La Ricamarie

La Ricamarie to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rhone-Alpes, w departamencie Loire. Nazwa regionu pochodzi od nazwy głównej rzeki oraz łańcucha górskiego Alp, który rozciąga się we wschodniej części tego obszaru. Na jego terenie znajdują się dwie historyczne krainy: Lyonnais i Sabaudia, a także Bresse (do XVII wieku w Sabaudii).

 

Początkowo miejscowość nosiła nazwę Tiregarne, która  istniała aż do XVII wieku, następnie zmieniono ją na La Rycamerie, później La Ricamerie. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od właściciela Raquamier lub Recamerie. Niektórzy podają inną etymologię - pochodzenie łacińskie, jest ściśle związane z przeszłością górniczą. Ricamina lub ricaninera oznacza bogatą kopalnię.

Poza charakterem rolniczym La Ricamarie było znane z eksploatacji węgla. W roku 1709 istniały tam już 3 kopalnie: La Mine, La Beraudiere, La Montcel. W historię La Ricamarie wpisują się walki francuskich górników o poprawę jakości życia  i pracy. Wydarzenia te były inspiracją dla Emile Zola.

 

Słynna ścieżka turystyczna Le rentier du miner - pozwala odkryć różne historyczne miejsca górniczego La Ricamarie. Szlak zaczyna się pod pomnikiem Michela Rondet, prowadzi do muzeum kopalni. Na trasie znajduje się także polska kaplica w dzielnicy Montcel. Warto zwrócić uwagę na miasto górnicze Mas, pomnik Brule oraz szyb des Combes. 

 

Strona internetowa La Ricamarie: www.ville-laricamarie.fr