2023 sierpień - budowa na ostatniej prostej

Kolejny etap adaptacji dawnego dworca kolejowego na Stację Kultury jest już wykonany w ponad 90 procentach Tym samym zasadnicza część prac zmierza do szczęśliwego finału. Ostatnie rusztowania mają zniknąć w październiku. Zabytkowy obiekt w roli centrum kulturalnego i miejsca dla organizacji pozarządowych powinien zadebiutować w przyszłym roku, gdy zyska wyposażenie i odnowione otoczenie.

Pod koniec 2022 r. ukończono główną część kompleksu – część, w której mieściły się m.in. poczekalnia i kasy biletowe. Gmach został gruntownie zmodernizowany, od fundamentów po dach. Wymieniono wszystkie instalacje i całość stolarki, wykonano szereg elementów wzmacniających, systemy wentylacyjno – klimatyzacyjne, a całość przykryło blaszane zadaszenie i panele solarne. Budynek został dostosowany do osób ze szczególnymi potrzebami – podjazd, winda, funkcjonalne toalety, poszerzone otwory drzwiowe.
Na swoją kolej musiała poczekać rewitalizacja ceglanej elewacji. Znalazła się w obecnym etapie wraz z budową nowego segmentu, w miejsce starej dobudówki. Renowacja historycznych murów jest już daleko zaawansowana, powstało też nowe, przeszklone wejście.

W ocenie inwestora wykonano już ponad 90 proc. robót przewidzianych w tym etapie. Po ostatnich pracach związanych z odnowieniem elewacji pozostanie utwardzenie otoczenia obiektu, tzw. biały montaż w nowym segmencie, wykonanie cokołów, najazdów itp. Zakończenie przebudowy zaplanowano na pierwszą dekadę października br.

Celem przedsięwzięcia jest uratowanie zabytku i wprowadzenie do niego nowego życia. Historyczny dworzec będzie atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu i twórczej działalności. Stacja Kultury będzie oferować usługi kulturalne, społeczne i edukacyjne.

Od strony ul. Wolności na parterze witać będzie klubokawiarnia z dostępem do internetu oraz medioteką/biblioteką, a od peronu – poczekalnia z toaletą. Przez ścianę sąsiadować będą z salą widowiskową, która sięgać będzie sceną do nowego segmentu. Pierwsze piętro przeznaczono pod wydarzenia konferencyjne i kulturalne oraz miejsce na biura, w tym dla stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Ostatnia kondygnacja to olbrzymia, jasna przestrzeń, idealna na zajęcia warsztatowe, jogę, czy działania artystyczne.

Największym sukcesem rewitalizacji budynku dworca jest dofinansowanie tej inwestycji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wartość prac budowlanych obu etapów wynosi 14 110 609,75 zł, a wkład środków z Unii Europejskiej, co stanowi ok. 95 proc. kosztów kwalifikowanych. Wykonawcą inwestycji jest firma Milimex S.A. z Siemianowic Śląskich.