Instagram
Graficzna mapa odnośników Pyskowice.pl Wersja Polska English version Deutsch Version Version Française Biuletyn Informacji Publicznej - Urząd Miejski w Pyskowicach
  • Plan Miasta Pyskowice
  • Wirtualny spacer po Pyskowicach
  • Pyskowicki Budżet Obywatelski
  • Działania proekologiczne
Modernizacja skrzyżowania ul. Gliwickiej/ul. Wyzwolenia z ul. kard. Stefana Wyszyńskiego
UWAGA UŻYTKOWNICY WIECZYŚCI! - ZMIANA TERMINU UISZCZENIA OPŁATY za rok 2019
Zmiana numerów kont bankowych
Profil zaufany
Portal mapowy
Gison - system informacji przestrzennej
Sprawdź jakość powietrza
Tereny inwestycyjne
Newsletter
Chcesz otrzymywać na swój adres email ostatnie aktualności oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach?
Dopisz się do naszego newslettera!

Aktualności

 

W imieniu Pana Marka Plura – Posła do Parlamentu Europejskiego zapraszamy do udziału w 16. edycji konkursu Lady D. - Dama z Niepełnosprawnością.

Ideą konkursu jest promowanie niezwykłych kobiet, które mimo zmagania się z niepełnosprawnością osiągają życiowe sukcesy, realizują pasje, są inspiracją, oparciem i wzorem dla innych. Konkurs skierowany jest do organizacji i osób z województwa śląskiego, działających na rzecz aktywnego życia kobiet z niepełnosprawnościami.

Wszystkie wybrane Panie zostaną uhonorowane tytułem (np. Lady D. Miasta Pyskowice), pamiątkowym dyplomem i nagrodą rzeczową, wręczoną podczas uroczystej Gali Lady D. 2018, zaplanowanej na 3 grudnia, w ramach obchodu Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Ponadto, spośród laureatek powiatowych zostaną także wybrane Lady D. Województwa Śląskiego w takich kategoriach jak: kultura i sztuka, sport, zaangażowanie społeczne, kariera zawodowa i dobry start. Konkurs Lady D. to także wspaniała okazja do zwiększenia świadomości społecznej na temat wkładu kobiet z niepełnosprawnościami w rozwój gospodarczy i społeczny.

Kandydatką do tytułu Lady D. powinna być niepełnosprawna kobieta pracująca lub działająca na terenie powiatu gliwickiego.

Kapituła konkursu złożona między innymi z dotychczasowych laureatek wyłoni powiatowe Lady D., a następnie także laureatki tytułu Lady D. województwa śląskiego.

Szczegóły konkursu znajdują się w załączonym regulaminie.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Szczepionka przeciwko grypie refundowane dla seniorów 65+”

 

Seniorzy, którzy ukończyli 65 lat mogą po raz pierwszy skorzystać z refundowanej przez NFZ szczepionki przeciwko grypie. Kupią ją w aptece na podstawie recepty wystawionej przez swojego lekarza, nie tylko lekarza pierwszego kontaktu. Szczepionka przeciwko grypie podlega refundacji w wysokości 50 procent ceny, czyli senior kupić może ją za 22,88 zł. Refundacji podlega szczepionka VaxigripTetra, zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 0,5 ml. NFZ informuje, że wskazaniem do refundacji jest „czynne uodpornienie osób powyżej 65. roku życia w zapobieganiu grypie wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa typy wirusa grypy B, które zawarte są w szczepionce”.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Badania mammograficzne

Firma LUX MED organizuje badania mammograficzne, które będą wykonywane w dniau 11 lipca w mammobusie ustawionym przy Miejskim Ośrodku Kutury i Sportu w Pyskowicach w godz. od 10:00 do 14:00.

Z bezpłatnych cyfrowych badań mammograficznych mogą skorzystać kobiety w wieku od 50 do 69 roku życia. Nie jest potrzebne skierowanie lekarskie ani zaproszenie z NFZ, a jedynie dowód osobisty. Badanie jest bezpłatne, gdy od poprzedniego badania refundowanego przez NFZ upłynęły pełne 2 lata.

