2023 październik - finał prac

Niezmiernie miło nam przekazać, że Pyskowice mają nową perłę – w klimatycznych przestrzeniach dawnego dworca kolejowego powstało centrum działań społecznych i twórczej aktywności. 32 miesiące po rozpoczęciu prac Stacja Kultury gotowa jest na przyjęcie podróżników ze świata empatii i wyobraźni – społeczników, ludzi sztuki. Niedługo zaprosimy na oficjalne otwarcie, a już dziś pokazujemy jak wyglądają zabytkowe mury w nowym blasku.

Najważniejszym bodźcem do stworzenia tego miejsca byli mieszkańcy – to bowiem ich głos został wzięty pod uwagę i miał decydujący wpływ na uruchomienie działań zmierzających do pozyskania dofinansowania do przedsięwzięcia. - W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w konsultacjach, poświęcali swój czas i składali pomysły. Stacja Kultury jest waszym dzieckiem i jestem przekonany, że będzie wypełniona waszymi pomysłami – podkreśla Adam Wójcik, burmistrz Pyskowic.

Ostatnie rusztowania zniknęły na początku jesieni, potem trwały jeszcze prace wykończeniowe i uzupełniające. Pozostał już tylko etap wyposażenia i nadania wnętrzom charakteru, w którym historia pyskowickiej kolei będzie widoczna na każdym kroku. Przypominają też o niej umieszczone na elewacji efektowne, LED-owe napisy Stacja Kultury Pyskowice. Przypominamy, co się pod nimi kryje.

Gmach dawnego dworca został gruntownie zmodernizowany, od fundamentów po dach. Wymieniono wszystkie instalacje i całość stolarki, stropy, wykonano szereg elementów wzmacniających, systemy wentylacyjno – klimatyzacyjne, a całość przykryło blaszane zadaszenie i panele fotowoltaiczne. Wśród nowości są dostosowania dla osób ze szczególnymi potrzebami – podjazd, winda, toalety, poszerzone otwory drzwiowe. Odrestaurowano również gruntownie elewację, starą dobudówkę zastąpił nowy segment, pojawiło się nowoczesne, przeszklone wejście.

- Cieszymy się, że w Pyskowicach udało się stworzyć tak niezwykłą przestrzeń, w której tradycja spotyka się z nowoczesnością, a historyczne wnętrza mają szansę być kolebką dla nowych idei i pomysłów na przyszłość naszego miasta. Gorąco zapraszam do włączenia się w ten projekt wszystkich aktywnych pyskowiczan - zachęca burmistrz Adam Wójcik.

Powstało miejsce magiczne. Budynek, mimo daleko idących zabiegów adaptacyjnych, zachował niepowtarzalną atmosferę zabytkowego obiektu kolejowego, który tworzy m.in. charakterystyczna ceglana elewacja. Retro klimat idealnie będzie współgrał z prowadzoną tutaj działalnością.

Celem przedsięwzięcia było i uratowanie zabytku i wprowadzenie do niego nowego życia. Historyczny dworzec będzie atrakcyjnym miejscem spędzania wolnego czasu oraz twórczej aktywności. Stacja Kultury będzie oferować usługi kulturalne, społeczne i edukacyjne. Wiadomo, że działać tutaj będzie przeniesiona filia miejskiej biblioteki, są rozległe, jasne przestrzenie na warsztaty, konferencje, zajęcia z rozmaitych dziedzin, pomieszczenia biurowe, wreszcie sala widowiskowa. Obiekt ma olbrzymi potencjał, a na co dokładnie zostanie spożytkowany odpowiedzą m.in. wyniki zakończonej właśnie ankiety, w której to mieszkańcy zyskali głos na temat przeznaczenia miejsca.

Wykonawcą inwestycji była firma Milimex S.A. z Siemianowic Śląskich. Rewitalizacja zabytkowego dworca wraz z adaptacją kosztowała 14 543 102,50, z czego aż 13 368 419,92 zł (92 proc.) stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014 – 2020 w ramach programów ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej oraz Rewitalizacja obszarów zdegradowanych. Pomoc udało się pozyskać dzięki staraniom pyskowickich urzędników i osobistemu zaangażowaniu burmistrza Pyskowic Adama Wójcika.