LEGENDY PYSKOWICKIE ODCZAROWANE

2011-05-30

W niedzielę, 29 maja br. na pyskowickim Rynku już po raz piąty odbyły się „Legendy Pyskowickie - między historią a legendą". Tym razem inspiracją i tematem przewodnim wydarzenia była legenda o Mistrzu Janie.

Podczas Średniowiecznego Dnia Dziecka rynek przemienił się w kolorowy jarmark z mnóstwem straganów, gdzie swoje dzieła i umiejętności zaprezentowali rzemieślnicy różnych fachów. Wszystkie dzieci mogły wziąć udział w warsztatach ceramiki czy biżuterii, a także strzelały z łuku oraz rywalizowały w zabawach i konkurencjach plebejskich. Tradycyjnie już przez rynek przemaszerowała kolorowa i radosna parada szczudlarzy i kuglarzy. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowali się także rycerze. Przedstawili zwyczaje średniowieczne, zaprezentowali różne rodzaje broni, a także rekonstrukcje walk. Komedyję Rybałtowską przedstawił pyskowicki Teatr Kalotropia. Tegorocznym tematem przewodnim imprezy była legenda o Mistrzu Janie. W świat legend w niezwykle efektowny sposób przy pomocy pięknie wykonanych lalek wprowadził zaciekawioną publiczność katowicki Teatr Gry i Ludzie, który po raz kolejny zachwycił widownię kreatywnością i profesjonalizmem. Mocnym punktem programu był koncert warszawskiego zespołu „Leśne Licho", który łączy ciężkie gitarowe granie z muzyką etniczną. Pod wieczór tancerze ognia zaprezentowali fireshow. Finałem, i jednocześnie strzałem w dziesiątkę, był zabawny spektakl uliczny „Kuglarze", który rozśmieszył widownię do łez.

Piąta edycja „Legend Pyskowickich" za nami. Mimo, że jest to dość młoda impreza ma już rzesze fanów i zwolenników w Pyskowicach, jak i poza nimi. Zdecydowanie wpisała się ona w kalendarz wydarzeń kulturalno-rozrywkowych Pyskowic, stanowiąc doskonałą rozrywkę dla całej rodziny. Rynek przeżył prawdziwe oblężenie. Tegoroczne, jakże udane „Legendy" były wyjątkowe również z innego powodu - po raz pierwszy natura była dla nas łaskawa i obdarowała piękną pogodą. Czyżby dotychczasowa klątwa wygasła i „Legendy Pyskowickie" zostały odczarowane? Miejmy nadzieję, że tak. Wierzymy, że to dobra wróżba na przyszłość.

 

Organizatorzy: Samorząd Miasta Pyskowice oraz Miejski Ośrodek Kultury i Sportu. 

 

Dziękujemy za pomoc sponsorom i instytucjom, bez których realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa: Bank Spółdzielczy, ZIB, Ir-Plast, Schenker, PKO BP, Gospoda 6, Sybilla Szmidt, Polmarkus, DFC, Traco SAT, MZBM Sp. zo.o.