Akcje profilaktyczne


Darmowe wsparcie psychodietetyczne

Prawie 66 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet w Polsce zmaga się z nadwagą. Fundacja ADRA Polska we współpracy z województwem śląskim uruchomiła darmowe wsparcie psychodietetyczne. W programie m.in. webinaria, konsultacje z ekspertem, grupa wsparcia dla mieszkańców Śląska na platformie GrupaWsparcia.pl.

Według danych z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego 65,7 proc. mężczyzn oraz 45,9 proc. kobiet w naszym kraju zmaga się z nadwagą. Otyłość stwierdzono u 15,5 proc. panów i 15,2 proc. pań. Cena, jaką Polacy płacą za nadmierne kilogramy, jest bardzo wysoka. Miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, problemy ze stawami i kręgosłupem, problemy psychiczne – to tylko część skutków zdrowotnych nieleczonej otyłości. Zbyt wysoka masa ciała odpowiada za 14 proc. zgonów w naszym kraju.

Jedną z podstawowych metod walki o zdrową sylwetkę jest zmiana nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Jednak wizyty u specjalisty – dietetyka oraz psychodietetyka – nie należą do najtańszych i nie każdy może sobie na to pozwolić. Dzięki programowi darmowego wsparcia psychodietetycznego dostępnego na platformie GrupaWsparcia.pl mieszkańcy województwa śląskiego mają szansę bez żadnych kosztów i długich kolejek skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie.

Aby skorzystać z pomocy wystarczy zarejestrować się na portalu GrupaWsparcia.pl. Co ważne – platforma jest nie tylko bezpłatna, ale i całkowicie anonimowa. Można na nie bez konieczności przedstawiania się i pokazywania twarzy podzielić się swoim problemem i otrzymać realną pomoc. Dla ułatwienia korzystanie z portalu uruchomiona została infolinia. Zainteresowani mogą skorzystać z porady technicznej pod nr tel. 790 796 718.

Indywidualne konsultacje z psychodietetykiem są realizowane po wcześniejszym zgłoszeniu poprzez:

  • infolinię wsparcia technicznego pod numerem jw.,
  • wiadomość e-mail na adres kontakt@grupawsparcia.pl (w wiadomości prosimy o podanie numeru telefonu do kontaktu zwrotnego);
  • czat na grupie wsparcia.

Jakie wsparcie czeka na Ślązaków?

Program skierowany jest do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, którzy zmagają się z zaburzeniami odżywiania, ale również do tych osób, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe i zadbać o zdrowie.

Mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych indywidualnych konsultacji z psychodietetykiem i doradcą żywieniowym oraz przyjrzeć się swojej dotychczasowej diecie. Mogą także dołączyć do specjalnej grupy wsparcia moderowanej przez psychodietetyka, gdzie mają szansę wspólnie motywować się do działania, dzielić się swoimi doświadczeniami i wspierać się wzajemnie w walce o zdrowie.

Na uczestników czekają także webinaria prowadzone przez doświadczonego psychodietetyka.

Link do grupy wsparcia dla mieszkańców województwa śląskiego znajduje się tutaj: https://grupawsparcia.pl/portal/grupy/19/wsparcie-psychodietetyczne-woj-slaskie.

Informacje o planowanych wydarzeniach można na bieżąco śledzić:

Projekt jest dofinansowany z budżetu samorządu województwa śląskiego.


 

Bezpłatne szczepienie przeciw grypie dla seniorów

Informujemy, iż w ramach wdrażania metody zwalczania grypy sezonowej na sezon 2021/2022, Ministerstwo  Zdrowia uruchamia szczepienia przeciw grypie, również dla osób w wieku 75+. Szczepienia są  dobrowolne i bezpłatne. Realizacja będzie przebiegać od października br. do stycznia 2022 r. lub do wyczerpania zapasów.

W czasie pandemii szczególnie wskazane jest zapobieganie zachorowaniu. Sezon zachorowań na grypę zaczyna się w październiku, a kończy w kwietniu. Wirusem tej choroby łatwo się zakazić. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego noszenie maseczek, częste mycie rąk i niedotykanie twarzy, kiedy jesteśmy poza domem, może dodatkowo ograniczać zakażenia.

Na szczepienie przeciw grypie nie ma skierowań, wystarczy umówienie terminu wizyty w punkcie szczepień.Nie ma zapisów przez system e-rejestracji, termin wyznacza punkt szczepień podczas kontaktu z pacjentem.

Obecnie podmiotami wykonującymi szczepienia przeciw grypie w Pyskowicach są: NZOZPrzychodnia Wielospecjalistyczna nr 1, NZOZ CUM AA „REMEDIUM” Awramienko sp. j., NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego - Lekarska Spółka Partnerska K.Kaźmierczyk , B.Miarczyńska-Kunert

Co należy wiedzieć przed skorzystaniem z bezpłatnego szczepienia?

Na szczepienie należy się stawić zdrowym - bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Do wykonania szczepienia nie jest potrzebna recepta na szczepionkę.

Wszystkie osoby uprawnione do bezpłatnego szczepienia muszą złożyć oświadczenie o spełnieniu warunku wynikającego z § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 na wzorze dostępnym na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype - link do oświadczenia.