Mamy to! Będzie przebudowa ul.Sikorskiego

2023-03-01

Miło nam poinformować, że do celu zbliżają się plany modernizacji ul.Gen.Władysława Sikorskiego. Samorządowi udało się pozyskać 5 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD), co odpowiada połowie wydatku potrzebnego na przebudowę tego newralgicznego dla części południowej połączenia. W zamierzeniach prace ruszą w przyszłym roku, a samochody pojadą odnowioną ulicą w 2025 r.

Długa ulica widziana z lotu ptaka wije się wśród gęstych zabudowań aż niema po horyzont

Konieczność odtworzenia zniszczonej ulicy dla władz miejskich jest równie wyraźna jak dla mieszkańców. Inwestycja czekała jednak na swoją szansę w postaci środków zewnętrznych, które pozwolą obniżyć udział finansowy Pyskowic. Ta okazja, dzięki staraniom samorządu, właśnie się pojawiła. A miasto było na nią dobrze przygotowane – w szufladzie czeka dokumentacja przebudowy ulicy.

Jakie są główne założenia projektu? Oczywistością jest przebudowa nawierzchni na całej długości, od skrzyżowania z ul.Powstańców Śląskich, do rozjazdu przy wiadukcie w ul.Piaskową. Droga w swoim pełnym przebiegu zyska jednakową szerokość, do normy pod tym kątem zostaną dostosowane chodniki. Poprawi się bezpieczeństwo pieszych – dojazdy przed pasami zostaną wyłożone kostką brukową, która wymusi spowolnienie pojazdu. Pojawi się również nowość dla rowerów – na dwóch kołach będzie można przejechać (ciągiem łączonym z ruchem pieszych lub wydzieloną ścieżką) od stadionu piłkarskiego do parku, przekraczając ulicę na wysokości znanej restauracji.

Koszty inwestycji szacowane są ok. 10 mln zł, z czego połowę pokryją środki z RFRD w kwocie 4 963 849,5 mln zł. W tym roku, po wprowadzeniu zadania do Wieloletniej Prognozy Finansowej i budżetu, zaplanowano przeprowadzenie procedury przetargowej. W ten sposób wykonawca będzie mógł wkroczyć w przyszłym roku na plac budowy, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe. Ulica Gen.Władysława Sikorskiego ma być jak nowa w 2025 r.