Flörsheim nad Menem

Flörsheim nad Menem leży w dystrykcie Main-Taunus-Kreis, w Hesji (Niemcy). Miasto jest położone na prawym brzegu rzeki Men, 12 km na wschód od Mainz.

Historia Flörsheim nad Menem jest historią trzech gmin Flörsheim, Weilbach i Wickers, które połączyły się 1 czerwca 1972 roku.

Pierwsze wzmianki o Flörsheim, jako frankońskiej osadzie, są datowane na rok 828. Z 910 roku pochodzi zaś pierwsza wzmianka o miejscowości Wickers, a o Weilbach z 1112 roku.

W roku 1475, powstała pierwsza pieczęć Flörsheim, przedstawiająca postać św. Marcina. W 1765, Georg Ludwig Müller, na zlecenie władz w Moguncji, założył we Flörsheim manufakturę fajansu (die Flörsheimer Fayence-Manufaktur), która rozsławiła miejscowość. Trzy F w herbie miasta również wzięły się z tej manufaktury. W roku 1862 we Flörsheim zostaje zbudowana linia kolejowa. Gwałtowna industrializacja terenów nadreńskich (Rhein- Main- Gebites), wybudowanie fabryki Opla w Rüsselsheim w 1862 i zakładów produkcji farb w Höchst w 1863, w istotny sposób zmieniły strukturę społeczną Flörsheim, Weilbach i Wickers, które stały się miejscowościami głównie robotniczymi.

W roku 1918, po zakończeniu I wojny światowej, Flörsheim było administrowane przez wojska francuskie. W 1923, w skutek kryzysu gospodarki niemieckiej, na nadreńskich terenach kontrolowanych przez Francję, powstały, zakończone niepowodzeniem, ruchy separatystyczne na rzecz przyłączenia Nadrenii do Niemiec, co ma miejsce również we Flörsheim.

Flörsheim otrzymało prawa miejskie 29 kwietnia 1953 roku.

Strona internetowa Flörsheim nad Menem: www.floersheim.de