Inwestycja 3E: estetyka, ekonomia i ekologia. „Trójka” i hala sportowa w nowym blasku

2023-01-04

Rozpoczyna się kompleksowa modernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 3 oraz hali sportowej. Oba obiekty nabiorą nowego blasku. Zakres prac obejmuje nie tylko ich termomodernizację, ale poprawę estetyki i funkcjonalności. Zostaną dostosowane do potrzeb osób o szczególnych potrzebach, zmieni się ich kolorystyka i otoczenie, pokażą się od strony ekologii – na ich dachach pojawią się instalacje fotowoltaiczne, a na terenie przyległym lampy solarne. Inwestycja kosztuje 8,4 mln zł, a aż blisko 90 proc. kosztów pokryją środki z Polskiego Ładu.

Kompleks dwóch dużych budynków z lotu ptaka. Na pierwszym planie białe dachy i dziedziniec

Przyjrzyjmy się bliżej jakie zmiany zaplanowano. W zakresie ulepszeń budowlanych, mających przede wszystkim na celu poprawę efektywności energetycznej budynków - a w ślad za tym oszczędności na kosztach ogrzewania - w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na: ocieplenie fundamentów, ścian i dachów (styropian, wełna mineralna); modernizację ogrzewania w hali; wymianę stolarki (okiennej i drzwiowej w szkole, okiennej w obiekcie sportowym - elewacja wschodnia i zachodnia wraz z zastosowaniem żaluzji zewnętrznych) oraz nowe pokrycie dachowe placówki oświatowej i nad holem głównym, pomieszczeniami sali korekcyjnej i siłowni w obiekcie sportowym.

Ten sam ekonomiczny zamysł, w powiązaniu z działaniami mającymi wprost na celu ograniczenie emisji spalin, przyświeca wprowadzeniu innowacji z dziedziny „zielonej” energii. W obu budynkach zostanie wymienione oświetlenia wewnętrzne na energooszczędne (w hali w szatniach i toaletach), które częściowo korzystać będzie z własnego zasilania – baterii fotowoltaicznych umieszczonych na dachach budynków. Lampy czepiące energię ze Słońca pojawią się również na alejkach prowadzących do hali.

Należy podkreślić, że miasto pomyślało o osobach ze szczególnymi potrzebami. Oba budynki zostaną dostosowane w taki sposób, żeby ułatwić im wejście i poruszanie się wewnątrz. W szkole dotyczy to również przestrzeni dydaktycznych, a przy budynku pojawi się winda zewnętrzna.

Na koniec poświęćmy więcej miejsca estetyce. Oba obiekty zyskają nowy blask, w przypadku hali – nawet dosłownie. Ociepleniu ścian zewnętrznych towarzyszyć będzie ich renowacja, wraz z odtworzeniem elementów dekoracyjnych, naprawą spękań oraz przemalowanie elewacji z dostosowaniem kolorystyki hali do obiektu przyległego. W arenie sportowej zostaną wymienione trybuny, a na froncie przy wejściu głównym pojawi się podświetlone logo MOKiS oraz napis „Hala widowiskowo-sportowa im. Huberta Wagnera”. Projekt zakłada również remont parkingu z wydzieleniem „kopert”, utwardzenie chodnika żwirowego z dostosowaniem dla osób ze szczególnymi potrzebami, remont nawierzchni alejki oraz zainstalowanie na niej oświetlenia solarnego. Nową jakość zyska także szatnia w SP 3.

Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Budowlane KORABUD Adam Kordek z Gliwic. Wartość przedsięwzięcia to 8 401 800 zł. Inwestycja posiada dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 7 353 000 zł.