2021 marzec - miesiąc po rozpoczęciu prac

Mija miesiąc od rozpoczęcia rewitalizacji dworca kolejowego w Pyskowicach. Jak dużo jest do zrobienia pokazuje m.in. zamieszczone zdjęcie. Miasto inwestując w obiekt chce nie tylko uratować zabytek, ale przede wszystkim stworzyć atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu i twórczej działalności. Końcowy przystanek prac będzie jednocześnie punktem startowym dla nowej instytucji – „Stacji kultury”.

Przypomnijmy, że przetarg na realizację I etapu w formule "zaprojektuj i wybuduj" wygrała wiosną ubiegłego roku firma Milimex SA z Siemianowic Śl. Z uwagi na znaczne koszty inwestycję podzielono na etapy. W pierwszej kolejności przystąpiono do modernizacji zabytkowej, pochodzącej z końca XIX wieku, nieruchomości. Całość prac w tym etapie ma kosztować 7.341.410,58 zł. Projekt posiada dofinansowanie w kwocie 1 688 913,44 zł z RPO WŚl, z a budżetu państwa w wysokości 198 695,68 zł.

Wstępnie założono, że roboty zostaną zakończone do 5 grudnia 2022 roku, ale wykonawca spodziewa się skrócenia tego okresu - nawet na koniec bieżącego roku. Trzymamy kciuki za powodzenie planów. Stan obiektu – o czym świadczy też fotografia powyżej – wymaga bowiem dużych nakładów pracy. Dach to tylko jeden z przykładów elementów konstrukcji, które wymagają wymiany lub odtworzenia.