Jesteś na kwarantannie? Wybierasz się do sanatorium? Badania zrobisz w szpitalu w Pyskowicach

Sezon letnich wyjazdów w pełni. Wiele osób, zwłaszcza w senioralnym wieku, wybiera się w tym czasie do sanatorium. W dobie koronawirusa może to być dla nich niebezpieczne. Dlatego dla bezpieczeństwa innych, ale i własnego, zaleca się wykonać badania na obecność koronawirusa. Mieszkańcy Pyskowic mogą to zrobić na miejscu – w szpitalu. Zakład leczniczy prowadzi punkt pobrań, z którego mogą też skorzystać - i ominąć kolejkę do wymazobusa – osoby na kwarantannie z podejrzeniem zarażenia.


Szybsze wykonanie testu na obecność koronawirusa może skrócić przymusową kwarantannę. Niestety dostępu do sprawnej diagnostyki przez długi czas broniły problemy organizacyjne. Często osoby takie zupełnie niepotrzebnie przebywały w izolacji wiele tygodni – jej czas wydłużało oczekiwanie na badania, konieczność ponownego wykonywania wymazów lub zagubienie probówek z materiałem biologicznym czy też wynikami.


Sytuacji nie poprawiło w widoczny sposób uruchomienie wymazobusu. Zmianę przyniosło dopiero otwarcie punktów pobrań. Przypominamy, że najbliższy naszym mieszkańcom działa w Szpitalu sp. z o.o. w Pyskowicach, drugi z nich w szpitalu w Knurowie.


Jeśli pacjent ma uruchomioną aplikację „kwarantanna”, to w 7 -8 dobie dostaje sms o możliwości skorzystania z bezpłatnego badania w 10 lub 11 dobie izolacji. Należy wtedy skontaktować się z punktem pobrań i umówić się na pobranie wymazu. Z tej samej ścieżki mogą skorzystać osoby które nie posiadają aplikacji lub nie otrzymały powiadomienia sms. Wówczas pracownik punktu sprawdzi, czy są wpisani do systemu EWP.


Osoby pozostające na kwarantannie z powodu przekroczenia granicy mogą wykonać bezpłatnie testy w 10 lub 11 dniu licząc od dnia pobytu w Polsce. Mają też one jednak możliwość skrócenia kwarantanny i wykonania badań już w 7 dniu izolacji, jednak w tym wypadku muszą to zrobić odpłatnie.


Poza osobami objętymi kwarantanną do punktu mogą zgłaszać się również osoby   wyjeżdżające do uzdrowiska albo na rehabilitacje uzdrowiskową (także kierowane przez KRUS) oraz opiekunowie dziecka, jeśli sprawują nad nim opiekę w uzdrowisku - najwcześniej na 6 dni przed terminem wyjazdu, a także osoby poddawane dializom, którym zlecono wykonanie testu w EWP.


Wizytę w jednostce z Pyskowic należy ustalić pod numerem 663 – 101 – 236. Testy wykonywane są codziennie, w dni powszednie w godz. 15.00 - 17.00, a w weekendy 12.00- 14.00. Wyniki przesyłane są na następny dzień w godzinach rannych do Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, która  w zależności od wyników podejmuje dalsze decyzje. Jeżeli jest on ujemny - osoby są zwalniane z kwarantanny.


- Co do zasady mobilne punkty pobrań wykonują badania bezpłatnie tylko osobom wpisanym do systemu EWP, który obejmuje zarówno pacjentów na kwarantannie domowej jak i wjeżdżających do Polski oraz planujących pobyt w sanatorium. Możliwe jest również wykonanie badań odpłatnie. Należy przedzwonić do punktu pobrań i umówić się na określony dzień oraz godzinę pobrania – wyjaśnia dr n.med. Joanna Bienias, kierownik laboratorium Szpitala sp. z o.o. w Pyskowicach.


Wynik badania będzie dostępny następnego dnia około godziny 8 rano poprzez aplikację internetową, zostanie wysłany mailem szyfrowanym lub przekazany w formie papierowej po zgłoszeniu się do laboratorium szpitala. Zazwyczaj odpłatne testy są wykonywane przez osoby wyjeżdżające za granicę, przed pobytem w ośrodku zdrowia (w zależności od wymagań ośrodka) lub w domu pomocy. Może je też wykonać każdy, komu zależy na rozwianiu swoich wątpliwości dotyczących zakażenia. Koszt badań to 450 zł.


Ważna informacja – co najmniej na 2 godziny przed planowanym badaniem,  należy powstrzymać się od przyjmowania posiłków i napojów (poza wodą), żucia gumy, mycia zębów.


Uwaga! Z badań w punkcie pobrań wykluczone są osoby, które uzyskały wynik dodatni. Pacjenci z potwierdzonym zarażeniem COVID-19 bezwzględnie nie mogą opuszczać domu i są zależni od  kontaktu z sanepidem i przyjazdu wymazobusu pod dom.


Pacjenci z potwierdzonym zarażeniem COVID-19 i współdomownicy zostają poddani izolacji domowej. Po 10 – 11 dniach sanepid zleca kolejne badanie. Jeśli wynik kontrolny wyjdzie ujemny, wykonuje się drugie badanie po co najmniej 24 godzinach (najczęściej jest to czas do 72h). Wtedy też wykonuje się testy pozostałym członkom rodziny. Jeśli wszystkie wyniki są ujemne, to  domownicy zostają zwolnieni z izolacji domowej. W przypadku, gdy któreś z badań da wynik dodatni, to następny wynik kontrolny osoby dodatniej w rodzinie zostaje zlecony po 7 dniach. Procedura się powtarza, aż do uzyskania dwóch wyników ujemnych.


Niezależnie od tych wytycznych w życie weszło rozporządzenie ministra zdrowia z  29 czerwca br.  zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego . Zmiana pozwala na wykonywanie bezpłatnie testów już w 7 dniu kwarantanny, niestety nadal brakuje przepisów wykonawczych i w związku z tym zachowuje moc termin 10 – 11 doby.

 

Uruchomienie punktów znacząco skróciło kolejkę do badań. W przypadkach osób, które okazały się zdrowe i pozbawione nosicielstwa, pomogły zakończyć okres przymusowej, a jak się okazało, niepotrzebnej izolacji. Jeśli przebywasz więc na kwarantannie w oczekiwaniu na wymazobus - umów się na badanie w szpitalu Pyskowicach bądź Knurowie i skorzystaj z szansy na szybsze wyjście z zamknięcia w domu.