2022 sierpień - I etap gotowy w 90 proc.

Był dworzec, będzie Stacja. Nowe centrum kulturalno – społeczne nabiera kształtów
Stary dworzec PKP zmienia się nie do poznania, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dzieje się niewiele. W błąd wprowadza strasząca wciąż zniszczeniami elewacja. Metamorfozę widać dopiero z lotu ptaka i od środka. Mieliśmy okazję przyjrzeć się jej z obu perspektyw. I zapewniamy – przyszła Stacja Kultury już robi wrażenie.

Dach błyszczy w słońcu nową blachodachówką i panelami solarnymi, większość pomieszczeń lśni już bielą tynków, na podłogach przybywa kafelek, uwagę zwracają nowe okna, drzwi, aluminiowe „rękawy” przewodów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Kształtów nabierają poszczególne jednostki funkcjonalne obiektu.

Od strony ul. Wolności witać będzie na parterze klubokawiarnia z dostępem do internetu oraz medioteką/biblioteką, a po wejściu od peronu – poczekalnia z toaletą i biletomatami. Przez ścianę sąsiadować będą one z widownią sali widowiskowej, której scena znajdzie się w dopiero planowanym budynku w miejscu istniejącej, zrujnowanej dobudówki. Pierwsze piętro to miejsce na biura, w tym dla stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz organizowanie spotkań i konferencji. Ostatnia kondygnacja to olbrzymia, jasna przestrzeń idealna na zajęcia warsztatowe i artystyczne.

Celem szeroko zakrojonych prac jest bowiem nie tylko uratowanie zabytku, ale przede wszystkim stworzenie atrakcyjnego miejsca do spędzania wolnego czasu i twórczej działalności. Nowe centrum, pod nazwą Stacja Kultury, będzie oferować usługi kulturalne, społeczne i edukacyjne.

Prace idą pełną parą i w ocenie wykonawcy osiągnęły ok. 90 proc. zaawansowania. Oprócz już wymienionych wykonano termoizolację budynku (od wewnątrz, z racji zabytkowej elewacji) i izolację termiczną stropów, zamontowano wewnętrzne drzwi przeciwpożarowe, gotowe są wszystkie przyłącza mediów (wody, prądu, gazu) wraz z instalacjami. Pozostały już tylko roboty wykończeniowe- ułożenie płytek, pomalowanie ścian i montaż stolarki wewnętrznej. Zakończenia prac należy spodziewać się do połowy grudnia.

To jednak zaledwie I etap inwestycji. W dalszej kolejności przewidziano montaż windy (szyb już jest), budowę nowego segmentu w miejsce istniejącego (z przeznaczeniem m.in. na drugą część sali konferencyjnej oraz scenę), renowację elewacji wraz z dobudową przeszklonego wejścia.
Stacja Kultury zacznie działać po zakończeniu całego procesu rewitalizacji. Plany zakładają, że stanie się to do końca przyszłego roku.

Inwestycja posiada dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Koszt obecnego etapu wynosi ponad 9,5 mln zł, a wkład środków z Unii Europejskiej przekroczy kwotę 8,7 mln zł.