OD DZISIAJ OBOWIĄZEK PRZYSŁANIANIA TWARZY. SPRAWDZILIŚMY, GDZIE DOSTAĆ MASECZKI

2020-04-14

Dzisiaj, 16 kwietnia, w całym kraju zaczął obowiązywać nakaz przesłaniania twarzy w miejscach publicznych. Nos i usta możemy zakryć maseczką, częścią odzieży (szal, chusta) lub przyłbicą.  Za złamanie wymogu grozi nawet 30 tys. zł kary. A tymczasem apteki, również te na terenie Pyskowic, sygnalizują braki w zaopatrzeniu w maseczki i problemy z uzupełnieniem stanu. Sprawdziliśmy, gdzie jeszcze można je kupić. Darmowe, uszyte przez wolontariuszy, trafiają do mieszkańców z inicjatywy samorządu.

OD DZISIAJ OBOWIĄZEK PRZESŁANIANIA TWARZY. SPRAWDZILIŚMY, GDZIE DOSTAĆ MASECZKI

Za nieosłonięcie twarzy maseczką lub inną zasłoną policja może nałożyć mandat do 500 zł, jak za wykroczenie. Jeśli sprawa zostanie przekazana do sanepidu, grozi od 5 tys. zł do nawet 30 tys. zł grzywny.


Tymczasem w aptekach już od jakiegoś czasu braku maseczek. Nie to jednak jedyne miejsca, gdzie można zaopatrzyć się w te środki ochrony. Jak ustaliśmy na terenie naszego miasta dostępne są również w następujących punktach:


- El Dekor, ul. Wojska Polskiego 1,
- Sezam 2, ul.Wojska Polskiego 15,
- Pasmanteria, ul.Kardynała Stefana Wyszyńskiego 6,
- Pracownia Krawiecka Anna Ziob, ul.Sikorskiego 48/1,
- Firanexstyl, ul.Strzelców Bytomskich 14,
- Kebabus, ul.Poniatowskiego 1a,

- Księgarnia "Drama", pl.Piłsudkiego 1.


Powyższa lista będzie aktualizowana. Prosimy o wskazówki, gdzie jeszcze można kupić maseczki. Informacje można przesyłać na adres promocja@pyskowice.pl


Zgodnie z przepisami rygor zasłaniania nosa i ust dotyczy każdego, kto "przebywa poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu". Nie chodzi więc jedynie o miejsca publiczne, ale właściwie o każde miejsce poza domem. Twarz musimy przesłaniać w środkach transportu zbiorowego, a więc autobusach, tramwajach, autokarach czy pociągach itp. Również w prywatnych samochodach, jeśli poruszają się nim osoby, które nie mieszkają razem. Jeśli więc jadą rodzice z dziećmi, nie ma konieczności noszenia maseczki. Ponadto z obowiązku zwolnione są też dzieci poniżej 4. roku życia oraz osoby, które mają problemy z oddychaniem.  Jeżeli chodzi o miejsca pracy, wprowadzenie tego obowiązku zależy od decyzji przełożonych.


Jednocześnie przypominamy, że dystrybucję darmowych maseczek prowadzi również samorząd. Powstają chałupniczo, w domach wolontariuszy. Akcja powiązana jest z inicjatywami sąsiedzkimi w ramach projektu Aktywne Pyskowice, realizowanego przez samorząd oraz Miejski Ośrodek Kultury i Sportu. rozdają strażnicy miejscy i wolontariusze. Dystrybucja nie ma stałych godzin i dni. Maseczki rozdawane są w miejscach, które stanowią centra codziennej aktywności ograniczonej do minimum obecną sytuacją - w okolicach sklepów, aptek, poczty, przystanków autobusowych czy parkingów.


Należy zwrócić uwagę, że bawełniane maseczki wielorazowego użytku wymagają odpowiedniej konserwacji. Aby dobrze spełniają swoją rolę należy je wyprać i wyprasować po każdym użyciu. Maseczka taka nie stanowi bariery dla wirusa, ale może zminimalizować ryzyko zarażenia, a co najważniejsze chroni osoby postronne, żebyśmy kaszląc i kichając nie zakażali innych.


Noszenie maseczki nie zwalnia nas z obowiązku trzymania odpowiedniego dystansu, unikania skupisk ludzkich czy dbania o higienę. Maseczki nie zaszkodzą, ale są tylko uzupełnieniem ochrony.