DARMOWE PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE
Fundacja ADRA Polska zaprasza do udziału w grupach wsparcia online prowadzonych przez ekspertów na portalu Grupawsparcia.pl W czasie epidemii zadbaj o kondycję psychiczną oraz ogólne samopoczucie i skorzystaj z bezpłatnego poradnictwa psychologicznego. Nabór do grupy wsparcia jest ciągły. Więcej informacji o naborze można znaleźć pod linkiem: https://grupawsparcia.pl/portal/grupy/9/wojewodztwo-slaskie/72
Z doświadczeniem wzmożonego napięcia emocjonalnego bardzo trudno jest sobie poradzić. Natłok myśli, zastanawianie się jak odnajdziemy się na rynku pracy po ustaniu pandemii, jak będziemy dalej funkcjonować w zmienionej rzeczywistości - to problemy, z jakimi zmaga się od pewnego czasu większość Polaków.
Fundacja ADRA Polska proponuje udział w grupie wsparcia w czasie, gdy izolacja i kwarantanna mają niebagatelny wpływ na wszystkich. Dzięki grupie można bezpiecznie i anonimowo podzielić się własnymi przeżyciami, wymienić doświadczeniami, pomysłami, otrzymać wsparcie. Można tu spotkać ludzi, którzy przeżywają te same problemy, którzy nie ocenią i nie skrytykują, ale zrozumieją i wesprą.
W ramach uczestnictwa w grupie wsparcia istnieje możliwość przeprowadzenia indywidualnych rozmów psychologicznych. Program poradnictwa indywidualnego obejmuje zagadnienia dotyczące radzenia sobie ze stresem i przezwyciężania problemów życiowych związanych z pandemią, wzmocnienie zdrowia psychicznego i poczucia własnej wartości.
Projekt realizowany jest w ramach dofinansowania z samorządu województwa śląskiego z zakresu zdrowia publicznego pod nazwą "Promocja Zdrowia Psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym".
INFORMACJA
Zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1356, z późn. zm.), od 16 września 2020 r. warunkiem przyjęcia do zakładu opiekuńczo-leczniczego, pielęgnacyjno-opiekuńczego, hospicjum oraz domu pomocy społecznej będzie uzyskanie negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
Przedmiotowe testy finansowane są ze środków publicznych, a badania wykonywane są przez laboratoria COVID, ujęte na liście opublikowanej na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid
Mając na uwadze usprawnienie procesu wykonywania testów w kierunku obecności SARS-CoV-2 przedstawiono poniżej algorytmy sposobu postępowania:
W okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego prowadzi miejsca czasowego pobytu wraz z usługami dla osób, które są mieszkańcami DPS powracającymi z pobytu w szpitalu lub kandydatami na mieszkańców domów pomocy społecznej, z równoczesnym zapewnieniem szerokiego testowania ich pod względem COVID 19.
Miejsca Czasowego Pobytu (MCP) znajdują się w Porąbce, przy ul. Kochanej 1. Koordynatorem MCP ROPS jest Tomasz Czarnocki tel: 32/730-68-85; email: mcp@rops-katowice.pl
Pod wskazanym linkiem znajdą Państwo potrzebne informacje na temat zasad funkcjonowania, regulaminu oraz wniosek o przyjęcie wraz z załącznikami do MCP: https://sk.rops-katowice.pl/index3.php
OGÓLNOPOLSKI PROGRAM PROFILAKTYKI CZERNIAKA W EDYCJI 2020/2021
Kolejny raz nawiązano współpracę ze Studenckim Kołem Naukowym Onkoma przy Klinice Gastroenterelogii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie przy ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka w edycji 2020/2021.
W ramach programu został opracowany scenariusz zajęć lekcyjnych przeznaczony na 1 godzinę lekcyjną wraz z całą niezbędną obudową dydaktyczną. Po skończonych zajęciach uczniowie będą znać złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobędą umiejętność przeprowadzenia samobadania skóry, jak również różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE ("czerniakowe abecadło").
Dzięki zdobytej wiedzy nastolatkowie mogą stać się ambasadorami akcji w swoich lokalnych środowiskach, zachęcając rodzinę i znajomych do podjęcia niezwykle prostych i skutecznych działań profilaktycznych.
W tym roku udział w programie potwierdziły Szkoły Podstawowe Nr 3, 4, 5, 6 oraz Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej.
INFORMACJA
Informujemy, iż Szpital Psychiatryczny w Toszku realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „W drodze do samodzielności - rozwój usług zdrowotnych świadczonych w lokalnej społeczności w powiecie gliwickim".
Projekt zakłada utworzenie dziennego oddziału psychogeriatrycznego oraz pomoc świadczoną w miejscu przebywania pacjenta.
Dzienny oddział zlokalizowany jest na terenie Szpitala Psychiatrycznego w Toszku. Pomoc udzielana w ramach projektu skierowana jest do osób pełnoletnich z zaburzeniami psychicznymi, które z uwagi na objawy oraz trudności w funkcjonowaniu codziennym i niedostateczne oparcie społeczne nie są zdolne do systematycznego uczestniczenia w leczeniu ambulatoryjnym, a nie wymagają całodobowej hospitalizacji.
Projekt skierowany jest do mieszkańców powiatu gliwickiego.
Przyjmowanie zgłoszeń odbywa się w Przychodni Przyszpitalnej.
Wszelkie informacje udzielane są pod nr tel. 32/ 233 41 12 wew. 305 lub poprzez wiadomość e-mail: p.wojciechowski@szpitaltoszek.pl
Udział w projekcie możliwy jest poprzez:
- zgłoszenie przez samego Pacjenta,
- zgłoszenie przez jego Opiekuna,
- zgłoszenie przez instytucje opieki zdrowotnej lub pomoc społeczną.
Wsparcie udzielane w ramach projektu jest bezpłatne.
Szczegółowe informacje na temat realizacji projektu, w tym prowadzonej rekrutacji dostępne są w siedzibie Szpitala oraz na stronie internetowej www.szpitaltoszek.pl.
Okres trwania projektu 24 miesiące.
Szanowni Państwo,
informujemy, że w związku ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19, w trosce o bezpieczeństwo i dobro mieszkańców ulega zmianie organizacja pracy Urzędu.
OBSŁUGA INTERESANTÓW będzie odbywała się w następujących godzinach:
poniedziałek wtorek środa |
7.30 - 15.30 | UWAGA przerwa w obsłudze w godzinach: od 12.00 do 13.00 (dezynfekcja pomieszczeń) |
czwartek | 7.30 - 17.30 | |
piątek | 7.30 - 15.30 |
Kasa jest czynna w godzinach obsługi interesantów.
W ostatnim roboczym dniu miesiąca kasa Urzędu jest czynna od 7.30 do 13.30, a w ostatnim roboczym dniu roku od 7.30 do 10.00. Jeżeli ostatni roboczy dzień miesiąca przypada w czwartek, wówczas kasa Urzędu czynna jest od 7.30 do 15.00. Jeżeli ostatni roboczy dzień miesiąca przypada w piątek, wówczas kasa Urzędu czynna jest od 7.30 do 11.00.