„(NI) E-BEZPIECZNY OBYWATEL W WIRTUALNYM ŚWIECIE”

2016-10-19

Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego zaprasza wszystkich mieszkańców na bezpłatną konferencję „(ni) e-bezpieczny obywatel w wirtualnym świecie”, która odbędzie się 22 października br. w Katowicach (do wyboru: godzina 09.30 – 12.30 albo 13.00 – 16.00). Wydarzenie odbędzie się w ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa. Szczegóły i rejestracja na stronie www.e-slask.pl.

„(ni) e-bezpieczny obywatel w wirtualnym świecie”

Dwie trzecie (65%) użytkowników Internetu na całym świecie, w tym dwóch na pięciu (40%) polskich użytkowników stało się ofiarami cyberprzestępstw. Polska znajduje się na niechlubnym 6. miejscu na świecie (1. w Europie) pod względem największej liczby ofiar ataków cyberprzestępczych. Zyski z cyberprzestępczości w 2015 r. wyniosły ok 114 mld dolarów i już dawno znacznie przekroczyły te spowodowane światową sprzedażą marihuany, kokainy i heroiny.

 

Te statystyki pokazują, że cyberprzestępczość to już nie jedynie nastolatek próbujący sprawdzić swoje umiejętności, ale doskonale zorganizowana grupa wyspecjalizowanych przestępców (nie-bezpiecznych obywateli). Na nic zdadzą się najdroższe i najbardziej wyspecjalizowane systemy oraz oprogramowania, jeśli to człowiek nie będzie posiadał wystarczającej wiedzy jak zachować się, aby stać się e-bezpiecznym obywatelem!