Ponad 30 tys. zł dla ogródków „Relaks” na odnowienie sieci melioracyjnej

2021-10-06

31,5 tys. zł od marszałka województwa śląskiego trafiło do działkowców z ROD „Relaks” z Pyskowic. Środki pozwolą na modernizację systemu odwadniającego na terenie ogrodów. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku. Uroczystość wręczenia symbolicznych czeków odbyła się we wtorek 5 października w Sali Sejmu Śląskiego.

Oficjalna sala. Po lewej stronie młoda kobieta w masecze i w sukience, kieruje się w stronę mężczyzny i kobiety w maseczkach, które trzymają symboliczny czek z napisem "31,5 tys. zł dla ROD Relaks w Pyskowicach"

Środki zostały przekazane w ramach pierwszej edycji programu dofinansowania rodzinnych ogródków działkowych z całego regionu z budżetu województwa. Czeki na łączną kwotę miliona złotych otrzymało w sumie 28 ogródków działkowych. Wśród nich ROD „Relaks” z Pyskowic.

Wsparcie zostanie wykorzystane przy modernizacji systemu odwadniającego. - Między terenem ogrodów a polem rolnym, pod istniejącym rowem melioracyjnym pojawi się kanał odpływowy o długości ok. 300 metrów, połączony studzienkami z siecią drenażową na gruntach ROD. Prace, w dużej mierze wykonywane rękami samych działkowców, muszą się zakończyć jeszcze w tym roku. Łączna kwota projektu to ok. 35 tys. zł – wyjaśnia Anna Szal, prezes zarządu ROD „Relaks”.

W uroczystości wręczenia czeków uczestniczył m.in. marszałek województwa Jakub Chełstowski. – Mamy świadomość jak ważną rolę w integracji lokalnej społeczności oraz życiu kulturalnym pełnią ogrody działkowe. Dodam, że wsparcie ROD wpisuje się w strategię rozwoju „Zielone Śląskie 2030”. Ogródek to miejsce, gdzie spędzamy całą rodziną wolny czas, dbamy o niego, pielęgnujemy. Na to potrzebne są jednak środki, często prócz składek, trzeba po prostu na remonty wydać dodatkowe pieniądze. Stąd pomysł przedsięwzięcia, które pomoże zrefundować koszty prac na działkach – podkreślał J. Chełstowski.

Z danych Polskiego Związku Działkowców wynika, że obecnie nad Wisłą jest 4 tys. rodzinnych ogrodów działkowych, które skupiają łącznie 900 tys. działek o łącznej powierzchni 41 tysięcy hektarów. Korzysta z nich według szacunków nawet 4 miliony Polaków.

 

Zdjęcie: Tomasz Żak/UMWS