Jesteśmy eko! 3720 zł dla Pyskowic od powiatu na działania prośrodowiskowe

2021-06-07

Miło nam poinformować, że dwa projekty gminy Pyskowice otrzymały wysokie lokaty i nagrody finansowe w kolejnej edycji konkursu powiatu gliwickiego „Powiat Przyjazny Środowisku”. Środki zostaną przeznaczono na zakup bawełnianych toreb dla mieszkańców oraz zorganizowanie gry terenowej.

Przygotowany wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu projekt „EKO podchody – rodzinna gra terenowa” zdobył II miejsce i nagrodę w wysokości 2 500 zł. Stworzona zostanie gra dla drużyn w różnym wieku, od dziecięcego po senioralny. Zgodnie z planem uczestnicy będą mieli okazję poznać walory najbliższej okolicy i poszerzyć wiedzę o lokalnej przyrodzie już 3 lipca.

Na wyznaczonej trasie zostaną umieszczone stacje, na których czekać będą zadania dotyczące ekologii (m.in. na temat wody, segregacji śmieci, ochrony ziemi i powietrza, świata zwierząt i roślin).  Pojawią się m.in. krzyżówki, rebusy, zagadki, a także zadania typu posadzenie drzewa, posianie łąki kwietnej, zrobienie plakatów dotyczących postaw proekologicznych. Z prac plastycznych powstanie mini wystawa.

Z kolei „Pyskowickie EKOTASZE” to pomysł na ograniczenie stosowania jednorazowych, plastikowych worków. Zadanie przewiduje zakup 320 sztuk bawełnianych toreb i przekazanie ich mieszkańcom, np. odwiedzającym targowisko w Pyskowicach. Produkty trafią również do szkół i przedszkoli, mogą być wykorzystywane podczas pogadanek, lekcji jako lokalny przykład wprowadzania ekologicznych rozwiązań w codziennym życiu.

Zachętą do korzystania będzie ciekawa forma graficzna – do zadrukowania toreb wykorzystana zostanie grafika rynku w Pyskowicach, autorstwa śląskiego artysty Grzegorza Chudego.

Zadanie zostało nagrodzone w przywołanym konkursie powiatu kwotą 1 220 zł.

Celem obu projektów jest poprawa stanu środowiska naturalnego – w przypadku pierwszego z nich poprzez zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej mieszkańców Pyskowic, a w związku z drugim poprzez zminimalizowanie używania plastikowych toreb.