"POCIĄG DO TOLERANCJI"

2014-12-01

Uczniowie klasy Va ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Pyskowicach, dzięki projektowi „Pociąg do tolerancji" wygrali ogólnopolski konkurs pt. „Polska dla wszystkich". Zajmując 1 miejsce w konkursie dzieci wraz z nauczycielem historii i koordynatorem projektu Błażejem Kupskim wygrały 5 tysięcy zł dla SP nr 6. W grudniu pojadą do Warszawy, gdzie odbiorą nagrodę od samego Ministra Spraw Zagranicznych – Grzegorza Schetyny!

Uczniowie "szóstki", podczas podróży pociągiem do Opola, promowali tolerancję i przekonywali pasażerów, że Polska to kraj dla wszystkich. A wszystko to odbyło się pod hasłem "Pociąg do tolerancji". Dzień Tolerancji zorganizowali już po raz trzeci. W tym roku wyszli nie tylko poza miasto, ale również poza granice województwa. Podczas podróży pociągiem pokazywali ludziom, jak ważna jest tolerancja. Rozdawali ulotki, przebijali balony z napisem ksenofobia, nienawiść, rasizm oraz śpiewali piosenki. Udział w happeningu społecznym był nie lada przeżyciem dla piątoklasistów. W pociągu udało im się zarazić innych swoją akcją. Ludzie śpiewali z nimi i dobrze się przy tym bawili.

 

Akcja odbyła się we współpracy z Przewozami Regionalnymi oraz Uniwersytetem Opolskim. Uczniowie spotkali się także ze studentami z Ukrainy. Spotkanie przebiegało w przesympatycznej atmosferze. Rozmawiano o tym, co łączy, a co dzieli Polskę i Ukrainę. Studenci ze wschodu zdradzali pyskowickim uczniom tajniki ich kuchni, opowiadali o specyfice prawosławia, a nawet zaśpiewali jedną z ukraińskich przyśpiewek.

 

Serdecznie gratulujemy uczniom klasy Va oraz ich nauczycielowi Błażejowi Kupskiemu z SP nr 6 tego spektakularnego sukcesu i samego projektu!