Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
  • Kolej na Pyskowice
Koronawirus
Koronawirus - nowy rok szkolny - ważne informacje dla rodziców
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Wykaz numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
infoGZM - portal wiedzy o Metropolii
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

JESTEŚ NA KWARANTANNIE? WYBIERASZ SIĘ DO SANATORIUM? BADANIA ZROBISZ W SZPITALU W PYSKOWICACH

2020-07-16

Sezon letnich wyjazdów w pełni. Wiele osób, zwłaszcza w senioralnym wieku, wybiera się w tym czasie do sanatorium. W dobie koronawirusa może to być dla nich niebezpieczne. Dlatego dla bezpieczeństwa innych, ale i własnego, mają obowiązek wykonać badania na obecność koronawirusa. Mieszkańcy Pyskowic mogą to zrobić na miejscu – w szpitalu. Zakład leczniczy prowadzi punkt pobrań, z którego mogą też skorzystać - i ominąć kolejkę do wymazobusu – osoby na kwarantannie.

JESTEŚ NA KWARANTANNIE? WYBIERASZ SIĘ DO SANATORIUM? BADANIA ZROBISZ W SZPITALU W PYSKOWICACH

Szybsze wykonanie testu na obecność koronawirusa może skrócić przymusową kwarantannę. Niestety dostępu do sprawnej diagnostyki przez długi czas broniły problemy organizacyjne. Często osoby takie zupełnie niepotrzebnie przebywały w izolacji wiele tygodni – jej czas wydłużało oczekiwanie na badania, konieczność ponownego wykonywania wymazów lub zagubienie probówek z materiałem biologicznym czy też wynikami.


Sytuacji nie poprawiło w widoczny sposób uruchomienie wymazobusu. Zmianę przyniosło dopiero otwarcie punktów pobrań. Przypominamy, że najbliższy naszym mieszkańcom działa w Szpitalu sp. z o.o. w Pyskowicach, drugi z nich w szpitalu w Knurowie.


Jeśli pacjent ma uruchomioną aplikację „kwarantanna”, to w 7 -8 dobie dostaje sms o możliwości skorzystania z bezpłatnego badania w 10 lub 11 dobie izolacji. Należy wtedy skontaktować się z punktem pobrań i umówić na pobranie wymazu. Z tej samej ścieżki mogą skorzystać osoby, które nie posiadają aplikacji lub nie otrzymały powiadomienia sms. Wówczas pracownik punktu sprawdzi, czy są wpisani do systemu EWP.


Poza osobami objętymi kwarantanną do punktu mogą zgłaszać się również osoby   wyjeżdżające do uzdrowiska albo na rehabilitacje uzdrowiskową (także kierowane przez KRUS) oraz opiekunowie dziecka, jeśli sprawują nad nim opiekę w uzdrowisku - najwcześniej na 6 dni przed terminem wyjazdu, a także osoby poddawane dializom, którym zlecono wykonanie testu w EWP.


- Co do zasady mobilne punkty pobrań wykonują badania bezpłatnie tylko osobom wpisanym do systemu EWP, który obejmuje zarówno pacjentów na kwarantannie domowej jak i wjeżdżających do Polski oraz planujących pobyt w sanatorium. Możliwe jest również wykonanie badań odpłatnie. Należy przedzwonić do punktu pobrań i umówić się na określony dzień oraz godzinę pobrania – wyjaśnia dr n.med. Joanna Bienias, kierownik laboratorium Szpitala sp. z o.o. w Pyskowicach.  


Wizytę w jednostce z Pyskowic należy ustalić pod numerem 663 – 101 – 236. Testy wykonywane są codziennie, w dni powszednie w godz. 15.00 - 17.00, a w weekendy 12.00- 14.00. Wyniki badań są przesyłane na następny dzień w godzinach rannych do Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, która  w zależności od wyniku podejmuje dalsze decyzje. Jeżeli jest on ujemny - osoby są zwalniane z kwarantanny.


Ważna informacja – co najmniej na 2 godziny przed planowanym badaniem,  należy powstrzymać się od przyjmowania posiłków i napojów (poza wodą), żucia gumy, mycia zębów.


Uwaga! Z badań w punkcie pobrań wykluczone są osoby, które uzyskały wynik dodatni. Pacjenci z potwierdzonym zarażeniem COVID-19 bezwzględnie nie mogą opuszczać domu i są zależni od  kontaktu z sanepidem i przyjazdu wymazobusu pod dom.


Uruchomienie punktów znacząco skróciło kolejkę do badań. W przypadkach osób, które okazały się zdrowe i pozbawione nosicielstwa, pomogły zakończyć okres przymusowej, a jak się okazało, niepotrzebnej izolacji. Jeśli przebywasz więc na kwarantannie w oczekiwaniu na wymazobus - umów się na badanie w szpitalu Pyskowicach bądź Knurowie i skorzystaj z szansy na szybsze wyjście z zamknięcia w domu.  


Więcej w zakładce KORONAWIRUS – WAŻNE INFORMACJE.

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Unia Europejska - Pozyskane dotacje
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę