PILNE! RZĄD WPROWADZA ZAKAZ WYCHODZENIA Z DOMU

2020-03-24

Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji przekazał, że rząd wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się. Zakaz dotyczy wychodzenia z domu bez koniecznej potrzeby i gromadzenia się, ograniczenia związane są też z komunikacją publiczną.

PILNE! RZĄD WPROWADZA ZAKAZ WYCHODZENIA Z DOMU

 

 

 

Obecny na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że zakaz wychodzenia z domu obowiązywał będzie poza potrzebnymi sytuacjami: gdy idziemy do pracy, sklepu, apteki czy na spacer z psem. Dodatkowo w zgromadzeniach będą mogły uczestniczyć  maksymalnie dwie osoby. Z kolei w obrzędach liturgicznych, m.in. w mszach świętych i pogrzebach, będzie mogło uczestniczyć do pięciu osób. Zakaz gromadzenia się więcej niż dwóch osób nie będzie dotyczyć rodzin.

Za złamanie zakazu grozi nawet pięć tysięcy złotych grzywny.


Będą też ograniczenia dotyczące poruszania się w komunikacji publicznej. Dostępne będą tylko miejsca siedzące, podzielone przez dwa. - W tramwaju czy autobusie i wszystkich środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans – powiedział premier.


Mateusz Morawiceki przypomniał również, że wszystkie dotychczasowe ograniczenia dotyczące galerii handlowych, restauracji i pubów nadal obowiązują.


Jak podkreślił premier, wzrost zachorowań jest znaczący. - To bardzo nas boli i niepokoi, dlatego niezbędne są kolejne kroki, które ograniczą efekt kolejnych zakażeń koronawirusa w Polsce. Ten mniejszy przyrost zachorowań, który mamy dziś, nie może nas usypiać.