Organizator tj. Firma LUX MED zwraca się z prośbą o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na stronie http://www.mammo.pl/formularz.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Badania mammograficzna

Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach organizuje badania mammograficzne, które będą wykonywane w dniach od 2 do 6 lipca br. w niniejszych godzinach:

- 2, 3, 4 lipca br. (od poniedziałku do środy) – w godz. od 10:00 do 17:00,

- 5 i 6 lipca br. (czwartek i piątek) w godz. od 8:30 do 15:30,

w mammobusie ustawionym na parkingu przy Miejskim Ośrodku Kutury i Sportu w Pyskowicach.

Z bezpłatnych cyfrowych badań mammograficznych mogą skorzystać kobiety w wieku od 50 do 69 roku życia. Nie jest potrzebne skierowanie lekarskie ani zaproszenie z NFZ, a jedynie dowód osobisty. Badanie jest bezpłatne, gdy od poprzedniego badania refundowanego przez NFZ upłynęły pełne 2 lata.

Bez Zapisów!!

Informacja tel.: 32 278 98 96, 784 067 503

www.io.gliwice.pl

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Badania mammograficzne

Firma MEDICA zaprasza kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat (24 miesiące) nie wykonywały bezpłatnego badania mammograficznego na dzień 11.05.2018 roku (piątek) w godzinach od 9.00 do 17.00. Tradycyjnie badania będą prowadzone w mammobusie zaparkowanym przy Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu - ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 27.

Rejestrację można realizować przez infolinię pod nr 42 254 64 10 lub 517 544 004. Należy podać nr PESEL i nr telefonu.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Szczepienia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gliwicach informuje, że w dniach 23.04. - 29.04.2018r. obchodzony jest po raz kolejny Europejski Tydzień Szczepień pod hasłem „Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep!” objęty patronatem Światowej Organizacji Zdrowia. Celem Tygodnia jest stałe podkreślanie znaczenia szczepień obowiązkowych i zalecanych, aby chronić wszystkich przed chorobami, którym można zapobiec właśnie poprzez szczepienia. Jest to kampania zachęcająca do bliższego zapoznania się z tematyką szczepień i podnosząca zaufanie publiczne w społeczeństwie, zwłaszcza w grupach osób kwestionujących konieczność i bezpieczeństwo szczepień.

W ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień 2018 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gliwicach zaprasza wszystkich zainteresowanych tematem szczepień ochronnych, zarówno obowiązkowych jak i zalecanych, w dniach 23.04. – 29.04.2017r. (oprócz środy 25.04.2018r.):

  • bezpośrednio do  punktu informacyjnego Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gliwicach przy ul. Banacha 4 w godzinach 800 – 1500.

  • do kontaktu telefonicznego – (32) 338-05-11 lub 338-05-10 w godzinach
    800 – 1500.

 

Europejski Tydzień Szczepień
2018 pod hasłem „Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep!”

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Badanie Wzroku i Pomiar Ciśnienia Śródgałkowego

(Profilaktyka Jaskry)

Firma OKO-LUX Sp. z o.o. zaprasza w dniu 08.05.2018 roku mieszkanców Gminy do NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego przy ul. Gen. Władysława Sikorskiego 83 w Pyskowicach w godzinach od 14:00 do 16:00 na badania wzroku oraz pomiar cisnienia śródgałkowego.

Zapisy telefoniczne realizowane są pod nr telefonu 32 233 26 63

Koszt komputerowego badania wzroku wynosi 5,-zł.

Koszt pomiaru ciśnienia śródgałkowego wynosi 10,-zł.

Zapisy będą prowadzone do dnia 08.05.2018 r.

Badanie przeznaczone jest dla osób dorosłych (powyżej 16 roku życia).

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

KOMUNIKAT MINISTRA ZDROWIA

Szczepienia dzieci (z rocznika 2013-2016) przeciwko pneumokokom – komunikat do rodziców
i opiekunów

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. będziecie mogli bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom.

Przypominamy, że to szczepienie daje najlepszą i skuteczną ochronę przed inwazyjnymi zakażeniami, zapaleniem płuc oraz ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez Streptococcus pneumoniae!

Kto może zostać zaszczepiony

Dzieci do ukończenia 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013-2016)

Warunek – dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia 2018 r.

