny smogu. CEEB będzie również miejscem, gdzie dostępne będą informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców – czytamy na stronie projektu, za który odpowiada Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

„Rolą państwa jest stworzenie warunków umożliwiających podjęcie i realizację strategicznych decyzji w zakresie ochrony zdrowia obywateli i poprawy jakości powietrza. Aby to jednak osiągnąć, kluczowe jest pozyskanie rzetelnych, weryfikowalnych informacji na temat tego, czego Polacy używają do ogrzania swoich domów i jaki stosują opał. Dopiero zebranie tych informacji w jednej bazie, pozwoli na podjęcie skutecznych działań mających na celu poprawę jakości powietrza” – wyjaśnia MPiT cel projektu.

Co uruchomienie CEEB oznacza dla obywateli? Od 1 lipca właściciel bądź zarządca nieruchomości i to zarówno mieszkalnej jak i niezamieszkałej, zobowiązany jest do złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw w wyżej wymienionych budynkach. Katalog urządzeń, które muszą być ujęte w bazie, jest bardzo szeroki, obejmuje m.in. kotły i grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne czy ogrzewanie elektryczne. Zgłoszenia będzie musiał dokonać również każdy, kto ma w domu piec, kominek, czy nawet kuchenkę węglową.

Spis pośrednio tylko dotyczy mieszkańców bloków i dla nich raczej nie będzie problemem. Jeśli, jak większości przypadków, budynek ogrzewa ciepło ze wspólnego źródła za nich deklarację złoży zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Natomiast jeśli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła, np. piec węglowy, to złożenie deklaracji należy do zadań właściciela. Jest to oczywiście również obowiązek właściciela domu.

Deklaracje można złożyć w wersji elektronicznej, samodzielnie poprzez internet korzystając ze strony www.zone.gov.pl lub w wersji papierowej – w urzędzie gminy właściwym dla lokalizacji budynku. W Pyskowicach wprowadzaniem danych do CEEB zajmować się będą pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, tel. 32 332 60 14, pok.310.

W przypadku „starych” źródeł ciepła właściciele lub zarządcy na zgłoszenie mają rok. Zniedbanie obowiązku w terminie do 1 lipca 2022 r. może skutkować mandatem do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – grzywną do 5 tys. zł.

Więcej na temat CEEB na stronach www.zone.gov.pl www.zone.gunb.gov.pl oraz www.gunb.gov.pl

O projekcie

Zanieczyszczenie powietrza jest obecnie jednym z najpoważniejszych wyzwań środowiskowych na świecie i stanowi także istotny problem w krajach UE.

W Polsce największy wpływ na złą jakość powietrza, a tym samym na zdrowie, ma zanieczyszczenie pochodzące z tzw. sektora bytowo-komunalnego. Stosowanie złej jakości opału czy używanie przestarzałych, niesprawnych kotłów tzw. kopciuchów, powoduje emitowanie do powietrza szkodliwych dla zdrowia substancji.

Dzięki szczegółowym danym o budynkach będziemy wiedzieć o wiele więcej na temat sytuacji w mieszkalnictwie. CEEB stanowić będzie również narzędzie dla organów administracji centralnej i samorządowej do realizacji polityki niskoemisyjnej. System zgromadzi dane na temat izolacji termicznej, sposobu ocieplenia i emisji zanieczyszczeń przez dany budynek. Na podstawie wiarygodnych i zintegrowanych informacji mogą zostać podjęte decyzje przez wszystkie właściwe podmioty administracji publicznej, które zajmują się kwestią jakości polskiego powietrza.

Dla obywateli zostaną uruchomione usługi, które przyczynią się do poprawy stanu technicznego budynków w zakresie bezpieczeństwa, np. zamówienie przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji budynku. Celem zbierania informacji o budynkach jest stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie której gmina będzie mogła wnioskować o fundusze w celu poprawy jakości powietrza.

Panorama miasta z czystym niebem o zmroku. Nazwa programu - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

 

Schemat postępowania przy składaniu deklaracji - treść w informacji