Kultura krzepi serca

2020-08-31

Zakończył się projekt „Pyskowickie legendy i historie ku pokrzepieniu serc”. W jego ramach Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Pyskowicach zrealizował dziewięć nagrań dotyczących historii i dziedzictwa miasta oraz dwa spektakle teatralne również zarejestrowane przez kamery. Najnowszą, ostatnią, odsłoną jest legenda „O Pyskowickim Młynarzu”. Zapraszamy do oglądania na www.mokis.pyskowice.pl, a także na mokisowym kanale youtube.

KULTURA KRZEPI SERCA

Nagrania były realizowane w różnych przestrzeniach miasta: w ratuszu, na rynku, w zabytkowych pyskowickich kościołach, na scenie MOKiS-u, na cmentarzu żydowskim, a także na zamku w Toszku. Współpraca z artystami z Teatru Gry i Ludzie, Lufciku na Korbkę i Teatru Korez przyniosła interesujące rezultaty.


Tematyka cyklu została ustalona w gronie miłośników historii, wspólnie z Błażejem Kupskim, Rolandem Skubałą i Maciejem Mazurem. Przekazujemy im podziękowania, także za udostępnienie materiałów, pocztówek i informacji. Szczególnie cieszy fakt, że po raz pierwszy udało się dokonać tłumaczenia nagrań na język migowy.


Mamy nadzieję, że do nagrań będą chętnie sięgali nie tylko samodzielnie mieszkańcy, ale także pyskowickie szkoły podczas lekcji historii. Na przykład spektakl dla dzieci nawiązuje bezpośrednio do legendy „O Pyskowickim Młynarzu”. Są też realizacje skierowane do bardziej dojrzałej publiczności, ak ta oparta na życiorysie ks. Adriana Włodarskiego, dedykowana widzom powyżej 16 roku życia.


Projekt posiadał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.