KORONAWIRUS DEMOLUJE ROZKŁADY JAZDY. INACZEJ JEŻDŻĄ POCIĄGI, AUTOBUSY, TRAMWAJE

2020-03-23

W związku z przeciwdziałaniem epidemii wprowadza się kolejne ograniczenia i zaleca się pozostanie w domach. Skutkiem jest zmniejszenie frekwencji pasażerów, a w ślad za tym cięcie połączeń. W poniedziałek, 23 marca, weszła w życie druga fala zmian w rozkładach wszystkich środków komunikacji pulicznej w regionie. Mieszkańców Pyskowc szczególnie może dotknąć odwołanie wielu pociągów na trasie z Gliwic do Katowic.

KORONAWIRUS DEMOLUJE ROZKŁADY JAZDY. INACZEJ JEŻDŻĄ POCIĄGI, AUTOBUSY, TRAMWAJE

Od 23 marca do odwołania inaczej jeżdżą autobusy linii 12, 297 i 910 (w dni robocze kursują zgodnie z sobotnimi rozkładami jazdy), linia 830 nie kursuje w dni robocze, linia 974 ulega zawieszeniu. Wszystkie kursy dotyczą wewnętrznych relacji na terenie Katowic oraz połączenia stolicy regionu z Bytomiem.  Przypominamy, że generalnie w dni robocze obowiązują rozkłady autobusów z dni wolnych od nauki.

Od niedzieli (22 marca) obowiązują też liczne zmiany w rozkładzie tramwajów. Korekta dotyczy linii 21, 22, 26 i 27. Od jutra, 24 marca, tramwaje zaczynają jeździć w dni robocze według rozkładu  ważnego w sobotę, a w weekendy zgodnie z rozkładem na niedzielę. ZTM do odwołania zawiesza kursowanie tramwajów 23 i 30, nadal nie kursują linie 0, 11 i 38, trolejbusy  kursują według rozkładów na dni robocze nieszkolne.


Z powodu spadającej liczby pasażerów decyzję o dalszym ograniczeniu połączeń podjęły również Koleje Śląskie. Ograniczony rozkład jazdy będzie obowiązywał od poniedziałku do odwołania. W miniony weekend pociągi kursowały jeszcze według standardowego rozkładu. W kolejnych weekendach część kursów będzie odwołana w całości, część natomiast będzie obowiązywać w skróconych relacjach. W niektórych przypadkach zmienione zostaną dotychczasowe godziny kursowania.


W bardzo wielu przypadkach zmiany dotyczą pociągów na trasie Gliwice – Katowice. Zestawienie odwołanych połączeń znajdziesz tutaj.


Każdy, kto wybiera się w podróż na obszarze aglomeracji, powinien zerknąć w aktualne rozkłady. Przewoźnicy uprzedzają, że w związku z dynamicznym rozwojem sytuacji nie jest możliwe zamieszczanie aktualnych informacji na wszystkich przystankach autobusowych. Pasażerowie znajdą je na stronach https://www.kolejeslaskie.com/koronawirus/ oraz https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/1690/