Od 1 września autobusy połączą ul.Lokalną

2021-08-16

Zmienia się siatka komunikacji miejskiej na terenie Pyskowic. Planuje się, że od 1 września autobusy będą się zatrzymywać również na ul.Lokalnej. Połączenia mają ułatwić dojazd mieszkańców oraz pracowników zakładów przy ul.Poznańskiej do Centrum Przesiadkowego. To spełnienie deklaracji samorządu i oczekiwań mieszkańców tego rejonu miasta.

Na dwóch przystankach, zlokalizowanych w okolicy ul.Poziomkowej/ul.Malinowej oraz przy centrum dystrybucyjnym Rossmann, zatrzymywać się będą autobusy linii 208 (Pyskowice – Paczyna) oraz 152 (Pyskowice – Wielowieś). Prace nad zmianami w rozkładach jeszcze trwają, ale są one już prawie gotowe dla pierwszej z nich. Na niej więc skoncentrujmy uwagę, żeby pokazać jak funkcjonować będą nowe autobusy w łańcuchu połączeń ze względu na najczęściej wybierany kierunek - podróż do Gliwic.

Weźmy dla przykładu dwie sytuacje – dojazd tam i powrót do szkoły oraz popołudniowy wyjazd np. do kina. Młody człowiek mieszkający w rejonie wspomnianej ulicy zdąży na lekcje, jeżeli o godz. 6:59 wsiądzie do autobusu 208 na przystanku Pyskowice Lokalna, wysiądzie na pl. kard. Stefana Wyszyńskiego i poczeka 5 minut na przyjazd autobusu 677, by o 7:34 wysiąść na pl. Piastów. Podróż powrotna (start 15:41 z pl.Piastów, punkt docelowy 16:24) zabierze mu 9 minut więcej, ze względu na dłuższy czas oczekiwania w Centrum Przesiadkowym na autobus 208.

A teraz drugi z przykładów. Aby zdążyć na seans filmowy o 17.30 w Gliwicach wystarczy wyjechać z ul.Lokalnej o 16.11 i skorzystać z tego samego łańcucha połączeń, z trzyminutowym czasem przesiadki. Na miejscu jesteśmy o 16.50. A teraz droga powrotna – odjazd z pl. Piastów linią nr 677 o godz. 19:40, przyjazd na pl. kard. Stefana Wyszyńskiego o 20.04, autobus nr 208 o godz. 20:15 i wysiadamy pod domem przy ul.Lokalnej o 20:19 (czas przejazdu 39 min., czas oczekiwania 3 min.).

Szczegóły nowych rozkładów jazdy są jeszcze przedmiotem rozmów samorządu z Zarządem Transportu Metropolitalnego, organizatora komunikacji publicznej na terenie aglomeracji górnośląskiej. Chodzi zwłaszcza o dostosowanie siatki połączeń do rytmu pracy zakładów Rossmann i DB Schenker. Wszystko jest jednak na dobrej drodze, by 1 września, w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, na ul.Lokalnej pojawiły się autobusy obu linii.