Pętla indukcyjna – nowe ułatwienie w urzędzie dla osób niedosłyszących

2021-08-19

Osobom niedosłyszącym łatwiej załatwić sprawę w urzędzie. W Biurze Obsługi Interesanta (BOI) pojawiła się pętla indukcyjna – urządzenie, które poprzez aparat słuchowy (lub słuchawkę dołączoną do sprzętu) przekazuje wzmocniony i ukierunkowany sygnał z mikrofonu rozmówcy.

System wspomagania słuchu złożony jest z mikrofonu oraz pętli indukcyjnej pełniącej rolę anteny zmiennego pola magnetycznego. Do kompletu potrzebny jest jeszcze odbiornik, który posiada każdy użytkownik aparatu słuchowego. Wielu z nich jednak nie wie, że większość tych urządzeń posiada coś takiego jak cewka indukcyjna. Aby jej używać wystarczy nastawić aparat na tryb pracy „T” (telefon).

Jak to działa? Sygnał ze źródła dźwięku jest podłączony do wzmacniacza pętli indukcyjnej. Generuje on prąd zmienny, który „płynąc” poprzez obwód zamknięty generuje pole magnetyczne, to zaś jest przekształcane przez cewkę w aparacie słuchowym na dźwięk. W ten sposób do osoby niedosłyszącej dociera czysty dźwięk bezpośrednio z mikrofonu, co pozwala wyeliminować problemy związane z niekorzystną akustyką pomieszczenia, w którym się znajduje.

Urządzenie, które trafiło do BOI Urzędu Miejskiego w Pyskowicach, posiada dodatkowo słuchawkę – to rozwiązanie dla osób niedosłyszących, które nie korzystają z aparatu i potrzebują zewnętrznego odbiornika indukcyjnego.

System wspomagania słuchu kosztował 1 000 zł i został sfinansowany przez samorząd Pyskowic. Jego zakup wynika z wymogów ustawy o dostępności oraz chęci nadania wyższego waloru kulturze obsługi mieszkańców i uczynienia z urzędu miejsca przyjaznego osobom niedosłyszącym.