Miasta partnerskie


"Związki bliźniacze, to spotkanie dwóch społeczności, które proklamują wspólne działanie dla Europy, w celu rozwiązania swych problemów i rozwijania coraz ściślejszych więzów przyjaźni" .

W tej definicji Jean Bareth określił pojęcie "związków bliźniaczych" i tak narodził się najszerszy w historii ludzkości, krótko po II wojnie światowej, ruch pomiędzy gminami i miastami. Związki pomiędzy gminami oraz składana uroczyście "Przysięga", która je potwierdza, stanowią jedną z podstawowych sił Rady Samorządów Europy i są działaniem, które przyczynia się do spopularyzowania idei europejskiego zjednoczenia. 

W ramach tego programu miasto Pyskowice zawarło "bliźniacze partnerstwo" z trzema miastami: La Ricamarie - we Francji, Czerwonogradem - na Ukrainie i Flörsheim nad Menem w Niemczech.

Herb miasta La Ricamarie

 La Ricamarie

Przysięga Bliźniaczego Partnerstwa została podpisana w dniu 3 maja 1998 r. w Pyskowicach. Miasto Pyskowice reprezentowała Burmistrz Miasta Alicja Wecel, a La Ricamarie Mer Miasta Georges Berne.

Herb miasta Czerwonograd

 Czerwonogród (ukr. Czerwonograd)

Przysięga Bliźniaczego Partnerstwa została podpisana w dniu 16 września 2000 r. w Pyskowicach. Miasto Pyskowice reprezentował Burmistrz Miasta Jan Turkiewicz, a Czerwonograd Mer Miasta Pietro Olijnik.

Herb miasta Flörsheim nad Menem

 Flörsheim nad Menem

Przysięga Bliźniaczego Partnerstwa została podpisana w dniu 3 maja 2005 r. w Pyskowicach. Miasto Pyskowice reprezentował Burmistrz Miasta Wacław Kęska, a Flörsheim nad Menem Burmistrz Ulrich Krebs.

Informacje o miastach partnerskich w linkach poniżej:

 

ORGANIZACJE DZIAŁAJĄCE NA RZECZ WSPÓŁPRACY Z MIASTAMI PARTNERSKIMI:

  • Pyskowickie Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej
  • Towarzystwo Przyjaźni Pyskowice-Czerwonograd
  • Towarzystwo Przyjaźni Pyskowice-Flörsheim