Co należy wiedzieć

Szczepienie jest dobrowolne i nieodpłatne! Jeśli jesteś zainteresowany zaszczepieniem dziecka – zgłoś się w tej sprawie do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej! Szczepienia obejmują dzieci, które – po wcześniejszym umówieniu na wizytę szczepienną – zgłoszą się do lekarza do 20 kwietnia 2018 r. Szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 2 miesięcy. Pełen, dwudawkowy schemat szczepienia będzie realizowany od 20 marca 2018 r. do 29 czerwca 2018 r. przez przychodnie, które mają podpisany kontrakt z NFZ.

Jeśli chcesz zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom, skontaktuj się ze swoją przychodnią (tam, gdzie złożyłeś deklarację wyboru lekarza POZ) w sprawie terminu szczepienia.

Informacji o szczepieniach udzielają również powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Szczepienia przeciw meningokokom

Informujemy, że w br. roku kontynuowana jest akcja realizowanych od wielu lat szczepień dzieci przeciwko meningokokom. W roku bieżącym tj. w 2018 szczepione są dzieci urodzone w roku 2015.

Jest to ostatni rok szczepień dzieci przeciw meningokokom w ramach ,,Programu polityki zdrowotnej na lata 2015-2018, dotyczącego szczepień profilaktycznych dzieci zamieszkałych na terenie Gminy Pyskowice przeciwko bakteriom meningokokowym grupy C".

Nieodpłatnie szczepienia wykonują dla Państwa następujące podmioty:

Szpital w Pyskowicach Sp. z o.o., ul Szpitalna 2 Pyskowice

NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego - Lekarska Spółka Partnerska, ul. Sikorskiego 83 Pyskowice

NZOZ Przychodnia Wielospecjalistyczna nr 1, ul. Wojska Polskiego 10 Pyskowice

Przypominamy jednocześnie, że zakażenia meningokokowe są wywołane przez bakterie zwane meningokokami, które mogą wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz sepsę, czyli uogólnioną odpowiedź organizmu na zakażenie, określane mianem inwazyjnej choroby meningokokowej.

Do zakażenia meningokokami może dojść w każdym wieku. Podwyższone ryzyko infekcji występuje w zbiorowiskach ludzkich, np. żłobkach, przedszkolach, szkołach, schroniskach młodzieżowych, internatach, akademikach lub koszarach, ponieważ w takich warunkach ułatwione jest przenoszenie się zarazków ze względu na bliski kontakt. Fakt ten sprzyja powstawaniu ognisk epidemicznych.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

KOMUNIKAT

dla placówek medycznych

 

Od 1 stycznia 2016 roku lekarze mają możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie dokumentu elektronicznego, natomiast od lipca 2018 roku wystawianie zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej będzie obowiązkowe.

 

W celu sprawnego wprowadzenia obowiązku wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kampanię informacyjną na ten temat. Celem kampanii jest:

 

- przygotowanie wszystkich interesariuszy do zmian, które wejdą od 1 lipca 2018 roku oraz upowszechnienie wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej jeszcze przed wejściem w życie wyżej wymienionych zmian,

- promocja nowego sposobu podpisywania e-ZLA i innych dokumentów przekazywanych przez lekarzy do ZUS.

 

Dla upowszechnienia wiedzy w zakresie wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej organizujemy szkolenia oraz spotkania, na których informujemy:

 

- co to jest Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i jak założyć profil,

- gdzie wstawić e-ZLA

- jak wystawić e-ZLA na PUE ZUS,

- jakie są korzyści z wprowadzenia e-ZLA,

- jaka jest nowa metoda podpisywania e-ZLA od grudnia 2017 roku.

 

Wszystkie usługi szkoleniowo informacyjne oferowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Zabrzu są nieodpłatne.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Wygląd domyślnyZwiększ wielkość czcionkiWysoki kontrast
Logo Pyskowice
Materiały promocyjne
Dla seniorów
Ogłoszenia
Katalog firm
Gazeta lokalna
Informator Pyskowicki
PKPGTVBusKZK GOP

Komunikacja w Metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny

Śląski Związek Gmin i Powiatów Leśna Kraina Górnego Śląska

Związek Subregionu Centralnego

Śląska Karta Usług Publicznych
Wyślij kartkę