Jak zadbać o majątek w czasie kryzysu? Zapytaj notariusza

2022-11-22

Telefonicznie, na Messengerze i podczas streamingu – w sobotę 26 listopada w godzinach 10-16 notariusze w całej Polsce już po raz 13. będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych. Zapraszamy na Dzień Otwarty Notariatu. Można pytać o wiele spraw, a notariusze czekają również na pytania obywateli Ukrainy.

Na pomarańczowym tle informacja o Dniu Otwartym Notariatu, zgodna z treścią w rozwinięciu. Element graficzny - niebieski kontur głowy, a w nim waga ramienna zawieszona na białym ptasim piórze

Notariusza można zapytać o wszystkie sprawy, jakie na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej. Najczęściej są to szeroko pojęte sprawy majątkowe, umowy kupna i sprzedaży, darowizny oraz zagadnienia związane z dziedziczeniem, takie jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też odrzucenie spadku. Wiele osób nie wie, że część tych czynności można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu.

Tegoroczny temat akcji to Porozmawiaj z notariuszem, jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu. Jak podkreślają organizatorzy z ich perspektywy widać, jak sytuacje kryzysowe mobilizują do poszukiwania sposobów lepszego zabezpieczenia majątku. W efekcie pandemii coraz więcej osób – i to w coraz młodszym wieku – podejmuje decyzję o spisaniu testamentu, często w formie aktu notarialnego. Również wojna w Ukrainie i powoli odczuwalny kryzys gospodarczy powodują, że szukamy skutecznych sposobów, by jak najlepiej zadbać o majątek rodziny i firmy. I tu z pomocą może przyjść notariusz.

W sobotę 26 listopada 2022 r. w godzinach 10 – 16 notariusze w całym kraju będą udzielać informacji prawnych na Messengerze i w trakcie streamingu: na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem oraz pod telefonem 32 441 82 45.

Już po raz trzeci notariuszom w czasie Dnia Otwartego Notariatu towarzyszyć będą eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiedzą na pytania z zakresu finansów osobistych i ubezpieczeń. Ponownie dyżur będą pełnić również eksperci z Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawią zalety i możliwości polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi. Kontakt z ekspertami z Biura Rzecznika Finansowego: 22 123 43 21.

Rosnąca liczba obywateli Ukrainy, którzy szczególnie w ostatnich miesiącach dokonują czynności w kancelariach notarialnych w Polsce, to główny powód zorganizowania w tym roku Dnia Otwartego Notariatu po ukraińsku. Partnerem akcji jest Ukraiński Dom w Warszawie. Fundacja „Nasz Wybór” – w jego siedzibie notariusze będą udzielać informacji na miejscu oraz telefonicznie. Kontakt dla obywateli Ukrainy (rozmowy za pośrednictwem tłumaczy): 22 100 83 89

Dzień Otwarty Notariatu organizuje od 2010 r. Krajowa Rada Notarialna we współpracy z lokalnymi izbami notarialnymi.