Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Na co idą moje pieniądze
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
Koronawirus
Ważne tematy
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Zmiana numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
System Informacji Przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

POMOC MIASTA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW - ZWOLNIENIA W PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI

2020-05-07

Ograniczenia związane z koronawirusem spowodowały, że wiele firm znalazło się w trudnej sytuacji. Samorząd Pyskowic nie zostawia ich bez pomocy. Na wniosek burmistrza miasta radni 30 kwietnia br. przyjęli uchwałę, która daje możliwość ubiegania się o zwolnienie z podatku od nieruchomości przedsiębiorcom poszkodowanym w związku z epidemią. To kolejne już działanie miasta w ramach pakietu wsparcia dla tej grupy i ochrony miejsc pracy.

POMOC MIASTA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW. BĘDĄ ZWOLNIENIA W PODATKU OD NIERUCHOMOŚC

Pomoc przyznawana będzie na indywidualny wniosek. O zwolnienie z podatku od nieruchomości za grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności starać się mogą  przedsiębiorcy (podatnicy podatku od nieruchomości), których sytuacja ekonomiczna uległa pogorszeniu na skutek gospodarczych konsekwencji COVID-19. 

 

Prawo do zwolnienia przysługiwać będzie  w związku ze spadkiem średnich miesięcznych przychodów, nie mniejszym niż o 50 proc., w miesiącach marzec i kwiecień 2020 w porównaniu ze średnim miesięcznym przychodem w 2019 r. Przedsiębiorca może liczyć na pomoc, jeżeli prowadził  działalność przed 1 stycznia 2020 r. oraz nie spełniał kryteriów przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji zgodnie z definicją rozporządzenia Komisji UE nr 651/2014 z 17 czerwca 2014.


Warunkiem uzyskania prawa do zwolnienia jest złożenie (osobiście w Urzędzie Miejskim lub drogą pocztową) stosownych dokumentów w terminie do 30 czerwca br. Formularze są dostępne w załącznikach na końcu informacji.


Zwolnienie przysługiwać będzie na okres trzech miesięcy, od kwietnia do czerwca  br. Podatnik straci jednak prawo do ulgi za cały czas, w którym z niej korzystał i zobowiązany będzie do zapłaty podatku od nieruchomości wraz z odsetkami za ten okres, jeżeli wprowadzi w błąd co do spełnienia warunków pomocy.


Jednocześnie przypominamy, że już teraz przedsiębiorcy mogą korzystać z innej formy pomocy.  Burmistrz  Pyskowic zdecydował o wsparciu dla firm, które w związku z epidemią  utraciły klientów, zlecenia, dochody lub zostały zmuszone do zawieszenia działalności. Obniżka lub całkowite umorzenie czynszu (bez kosztów eksploatacyjnych) są udzielane najemcom komunalnych lokali użytkowych, w szczególności salonów fryzjerskich, kosmetycznych, handlu detalicznego i sklepów, które z uwagi na wprowadzone ograniczenia nie mogą prowadzić normalnej działalności.

 

Formularze do pobrania:

 

Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.


Oświadczenie przedsiębiorcy.

 

W komplecie dokumentów muszą się również znaleźć: informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych wraz z załącznikami ZIN1, ZIN2, ZIN3 oraz deklaracja na podatek od nieruchomości wraz z załącznikami ZDN1 i ZDN2.

 

UWAGA!
Należy jednocześnie złożyć 2 korekty informacji podatkowej lub 2 korekty deklaracji podatkowej.

  • I korekta za okres od kwietnia 2020 r., tj. za okres zwolnienia podatkowego
  • II korekta od lipca 2020 r., tj. za okres bez zwolnienia podatkowego.

 

Treść uchwały:

 

Uchwała numer XX/192/2020 Rady Miejskiej w Pyskowicach z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości.

 

 

 


   

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
izi.Travel - Pyskowicki Przewodnik Oczami Mieszkańców
Grobonet - internetowa wyszukiwarka grobów
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę