KOMUNIKAT URZĘDU MIEJSKIEGO W PYSKOWICACH DOTYCZĄCY STRAJKU W OŚWIACIE – WAŻNE DLA RODZICÓW!

2019-04-04

Szanowni Rodzice,

zakończone referenda w sprawie strajku nauczycieli potwierdziły, że wszystkie publiczne szkoły i placówki oświatowe z terenu Pyskowic przystępują do protestu.

Dyrektorzy miejskich jednostek oświatowych wiedzą już ilu nauczycieli w anonimowej ankiecie zadeklarowało udział w strajku. W przypadku Pyskowic sparaliżowana została możliwość zapewnienia opieki i zajęć edukacyjnych.

Mając na uwadze dobro dzieci dokładamy wszelkich starań, by zminimalizować skutki strajku. Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie możliwości przeprowadzenia egzaminu 8-klasistów i gimnazjalistów – zatem tworzymy składy komisji nadzorujących korzystając z uprzejmości naszych sąsiednich gmin oraz innych jednostek.

W przypadku przedszkoli miejskich – 100%  zadeklarowało udział w strajku w związku z czym do gminy wpłynęły informacje, że dyrektorzy nie są w stanie zapewnić opieki dzieciom uczęszczającym do pyskowickich przedszkoli. Podobnie przedstawia się sytuacja uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. W szkołach dyrektorzy już rozpoczęli analizę kadrową i działania zmierzające do zapewnienia opieki dzieciom, które przyjdą do placówki.

Oczywiście w przypadku ogłoszenia strajku rodzice mają prawo do pozostawienia swojej pociechy w domu. Przy braku możliwości zapewnienia opieki rodzice mogą skorzystać z zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 8, z powodu nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola lub szkoły.

Apelujemy o bieżące śledzenie komunikatów medialnych w tym zakresie, w przypadku ostatecznych decyzji dotyczących strajku informacje zostaną zamieszczone na stronach internetowych miasta oraz placówek oświatowych.