Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
  • Plebiscyt na Pyskowickiego Sportowca 2019 roku
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Zmiana numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
Gison - system informacji przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

PALENIE ŚMIECI SZKODZI

2015-10-15

W trosce o zdrowie mieszkańców naszej Gminy oraz o stan środowiska naturalnego Burmistrz Pyskowic apeluje do wszystkich pyskowiczan, aby nie palili śmieci w przydomowych piecach i kotłowniach. Każdego roku w sezonie grzewczym odnotowuje się liczne skargi mieszkańców na uciążliwe i duszące zapachy pochodzące ze spalania śmieci w domowych piecach. Zgodnie z ustawą o odpadach oraz kodeksem wykroczeń – zakazane jest spalanie odpadów w piecach i kotłowniach domowych oraz na wolnym powietrzu. Za palenie śmieci grozi kara grzywny w wysokości 5000 zł.

Palenie śmieci zabija - plakat

Apelujemy

 

Dla naszego wspólnego dobra nie palmy śmieci w naszych domowych kotłowniach.

 

 

Palenie śmieci w domowych piecach daje złudne oszczędności

 

Choroby płuc, astmy, alergie, nasze zdrowie i zdrowie naszych najbliższych to cena jaką musimy zapłacić za wdychanie dymu wydobywającego się podczas spalania śmieci. Proces spalania w domowych piecach odbywa się w zbyt niskiej temperaturze (200-500°C), dlatego też w emitowanych spalinach powstają zanieczyszczenia, które wywołują bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i środowisko naturalne. Szkodliwość tych substancji zwiększa się, gdy pochodzą z tzw. niskich źródeł emisji czyli kominów naszych domów. Dym zawierający szkodliwe i trujące substancje nie jest wywiewany na duże odległości oraz rozrzedzany przez wiatr, lecz osiada bezpośrednio w naszym najbliższym otoczeniu – ogrodach, trawnikach, ubraniach, samochodach. Nasze domowe urządzenia grzewcze nie są wyposażone w odpowiednie filtry, które posiadają urządzenia przemysłowe wykorzystujące w swoich technologiach procesy spalania, dlatego też wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego na terenach miejskiej i wiejskiej zabudowy notuje się znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, a szczególnie wzrost stężenia dwutlenku siarki, zanieczyszczeń pyłowych oraz rakotwórczego benzoalfapirenu. Dane te potwierdzają badania prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w ramach prowadzonego monitoringu jakości powietrza w województwie śląskim.

 

 

Przypominamy

 

Do palenia w piecu służy węgiel, koks lub inne surowce specjalnie do tego przystosowane. Po co palić śmieciami takimi jak: plastik, guma, styropian itd., które przecież nie mają dużej wartości energetycznej, a pozbyć się ich można wystawiając przed swój dom w dniach wywozu odpadów.

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę